İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Doç. Dr. Serdar Yurtsever: “Aşılama kampanyası şeffaf ve vatandaşı aydınlatıcı şekilde ilerlemeli”

Doç. Dr. Serdar Yurtsever: “Aşılama kampanyası şeffaf ve vatandaşı aydınlatıcı şekilde ilerlemeli”

AKÜN Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Serdar Yurtsever, koronavirüs aşılama kampanyasıyla ilgili açıklama yaparak, Sağlık Bakanlığının açıkladığı ve uyguladığı programın şeffaf ve vatandaşı aydınlatıcı bir şekilde ilerlemesi gerektiğini söyledi.

Yayın Tarihi: 11/02/21 09:27
okuma süresi: 5 dak.
Doç. Dr. Serdar Yurtsever: “Aşılama kampanyası şeffaf ve vatandaşı aydınlatıcı şekilde ilerlemeli”
A- A A+

Akdeniz Karpaz Üniversitesi (AKÜN) Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Serdar Yurtsever, Koronavirüs aşılama kampanyasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Yurtsever, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Kapanmanın sıkıntısı hepimizi germeye devam ediyor. 27 Ocak’tan beri devam eden kapanmanın başından beri ilk defa dün vaka sayısında belirgin bir düşüş yaşandı ancak gene de 30’lu rakamların altını henüz göremedik. Kapanma mı ekonomi mi? ikilemini hala aşabilmiş değiliz.

2020 Mart başından Haziran başına kadar 82 gün kapanma uygulandı. Sıfır vaka sayısını günlerce gördük. Sonra kısmen kontrollü olarak açıldık, bugüne kadar geldik. Aşılama çalışmaları başladığında hepimiz büyük bir iyimserliğe kapıldık. Ancak Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti (KKTC)’nin kendini dünyadan soyutlaması mümkün değil. Açık kaynaklarda yer alan bilgilere göre dünyada 100’e yakın ülkeye henüz bir tane bile aşı ulaşmış değil. Dünya genelinde insanların aşıya ulaşabilmesi konusunun da ne kadar adil gerçekleşeceği de ayrı bir tartışma konusu. Gene açık kaynaklarda yer alan çeşitli değerlendirmelere göre, dünya genelinde aşılamanın tamamlanmasının 7 yıllık bir süreçte gerçekleşebileceği, Türkiye Cumhuriyeti için öngörülen sürenin 2,5 yıl olduğu söylenmektedir.  KKTC için öngörülen bir süre var mıdır? Bilmiyoruz.

KKTC’de ilk aşıyı 15 Ocak 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar oldu. Bu yazı tarihi itibarıyla 27 günü dolmuş oluyor. İkinci doz aşısını şu bir iki gün içinde olması gerekiyor. Aşılama programı konusunda herkesin kafası karışık. KKTC Sağlık Bakanlığı sitesine baktım. Duyurular bölümündeki en yeni duyuru 22 Aralık 2020 tarihine ait, yani yaklaşık iki aydır bir duyuru yapılmamış. Vatandaşlara ulaşan şu gün kapanıyoruz, şu sektörler kapalı, şunlar şunu yapacak gibi hususlar. Evet tamam da, aşılama konusunda program nedir? Bir program açıklandı (Türkiye Cumhuriyeti’ndeki programın aynısı) ama unutuldu gitti. Hatta Sağlık Bakanı Sayın Ali PİLLİ kendi açıklamasında “aşılamada torpil olmuyor diyemem” dedi.

Vatandaşlar artık vaka sayıları ile birlikte günlük yapılan aşılama sayısını da bölge bölge görmek istiyor.

Aşağıda belirteceğim soruların da cevaba ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

 • KKTC nüfusunun yüzde kaçının aşılanması planlanmaktadır?
 • Üniversite öğrencileri aşı planlamasına dahil midir?
 • Şu ana kadar gelen aşı sayısı kaçtır?
 • Bundan sonra ne kadar, ne zaman ve hangi firmaya ait aşıların getirilmesi planlanmaktadır?
 • Gelen aşıların, aşı firmalarına göre dağılımı nedir?
 • Vatandaşların aşı firmasını seçme hakkı bulunmakta mıdır?
 • Yok ise, bu seçim Sağlık Bakanlığınca mı yapılmaktadır?
 • Yapılıyor ise kriterler nelerdir?
 • Devletin yaptığı PCR testleri sonuçları ile özelin yaptığı PCR test sonuçları arasında fark çıkabilmekte midir?
 • Açıklanan programın şu an hangi safhası uygulanmaktadır?
 • Programın bir zaman bir planlaması bulunmakta mıdır?
 • Şu ana kadar kaç vatandaş aşı vurulmuştur?
 • Bu vatandaşlara ikinci doz için gün ve saat randevusu verilmiş midir?

Burada daha akla gelmeyen sorular olabilir. Ancak net olan husus, Sağlık Bakanlığının açıkladığı ve uyguladığına inanmak istediğimiz programda şeffaf ve vatandaşı aydınlatıcı şekilde ilerlemesidir.

Ayrıca, KKTC kendisini bir fanus içerisine koyarak yaşayamayacağı gerçeğinin de farkına varmalıdır. Kapandık, vakaları sıfıra indirdik diyelim, bütün dünyada vaka sayısı sıfırlanmadıkça açılma sonrasında gene vaka görülmesinin olasılık değil kesinlik olduğu da dikkate alınmalıdır. Vatandaşlar zor durumda; maddi, manevi ve psikolojik açılardan herkes sıkıntıda.

Burada artık öyle bir durum var ki, herkesin birlikte bir şeyler yapması lazım. Vatandaş olarak bizlerin yapabileceği sorumlu toplum bilinciyle açıklanan tedbirlere uymak, uymayanları ikaz etmek ve uyulmasına katkı koymaktan öte değil. Burada asıl sorumluluk siyasilere düşüyor. Bu dönem, bence eleştiri dönemi değildir Daha iyi bir fikri olan varsa doğrudan hükümet ile paylaşmalı ve uygulamaya geçilmelidir.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.