İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Tufan Erhürman 1990 seçimi meclis raporunu örnekledi: “Cumhurbaşkanlığı makamı saygınlığını yitirdi”

Tufan Erhürman 1990 seçimi meclis raporunu örnekledi: “Cumhurbaşkanlığı makamı saygınlığını yitirdi”

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanlığı makamının saygınlığı ile meşruiyetinin son yapılan seçimle yıpranmakla kalmayıp deformasyona uğradığını iddia ederek, bu konuda emsal olması bakımından 1990 seçimlerinin 1997'de mecliste tamamlanan araştırma komitesi raporunu örnekledi.

Yayın Tarihi: 22/01/21 13:40
Güncelleme Tarihi: 22/01/21 17:12
okuma süresi: 4 dak.
Tufan Erhürman 1990 seçimi meclis raporunu örnekledi: “Cumhurbaşkanlığı makamı saygınlığını yitirdi”
VATAN Mehmet
A- A A+

Mecliste 10 gün sürecek bütçe maratonu bugün 2’nci gününde…

Genel Kurul’da bütçe görüşülüyor.

Mecliste Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşülüyor…

Genel Kurula hitap eden Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanlığı makamının saygınlığı ile meşruiyetinin son yapılan seçimle yıpranmakla kalmayıp deformasyona uğradığını iddia ederek şöyle konuştu;

“Cumhurbaşkanlığı makamı bu ülkenin içinde bulunduğu koşullar dikkate alındığında en değerli makamdır. Bunun bir içerde bir de dışarıda sebebi var. İçeride maalesef siyasi istikrarsızlık nedeniyle bel yıllık kesintisiz görev süresinden hareketle belki de tek istikrarlı makam. İçeride doğru yerlerde liderlik yapması, koordinasyon modelini izlemesi ülkenin ihtiyaçları bakımından son derece önemli…

Dışarıda ise LTB dışında uluslararası toplum tarafından doğrudan muhatap alınan bir makam. Bu açıdan da bu halka katabilecek çok şeyi olan bir makam… Bu makamın meşruiyeti ya da saygınlığı hiç bir şekilde tartışma konusu haline getirilmemek durumundadır. Aksi halde en değerli makamımızı, aracımızı hiçbir şekilde etkili bir biçimde kullanmamayız. Süreci ile başlayan makamın meşruiyeti tartışmaları ne bu beş yıl içinde bitecek, ne de sonra unutulacak, hep tartışılacak. Bu da bu makama verilmiş en büyük zarar olarak tarihe geçecek. Bunun önüne geçmek de bu saatten sonra pek mümkün değil…”

90 SEÇİMLERİNE MÜDEHALEYE İLİŞKİN KOMİTE RAPORU…

Erhürman, 1990 seçimlerine ilişkin 97’de tamamlanan meclis araştırma komitesi raporundan da örnekler vererek, içinde bulunduğumuz durumun ne denli vahim olduğuna ilişkin örnekler verdi.

Ergürman şöyle konuştu; “90 genel seçimlerini araştırmak için meclis bir komite kurdu. 4 Haziran 97’de çalışmayı tamamladı. Bu komitenin başkanı Ahmet Kaşif’ti. Bir üyesi başbakanlık yapmış merhumn İrsen Küçük’tü… Bu rapordan: Seçim yasakları süresince BRT’den ve TRT’den yasak yayınlar yapılmıştır. Merhum Mümtaz Soysal mesela merhum Denktaş lehine konuşmuştu. Daha neler neler… Ayrıca YSK’nın belirlediği saatlerde yayın yapılmaması gerekirken seçim sonuçlarını etkileyici yayın yapılmıştır deniyor raporda… Bir müdahale biçimi olarak anılıyor yani raporda… Seçime iç ve dış müdahale ile seçimin kaderi ile oynanmıştır. Raporun ortaya koyduğu bu…”

“İSTEDİĞİNİZ KADAR TOPLUMU KUCAKLAMAKTAN SÖZ EDİN…”

“Biz ne yaşadık peki bu seçimde? Bunlar o dönem müdahale sayılmış… Bu son seçimde tv konuşmalarını anmıyorum bile… Biz Maraş’la ilgili hükümetin bile düşmesine sebep olan bir süreç yaşadık. Su projesiyle ilgili basın toplantıları yaşadık… 20 milyon TL’lik pandemi yardımlarının Ankar’da sunumunu yaşadık. Yine bir törenle 117 milyon TL’nin aktarımı basın toplantısı yaşadık… Sadece bunlar 97 raporuyla karşılaştırıldığında araştırma komitesi bile kurmak gerekmez… Yani istediğiniz kadar toplumu kucaklamaktan söz edin… ”

Erhürman Cumhurbaşkanlığı bütçesine ret oyu vereceklerini de sözlerine ekledi.                                                                                                                                                

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör