Kudret Özersay: "Şu an ortada hükümet yok"

loading
1 Aralık, Salı
£

10.48

9.42

$

7.85

Kudret Özersay: “Şu an ortada hükümet yok”

Kudret Özersay: “Şu an ortada hükümet yok”

Kudret Özersay, “Şu an ortada hükümet yok ve devletin gelenekleri yok sayılıyor” diyerek, bu sabah Başsavcı ile görüştüğünü belirtti; “ortada bir Bakanlar Kurulu veya Başbakan olmadığı için Bakanlar Kurulu toplantısı olması söz konusu değildir. Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’na başkanlık yapamaz. Çünkü Anayasaya göre başkan yoksa Bakanlar Kurulu da yoktur” ifadelerini kullandı.

Kudret Özersay: “Şu an ortada hükümet yok”
A- A A+

Kıbrıs Postası - ÖZEL HABER

Hükümetin istifası sunulmadığından ötürü, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı görevi devam eden Halkın Patisi Milletvekili Kudret Özersay, Cumhuriyet Meclisi’nde, Halkın Partisi Parti Meclisi’nin hükümetten çekilme kararı almasına karşın hükümetin istifasının halen sunulmaması konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Halkın Partisi’nin hükümetten çekilme kararının net bir biçimde ortada olduğunu vurgulayan Özersay, “Koalisyon hükümetlerinde, Başbakan’ın, bu karardan bir gün sonra Cumhurbaşkanı’na gidip istifasını vermesi gerekirdi. Bir önceki hükümetin nasıl sona erdiğine herkes baksın” dedi.

“HP’Lİ BAKANLARIN AYRI AYRI İSTİFASI GEREKİRMİŞ GİBİ GARİP BİR TARTIŞMA BAŞLATILDI”

Devlet geleneğinin bir tarafa konulduğunu ve istifanın gerçekleşmediğini vurgulayan Özersay, “Bunlarla beraber, bir de HP’li Bakanların ayrı ayrı istifa etmesi gerekirmiş gibi garip bir tartışma başlatıldı. Böyle bir durum söz konusu olamaz” şeklinde konuştu.

“DEVLETİN GELENEKLERİ YOK SAYILIYOR”

HP’li Bakanların ayrı ayrı istifa etmesi halinde, Başbakan’ın, istifa eden bakanlar yerine vekaleten başka bakanlar atayabileceğini vurgulayan Özersay, “Şu an ortada hükümet yok ve devletin gelenekleri yok sayılıyor” ifadelerini kullandı.

Dönemin Başbakanı Ersin Tatar’ın, Cumhurbaşkanı seçilmeden önce Başbakanlık görevini birine vekaleten birisine devretmesi gerektiğini ancak bunun da yapılmadığını vurgulayan Özersay, “Kendisini telefonla aradım ve bu vekaleti illaki bana vermesine gerek olmadığını söyledim. Ama buna rağmen bu yetkilendirmeyi yapmamıştır” dedi.

“ERSİN BEY KENDİSİNE GÖRE PARTİ İÇİNDEKİ SEÇİMLERİ ÖN PLANDA TUTUYOR”

Özersay, “Ersin Bey kendisine göre parti içindeki seçimleri ön planda tutuyor. Bu görevi şu an aday olmayan birine verebilirdi. Devletin geleneği maalesef bir hata ile göz ardı edilmiştir” şeklinde konuştu.

“ANAYASAYA GÖRE BAŞKAN YOKSA BAKANLAR KURULU DA YOKTUR”

Bu sabah Başsavcı ile görüştüğünü belirten Özersay, “Ortada bir Bakanlar Kurulu veya Başbakan olmadığı için Bakanlar Kurulu toplantısı olması söz konusu değildir. Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’na başkanlık yapamaz. Çünkü Anayasaya göre başkan yoksa Bakanlar Kurulu da yoktur” ifadelerini kullandı.

“UBP İÇİNDEKİ SEÇİMLER ARTIK ERSİN TATAR’IN MESELESİ DEĞİLDİR”

UBP içindeki seçimlerin, artık Ersin Tatar’ın meselesi olmadığını vurgulayan Özersay, “Biz yeni hükümet kurulana kadar ve bakanlıkları devredene kadar cari görevler haricindeki diğer görevleri yapacak değiliz, bunun bilincindeyiz” dedi.

KIB-TEK YÖNETİM KURULU BAŞKANI’NIN GÖREVDEN ALINMASI…

Özersay, “Örneğin KIB-TEK’e yapılan şey son derece yanlış. Hem hukuka hem de siyasi etiğe aykırı. Yönetim Kurulu Başkanı, olmayan bir Yönetim Kurulu tarafından görevinden alınmıştır ve yerine; hem cezai hem de disiplin suçları olan birisi o göreve atanmıştır. Bu son derece yanlıştır” şeklinde konuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER