İÇ HABERLER
okuma süresi: 2 dak.

Karantina otelleri şikâyetçi: “Âdil bir dağılım yok”

Karantina otelleri şikâyetçi: “Âdil bir dağılım yok”

‘Karantina’ ile ‘temaslı’ otelleri imzalanan farklı protokollerle birbirinden ayrıldı ancak son birkaç aydır otellere giriş yapan yolcuların ‘adil dağılımı’ konusunda şikâyetler geliyor: Kıbrıs Postası’nın ulaştığı Maliye ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Otelciler Birliği üyelerinden yansıyan şikâyetleri doğruluyor…

Yayın Tarihi: 12/01/21 08:26
Güncelleme Tarihi: 12/01/21 13:53
okuma süresi: 2 dak.
Karantina otelleri şikâyetçi: “Âdil bir dağılım yok”

Pandemi sürecinin başlarında belli bir kargaşa sonrası adil bir şekilde düzenlenmeye çalışılan ‘karantina otelleri’ konusu hakkında sık sık şikâyetler geliyor…

Özellikle 118 üyesi olan Otelciler Birliği üyelerinden gelen şikâyetler bu tesislerin “seçimi” konusunda “adil bir dağılımın yapılmadığı” yönünde…

Kıbrıs Postası’nın ulaştığı Maliye ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise bu şikâyetleri doğruluyor.

Öte yandan geçtiğimiz hafta, ülkemize gelen mevsimlik işçilerin konteynırlar ile gece kulüplerinde ağırlanması ise konuya başka bir boyut kattı.

GEREKSİZ YERE ‘EKSTRA ÖDEMELİ’ OTELLERE KAYDIRMA MI VAR?

Öte yandan ücretinin peşinen ödenip kiralanmış bazı otellerde uygun yer olduğu halde, bakanlığın  vakaları “ekstra para ödenen otele” de göndermeyi tercih ettiği iddia ediliyor.

Hükümet, ÖZOK yurdu ile Malpas Otel'i boş veya dolu olarak bu amaca yönelik 'tamamen’ kiraladı.

ÖZOK'ta sadece temaslı pozitifler yer alıyor. 

Mağusa’daki bir otelin ise pandemi sürecinin başında “ilk karantinaya alınan otel” olması nedeniyle “mağduriyeti” düşünülerek öncelik verildiği ifade ediliyor.

Girne’de bulunan bazı otellere ise “yönlendirmede” öncelik verildiği gayri resmi olarak belirtiliyor.

ÖNE ÇIKAN OTELLER… MAĞDURİYET VE DENGESİZLİK

Can çekişen turizm sektörü dikkate alındığında, bu dağılımın adil bir şekilde yapılmadığı şikâyetlere yansıyor.

Otelciler Birliği'ne kayıtlı 118 üyeden karantina oteli olarak doldurulan yalnızca 3-5 otel var. Bu da bazı otellerin öne çıkmasına ve Otelciler Birliği içerisinde büyük bir dengesizlik ve mağduriyet oluşturduğu kanaatleri ile şikayetlere neden olduğu değerlendiriliyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.