İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Ersan Saner: “Ali Bey ile ilgili ‘uyuduğu’ yönünde bir ifadem yok”

Ersan Saner: “Ali Bey ile ilgili ‘uyuduğu’ yönünde bir ifadem yok”

CTP Milletvekili Şahali’nin “Ali Pilli ile ilgili ‘uyuduğu’ yönünde bir ifadede bulunup bulunmadığına” ilişkin sorusu üzerine Başbakan Saner, “Ali Bey ile ilgili öyle bir açıklamam yok. Yarın grup toplantımız var, kendi aramızda konuşur, anlaşırız. Ama öyle bir ifadem olmadığını çok net ifade etmek istiyorum” dedi.

Yayın Tarihi: 22/02/21 15:27
Güncelleme Tarihi: 22/02/21 18:49
okuma süresi: 5 dak.
Ersan Saner: “Ali Bey ile ilgili ‘uyuduğu’ yönünde bir ifadem yok”
Özel Haber
A- A A+

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda kürsüye çıkan Başbakan Ersan Saner, açıklamalarda bulundu.

Başbakan Saner’in, hükümete geldikleri günden itibaren attıkları adımları anımsatması, muhalefetin tepkisine yol açtı.

Bunun üzerine Meclis’te sesler yükseldi, Saner, “Dinlemek istemeyen, çıkabilir” dedi.

KAPANMA KARARINI BİR HAFTA GEÇ ALDIKLARINI KABUL ETTİ

Daha sonra, konuşmasına devam eden Saner, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin kapanma yönünde tavsiyede bulunduğunu, bakanlık müsteşarlarını Üst Komite ile toplantıya gönderdiklerini belirterek, muhalefetin ısrarlı soruları sonrası, kapanma kararını bir hafta geç aldıklarını kabul etti.

“ANTİJEN TESTLER, PCR TESTLERİNDEN DAHA PAHALI… GÜNLÜK PCR TEST SAYISINI 7 BİNE ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ”

Günlük test sayısını, ortalama 2 bin 500’den; 5 bine çıkarttıklarını ifade eden Saner, CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli’nin, açılım ve açılımın devamı açısından hızlı antijen testleriyle ilgili sorusu üzerine, PCR’ın çok daha güvenli olduğunu, antijen testleriyle PCR testlerinin fiyatları arasında ciddi bir fark olduğunu ifade etti.

Antijen test fiyatlarının, PCR test fiyatlarından daha pahalı olduğunu ve antijen testi pozitif çıkan kişilere PCR testi de yapmak zorunda olduklarını ifade eden Saner, günlük PCR test sayısını 7 bine çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

DP Milletvekili Serdar Denktaş’ın, “oteller, büyük iş yerleri antijen testleri tedarik ederek, şüpheli vakaları tespit edebilir” önerisi üzerine Saner, bu fikre katıldığını söyledi.

Başbakan Ersan Saner de eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, yükseköğretim konusunda yürüttükleri çalışmalara işaret ederek, son bir haftada ülkeye 3 bin öğrenci geldiğini belirtti.

Türkiye’den katkı gelecek mi gelmeyecek mi tartışmaları sürerken Ankara’ya yaptıkları ziyaret sonucu alınan destekle ödemelerin yapılacağını açıkladıklarını hatırlatan Saner, Maliye Bakanlığı olarak tüm ödemelerin yapılması için İstihdam Destek Fonu’na aktarma yapıldığını ve işçilerin ülkede olup olmadığını kontrollerinin yapılmasının beklendiğini kaydetti.

Bu ödemelerin kanun hükmünde kararname gereği işçiye değil, işverene ödenmesinin öngörüldüğünü dile getiren Saner, işçilerin, söylendiği gibi, banka önünde sıra olmasının söz konusu olmadığını belirtti.

Sorular üzerine işverenlere verilecek tutarların ödendiğini belirten Saner, Maliye Bakanlığı’nın işçilere ödemelerin yapılması için İstihdam Destek Fonuna para aktardığını, bu rakamın işçilere ödenmesi için işçilerin yurt dışında olup olmadığının kontrollerinin yapıldığını tekrarladı.

Kredi faiz desteği konusunda önceki açıklamalarına işaret eden Saner, bundan yararlanmakta sıkıntı yaşayanların kendilerine ulaşabileceğini dile getirdi.

Saner, Türkiye ile imzalanan protokol kapsamında yapılacak yollardan bazılarının Haziran ayına kadar tamamlanacağını söyledi, “Haziran’da sizi Kuzey Çevre yoluna davet edeceğim” dedi.

Bölgesel kapatma kararı alındığında, Lefkoşa’dakilerin diğer bölgelere kaçtığı ve “ülkenin İtalya’ya döndürüldüğü” yönünde eleştiriler yapıldığını kaydeden Saner, tam kapanma sonrası diğer bölgelerden Lefkoşa’ya dönmek için kaymakamlıktan izin talep yapan kişi sayısının sadece 60 olduğuna işaret etti. 

Pandeminin nereye gideceği kestirilemediğinden ekonomik paketle bazı önlemler alınmak zorunda kalındığını kaydeden Saner, 2021’in ekonomik anlamda daha zor geçmesinin beklendiğinden mevcut paketin yeterli olup olmadığının bilinmediğini söyledi.

Hafta sonu protokolün imzalanması için Türkiye’ye ziyaret gerçekleştireceklerini dile getiren Saner, konuyla ilgili heyetlerin çalışmaya devam ettiğini ve gerekli bilginin Meclis’e verileceğini belirtti.
Saner “Bu dönemde hükümette olmak cesaret işidir” dedi.

“ALİ BEY İLE İLGİLİ ‘UYUDUĞU’ YÖNÜNDE BİR İFADEM YOK”

CTP Milletvekili Erkut Şahali’nin “Ali Pilli ile ilgili ‘uyuduğu’ yönünde bir ifadede bulunup bulunmadığına” ilişkin sorusu üzerine Saner, “Ali Bey ile ilgili öyle bir açıklamam yok. Yarın grup toplantımız var, kendi aramızda konuşur, anlaşırız. Ama öyle bir ifadem olmadığını çok net ifade etmek istiyorum”  dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör