İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Başbakan Hamza Ersan Saner’den Ali Pilli açıklaması: “Kendisi yorgundu, dinlensin dedik”

Başbakan Hamza Ersan Saner’den Ali Pilli açıklaması: “Kendisi yorgundu, dinlensin dedik”

Başbakan Hamza Ersan Saner, görevden alınan Sağlık Bakanı Ali Pilli'nin "yorgun olduğunu gözlemlediğini, istirahatini uygun gördüklerini" söyledi.

Yayın Tarihi: 20/02/21 17:45
Güncelleme Tarihi: 20/02/21 19:57
okuma süresi: 5 dak.
Başbakan Hamza Ersan Saner’den Ali Pilli açıklaması: “Kendisi yorgundu, dinlensin dedik”
VATAN Mehmet
A- A A+

Sağlık Bakanı Ali Pilli'nin görevden alınarak yerine Ünal Üstel'in getirilmesi ardından yankılar sürerken Başbakan BRT ekranlarında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Saner konu hakkında çok tartışılacak çarpıcı açıklamalar yaptı.

Başbakan Hamza Ersan Saner, Sağlık Bakanı Ali Pilli'nin "yorgun olduğunu gözlemlediğini, istirahatini uygun gördüklerini" söyledi. 

BRT ekranlarında konuşan Başbakan Saner'in satır başları şöyle;

 “Sokağa çıkma yasağı kısmi devam edecek. Belli saatlerde hizmet alabilecekler.

Kapalı işyerlerini açıklamakla yetindik çünkü tümünü yazarken atladıklarımız olabilirdi.

Kapalı olanları belirttik.

Pazartesinden cumaya kadar da saat 8’den sabah 5’e kadar da sokağa çıkma yasağı devam edecek.

27 Şubat cumartesi günü standart eczane market benzin gibi ihtiyaçlarımızı giderebileceğimiz yerler açık olacaktır…”

PİLLİ’NİN GÖREVDEN ALINMASI…

Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin görevden alınması hakkında Başbakan Hamza Ersan Saner şöyle dedi;

UBP’nin 21 vekili var. Her görevi yapabileceklerini düşünüyorum. Bunda tereddüttüm yok… Sayın Pilli’nin çalışmalarında da sıkıntı yok. Ama kendisinde bir yorgunluk olduğunu görüyorum. Yorgunluğunu net biliyorum. Aşı ile ilgili sıkıntılar da oldu.. Biraz rahatlaması, istirahat etmesini uygun buldum. Aşı konusunda tam istediğimiz yöntemi uygulayamadığımızı da ifade edeyim”

"PARTİ İÇİNDE SORUN YOK, TEPKİLERİ ANLIYORUM..."

Sosyal medyada yoğun olan, verilen tepkileri anladığını kaydeden Başbakan Hamza Ersan Saner, parti içinde bir sıkıntı olduğunu düşünmediğini özellikle vurguladı. 

Başbakan yeni Bakan Ünal Üstel'in bu görevde başarılı olacağına inancını dile getirerek pandemi sürecinin zafiyete uğramayacağını kaydetti. 

"HABERİ ENDİREK OLARAK VARDI..."

"Ali Pilli haberi medyadan mı öğrendi?" sorusuna yönelik ise Başbakan Saner, "Cumhurbaşkanına dün takdim ettim. Haberi direk olmasa da endirek vardı. Konuşmuştuk..." dedi.

"ÖNEMLİ OLAN DOĞRU KADROLARLAR ÜLKEYİ YÖNETMEK..."

Önemli olanın oluşturulan doğru kadrolarla ülkeyi yönetmek olduğunu belirten Başbakan Saner, kabinde bir kadın bakanının olması uygun olacağı ve Resmiye Canaltay’ın da turizmcilik geçmişi ile görevi rahatlıkla yürütebileceği için atandığını söyledi.

"BİZİM ÇOK TEMKİNLİ DAVRANDIĞIMIZ ORTADA"

15 Aralık'ta Dünya'da Koronavirüsten etkilenen insan sayısının 72 milyon civarlarında olduğunu, yaklaşık son iki ayda ise dünyada bu rakamın 111 milyona yükseldiğini hatırlatan Başbakan Saner, KKTC’ye bakıldığında diğer ülkelerle büyük bir fark görüldüğünü söyledi.

Saner “bizim çok temkinli davrandığımız ortada ancak sıkıntı hastane altyapımız ile hastalığın seyri konusunda istenilen noktaya gelmede bazı problemlerin olduğunu gözlemliyoruz” dedi.

Ana vatan Türkiye’nin yaptığı Acil Durum Hastanesi sayesinde yoğun bakım yatak sayısının yükseldiğini belirten Saner, hastalığın 2021 yılı içinde sonlanmayacağını bu yüzden hastalıkla birlikte yaşamayı öğrenmek gerektiğini kaydetti.

"EKONOMİ ANLAMINDA CİDDİ SIKINTILAR YAŞANIR"

Rakamlar her yükseldiğinde kapanma konuşulursa ekonomi anlamında ciddi sıkıntılar yaşanacağını kaydeden Saner, “bu çerçevede Tabipler Birliği ve Tıp-İş ile de görüştüm ve hastanedeki altyapının bir ileri noktaya taşınması için gerekli çalışmaları başlatmak zorundayız” dedi.

Enfeksiyona yakalanan hastaların temaslıları konusunda bilgi paylaşımının çok önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Saner, temaslı takibinde yaşanan sıkıntının hastalığın yükselmesine ciddi bir etken olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Temaslıların elektronik bir sistemle kendi evlerinde kalmalarının yöntemlerini aradıklarını, bu konuda önümüzdeki hafta bir sunum yapılacağını söyleyen Başbakan Saner, bunun başarılması durumunda temaslı probleminin ortadan kaldırılacağını ve devletin ciddi bir mali külfetten kurtulacağını belirtti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Gülçin Darık Ulusan 20/02/21 23:35
Bir insanın elinden yetkisini, kendisine bilgi vermeden alıp daha sonra açıklama olarak ‘yorgundu dinlensin’ dedik kadar yüzeysel bir açıklama yapılması... kendisi yorgunsa bunu belirtir diye düşünüyorum ?

Haberi Facebook'ta gör