İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Evrensel Hasta Hakları Derneği: "Nur Nadir açıklamalarıyla mahremiyet hakkı ihlali yapmıştır"

Evrensel Hasta Hakları Derneği: "Nur Nadir açıklamalarıyla mahremiyet hakkı ihlali yapmıştır"

Evrensel Hasta Hakları Derneği, Kıbrıs Medya Grubu Kurucu Başkan Yardımcısı Nur Nadir'in, basın mensubuna yönelik açıklamasında, mahremiyet hakkı ihlali yaptığını belirtti. Dernek açıklamasında, "Kişileri damgalamak hem insan hakkı ihlali olduğu için suçtur, hem de medya etik kurallarına aykırıdır" ifadeleri yer aldı.

Yayın Tarihi: 26/02/21 16:55
okuma süresi: 5 dak.
Evrensel Hasta Hakları Derneği: "Nur Nadir açıklamalarıyla mahremiyet hakkı ihlali yapmıştır"
A- A A+

Evrensel Hasta Hakları Derneği'nden mahremiyet hakkı ihlalleri ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Dernekten yapılan açıklamada, Kıbrıs TV’de yayınlanan bir programa telefonla bağlanan Kıbrıs Medya Grubu Kurucu Başkan Yardımcısı Nur Nadir'in, program esnasında bir basın mensubuna yönelik yapmış olduğu açıklamada mahremiyet hakkı ihlali yaptığı, bunu yaparken de antidepresan tedavisi görenlerin çalışma yaşamına uygun olmadığını ima ederek bu kişileri damgaladığı belirtildi.

Açıklamada, "Unutulmamalıdır ki mahremiyet hakkını ihlal etmek ve kişileri/grupları damgalamak hem insan hakkı ihlali olduğu için suçtur, hem de medya etik kurallarına aykırıdır" denildi.

Evrensel Hasta Hakları Derneği'nden uapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"Derneğimiz, küresel bir salgın olan ve ülkemizde de yerel bulaş gösteren Koronavirüsle mücadelede önemli birkaç hususu bir kez daha hassasiyetle  kamuoyunun dikkatine getirmek istemektedir.

MAHREMİYET HAKKI İHLALLERİ

Gerek bazı haber kanallarının servis ettikleri haberlerde, gerekse kişilerin sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlarda, hasta mahremiyeti ilkesine uyulmadığı görülmüş ve derneğimizce bu hususun yeniden değerlendirilmesi gerektiği tespit edilmiştir.

Bilindiği üzere hasta mahremiyeti, hastanın sağlığı ile ilgili bilgilerin gizliliği ile birlikte bedensel ve manevi değerlerinin de mahremiyetini ve korunmasını güvence altına almayı gerekli kılar. Hasta mahremiyeti uluslararası sözleşmeler ve evrensel hukuk normları ile güvence altına alınmış ve başta Anayasamız olmak üzere, hukuğumuzda birden fazla yasa ve tüzükte söz konusu mahremiyetin sağlanmasına yönelik düzenlemeler yapılmıştır.

Anayasamızın 19.ncu maddesinde özel hayatın gizliliğine ilişkin, herkesin, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahip olduğu belirtilerek, kişilerin hem özel hayat, hem de aile hayatı güvence altına alınmış ve diğer kişilere de bu hakka saygı gösterilmesi emredilmiştir.

 ‘İyi İdare’ ve ‘Kişisel Verilerin Korunması’ yasaları özel hayatın gizliliğine saygı duyulmasını ve kişilere ait bilgilerin korunmasını emreder. Sağlık Çalışanları Yasası, K.T. Tabipleri Birliği Yasası, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Tıp Ahlak Tüzüğü,Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Disiplin Suçları Soruşturma ve Yargılama Tüzüğü sağlık çalışanlarına bu hakkı korumakla yükümlü kılmaktadır. Mahremiyet hakkına sadece yaşadığımız sürece değil, ölüm olayı sonrasında da uyulması gerekmektedir.

Mahremiyet ilkesine uyulmayan istisnalar şunlardır, Öncelikle hastanın rızası durumunda hastanın mahrem bilgileri paylaşılabilir. Mahkemelerin bilgi istemesi, doktorun tanıklık ediyor olması, hasta hakkındaki bilgilerin saklanmasının üçüncü kişiye zarar vermesi ve bulaşıcı hastalık ve salgınlarda bildirim zorunluluğu kapsamında hasta mahremiyeti ilkesine uyulmaz.

En temel hasta haklarından olan ‘mahremiyet hakkı’,  pandeminin başıdan itibaren gerek hükümet edenler, gerekse de basın ve sosyal medya üzerinden sürekli olarak ihlal edilmektedir. Evrensel Hasta Hakları Derneği, bu hak ihalinin son bulması için defaten kamuoyunu bilgilendiren  çağrılar ve girişimler yapmaıyı kendine görev bilmiştir.

İçinden geçtiğimiz bugünlerde farklı mecralarda hem hastanın mahremiyet hakkı ihlali, hem de rahatsızlıkları nedeniyle tedavi gören insanları ötekileştirerek damgalama, değersizleştirme ve ayrımcılığa uğratma girişimlerinin süregeldiğine tanıklık ediyoruz.

KİŞİLERİ/GRUPLARI DAMGALAMAK HEM İNSAN HAKKI İHLALİ OLDUĞU İÇİN SUÇTUR

Kıbrıs TV’de yayınlanan bir programa telefonla bağlanan Kıbrıs Medya Grubu Kurucu Başkan Yardımcısı Nur Nadir, program esnasında bir basın mensubuna yönelik yapmış olduğu açıklamada mahremiyet hakkı ihlali yapmış, bunu yaparken de antidepresan tedavisi görenlerin çalışma yaşamına uygun olmadığını ima ederek bu kişileri damgalamıştır. Unutulmamalıdır ki mahremiyet hakkını ihlal etmek ve kişileri/grupları damgalamak hem insan hakkı ihlali olduğu için suçtur, hem de medya etik kurallarına aykırıdır.

Evrensel Hasta Hakları Derneği, insan hakları ve etik değerler kapsamında önemli bir hasta hakkı olan 'mahremiyet hakkı'nın  korunması için  hepimizin hassasiyet göstermesi gerektiğini önemle hatırlatmayı görev bilmektedir."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör