İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Erhan Arıklı: “Ali Pilli’yi yerden yere vuranlar bugün şakşakçısı oldu”

Erhan Arıklı: “Ali Pilli’yi yerden yere vuranlar bugün şakşakçısı oldu”

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Sağlık Bakanı Ali Pilli'nin görevden alınmasıyla bir ilgisi olmadığını vurguladı. Ali Pilli'yi zamanında yerden yere vuranların, görevden alınmasının ardından şakşakçısı haline geldiğini savunan Arıklı, "Siyaset bu kadar ayağa düşmemeli" dedi.

Yayın Tarihi: 22/02/21 21:00
okuma süresi: 5 dak.
Erhan Arıklı: “Ali Pilli’yi yerden yere vuranlar bugün şakşakçısı oldu”
Burcu ECE YILMAZ
A- A A+

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, BRT’de Levent Kutay’ın sunduğu #burasıönemli adlı programa konuk oldu.

"ALİ PİLLİ'Yİ DOLDURUŞA GETİRMİŞLER"

Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin görevden alınmasına ilişkin konuşan Arıklı, görev değişikliğinde kendisinin ilgisinin olmadığını belirterek, “Ali Pilli’ye de bugün mecliste sordum. Benim adımı kabine değişikliği konusunda neden öne çıkardın dedim. Geçen hafta bir televizyon programında Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nde önemli değişiklikler yapacağımı söylediğimi iddia etti. Birileri Ali Pilli’yi dolduruşa getirmiş belli ki...” dedi.

“Kabine değişikliğinden birilerinin sorumlu bulunması lazımdı. Beni uygun görmüşler” diyen Arıklı, kendisinin Pilli’nin görevden alınmasıyla alakası olmadığının altını çizerek, bunun Başbakan Saner’in takdiri olduğunu vurguladı.

"BAŞBAKANIN KENDİ TAKDİRİDİR"

Siyasi partilerin kendi tüzüklerine göre, bakanları görevden alma ve atamanın partinin genel başkanlarına ait olduğunu hatırlatan Arıklı, “Başbakan kendi yetkisini kullanarak görev değişikliği yaptı. Olumlu veya olumsuz deme lüksümüz yok. Başbakan neden uygun gördüğünü zaten açıkladı” diye konuştu.

Ali Pilli’nin oldukça başarılı performans ortaya koyduğunu vurgulayan Arıklı, “Bana göre herkes gibi son zamanlarda o da yorulmuştu. Bir senedir sürdürülen mücadelenin altından kalkmak oldukça zor. Üst Komite’deki arkadaşlar da yorulduklarını itiraf etti... Gece gündüz çalışıyorlardı. Evlerine bile gidemediklerini, birkaç saat uyuduklarını söylemişlerdi. Ali beyin yorgun olması normaldir” dedi.

"HÜKÜMETE OLUMSUZ YANSIYACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM"

Kabine değişikliğinin hükümete olumsuz yansıyacağını düşünmediğini ifade eden Arıklı, “UBP’deki tüm arkadaşlar tecrübeli ve her görevi yapabilecek kişilerdir” dedi.

Ali Pilli ile zamanında alay edenler ve yerden yere vuranların, görevden alınmasının ardından Ali Pilli’nin şakşakçısı olduğunu savunan Arıklı, “Kör ölür, bağdem gözlü olur derler ya hani... Pilli için demediklerini bırakmamışlardı. Siyaset bu kadar ayağa düşmemeli” ifadelerini kullandı.

"KENDİNİ ÇOK AKILLI SANANLAR VAR"

İsim vermeden UBP’li bir vekili işaret ederek, sağlıktaki mücadelenin yanlış yönetildiği yönünde eleştiri yaparken, söz konusu kişinin dün kurultay çağrısı yaptığını söyleyen Arıklı, “İnsanları balık hafızalı görüyorlar veya kendilerini çok akıllı sanıyorlar” diye konuştu.

HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın bugün mecliste yaptığı konuşmayı işaret eden Arıklı şöyle konuştu:

"1 YIL GEÇTİ, KOMİTELERİ KURAMADIK"

“Özersay, Üst Komite’yi itibarsızlaştırdığımı söyledi. Halbuki ben çıktığım tüm platformlarda onları takdir ettim. Ancak Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın yerine getirilmesi lazım. Bu yasa 2018’de geçti ve bir köşeye bırakıldı. Pandemi başlayınca tozlu raflardan indirip uygulamaya koyduk. Ama bu yasanın tüzüklerinin olması lazım. Tüzüklerin hiçbiri geçmedi. Yasaya uygun olarak komitelerin kurulması lazımdı. 1 yıl geçti bu komiteleri kurmadık.

"YASANIN GEREKLİLİĞİNİ YERİNE GETİRMELİYİZ"

Bakanlar Kuruluna gittiğimizde basında Üst Komite kararlarını görüyoruz. Bize bunu uygulamak düşüyor. Böyle olmaması lazım. Ali Pilli’ye sitem ettiler. Bunu basına sızdıran kim? Kamuoyuna sızdığı anda onun üzerinde tasarruf imkanımız yok. 16 Ocak’ta yaşadık bunu. Kararları hafif değiştirdiğimiz zaman ciddi baskı görüyoruz. Üst Komite kararlarına uymadığınız için vakalar arttı, ölümlerin sorumlusu sizsiniz gibi eleştiriler alıyoruz. Kamuyouna böyle lansedildi. Yapmamız gereken Bulaşıcı Hastalıklar Yasasının gerekliliklerini yerine getirmektir. Hangi kararı hangi gerekçeyle alıyorsunuz. Bunu görmemiz lazım. Yasa bunu emrediyor. Bize gelen 2 sayfalık önerilerin uygulanması isteniyor.

"ÖZERSAY KOLAYCILIĞA KAÇIYOR"

Sıfır vakalara yaklaştığımız dönemde alt komitelerin oluşması ve tüzüklerin geçirilmesi lazımdı. Yapılmadı. Üst Komite’nin her dediğini yaparak pandemiyi yönettiğimizi düşündük. Koronavirüsü bir şekilde yeneriz. Ama dünyada biyolojik savaş dönemi başladı. Bu savaşla ülkelerin ekonomileri çökertiliyor. İnsanlar evlerine hapsediliyor. Bundan sonraki hayatımız yeni pandemilerle mücadeleyle geçecek. Bu artık bir silah haline geldi. O nedenle bulaşıcı hastalıklar yasasını geçmişten ders alarak işlevsel hale getirmemiz lazım. Onlara istatistiki verileri oluşturucak başka komiteleri kurmamız lazımdır. Bilimsel neticelerle karşımıza çıkabilsinler. Bunu söylemek Üst Komite’yi itibarsızlaştırmak mıdır? Özersay kolaycılığa kaçıyor...”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör