İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

İnsan hakları ve özgürlükleri için mücadele eden örgütlerden "işkence yasağı" vurgusu

İnsan hakları ve özgürlükleri için mücadele eden örgütlerden "işkence yasağı" vurgusu

Aleksandır Satlaev’in yakalanmasının ardından kamuoyuna yansıyan görüntülerle ilgili ortak açıklama yapan, insan hakları ve özgürlükleri için mücadele eden örgütler, "Satlaev’in insanlık dışı muameleye tabi olduğu şüphesinin ortaya çıktı. Söz konusu şüpheler üzerine konunun bağımsız bir şekilde soruşturulması ve gerçekten işkence yasağına aykırı bir muamelenin olup olmadığının ortaya çıkarılması devletin bir yükümlülüğüdür" dedi. Örgütler açıklama ile işkence yasağına vurgu yaptı.

Yayın Tarihi: 11/02/21 22:01
okuma süresi: 3 dak.
İnsan hakları ve özgürlükleri için mücadele eden örgütlerden "işkence yasağı" vurgusu
A- A A+

İnsan hakları ve özgürlükleri için mücadele eden örgütlerden ortak basın açıklaması yaptı, Günlerdir aranan cezaevi firarisinin yakalanması ardından basına yansıyan görüntülerin, işkence ve kötü muamele yasağının tartışılmasına neden olduğu belirtildi.

Kıbrıs Türk Barolar Birliği, Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı, Mülteci Hakları Derneği, Kuir Kıbrıs Derneği ve Sivil Toplum İnisiyatifi’nin ortak imzasıyla yapılan açıklamada, işkence yasağının, kişinin vücut bütünlüğü ve vücut dokunulmazlığı hakkının ihlal eden ve diğer bütün insanlık dışı, zalimane ve onur kırıcı muamele ve cezaları içine alan, kayıtsız şartsız ve koşulsuz bir yasak olduğu vurgulandı.

“KKTC iç hukukunun parçası olan İşkence ve Diğer Zalimce, İnsanlık Dışı Veya Onur Kırıcı Davranış Veya Cezalandırmalara Karşı Sözleşme, Sivil ve Medeni Haklar Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde işkence yasağı, söz konusu sözleşmelerin denetim organları tarafından yalnızca işkence yapmama yükümlülüğü olmaktan öte, mağdurun şikâyeti olmasa dahi işkencenin soruşturulması ve cezalandırılmasını da kapsar şekilde yorumlanmıştır” denilen açılamada, bir kişinin, yasalar tarafından düzenlenen en ağır suçu işlemiş dahi olsa cezasını mahkemelerin verdiği ve verilecek olan cezanın insanlık dışı ve onur kırıcı olamayacağı kaydedildi.

Cezaevinden kaçtıktan sonra bugün yakalanan Aleksandır Satlaev’in basına yansıyan görüntülerinden insanlık dışı muameleye tabi olduğu şüphesinin ortaya çıktığı beliritlen açıklamada, “Söz konusu şüpheler üzerine konunun bağımsız bir şekilde soruşturulması ve gerçekten işkence yasağına aykırı bir muamelenin olup olmadığının ortaya çıkarılması devletin bir yükümlülüğüdür. Bunun yapılmaması ise işkence ve insanlık dışı muamelenin normalleştirilmesi ve bir sorgulama yöntemi olarak işkencenin kullanılmasına yol açar” denildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör