İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Özdemir Berova: "HP 'meclisi açma görevi milletvekillerine aittir' demişti"

Özdemir Berova: "HP 'meclisi açma görevi milletvekillerine aittir' demişti"

UBP Milletvekili Özdemir Berova, HP’nin meclisi açma görevi milletvekillerine aittir dediğini, HP’nin hangi hükümet olursa olsun açılış esnasında milletvekillerinin koltuklarında olacağını ifade ettiğini belirterek, “Yoksa dün dündür bugün bugündür mü diyorsunuz” diye sordu.

Yayın Tarihi: 01/03/21 19:22
okuma süresi: 3 dak.
Özdemir Berova: "HP 'meclisi açma görevi milletvekillerine aittir' demişti"
A- A A+

UBP Milletvekili Özdemir Berova mecliste usul konusuna değinerek, HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın Meclis’in geç açılmasıyla ilgili konuşmasına yanıt verdi.

Berova, 2018’de Özersay’ın Meclisi açma görevinin milletvekillerine ait olduğunu, HP’nin hangi hükümet olursa olsun açılış esnasında milletvekillerinin koltuklarında olacağını ifade ettiğini söyledi.

Usul üzerine bu gibi tartışmaların her zaman yapıldığını kaydeden Berova, böyle bir eleştirinin HP tarafından yapılmasını doğru bulmadıklarını anlattı.

Yerinden söz alan HP Milletvekili Tolga Atakan da, güncel konuşmaların olduğu gün güncel konuşmalara taraf olacak bakanların Genel Kurul’da olmamasını nasıl değerlendirdiğini sordu.

Meclis İç Tüzüğünün hükümeti temsil eden bir kişinin salonda olmasını şart kabul ettiğini aksi halde oturumun devamlılığı olmaması gerektiğinin belirtildiğini anımsatan Berova, öte yandan zaman zaman HP hükümetinde olduğu gibi, bakanlıklardaki yoğun işler ya da benzeri nedenlerle ilgili bakanın içerde olamayabildiğini anlattı.

Berova, bu konularda gerekli hassasiyeti göstereceklerini de belirtti.

ÖZERSAY

Cevap vermek üzere kürsüye çıkan HP Genel Başkanı Kudret Özersay da, usul hakkında konuşmak üzere söz alan vekilin yanlış usulün normalleştirilmesi yönünde konuştuğunu kaydetti.

Hükümetin kurulduğu günden bu güne insani bir mesele olduğunda ve kendilerine talep geldiğinde nisap desteği verdiklerini söyleyen Özersay, bugün de destek verdiklerini anlattı.

HP vekillerinin hiç eksiksiz ve zamanında Meclis’e geldiğini söyleyen Özersay, tek bir nisap sorunu yaratmadıklarını söyledi.

Berova’nın “hem suçlu hem güçlü” bir şekilde bu açıklamaları yaptığını kaydeden Özersay, yanlış bir şeyin usul gibi sunulmamasını istedi, bu yapılanı yadırgadığını anlattı.

Berova yerinden söz alarak, HP’nin bu konudaki görüşünü net olarak anlayamadığını söyledi, HP’nin meclisi açma görevi milletvekillerine aittir dediğini, HP’nin hangi hükümet olursa olsun açılış esnasında milletvekillerinin koltuklarında olacağını ifade ettiğini söyledi, “yoksa dün dündür bugün bugündür mü diyorsunuz” dedi.

Özersay da Berova’ya “siz hükümet olarak Meclis’i toplama görevini yerine getirebiliyor musunuz” diye sordu.

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı da, HP’nin hükümet olduğu bir dönemde yaşanan nisap sorununda muhalefeti nisaba katkı koymadıkları için kınadığını söyledi.

Özersay da bir vekil yurt dışında olduğunda fiziki imkansızlıklar yaşanabileceğini, elmalarla armutların karıştırılmaması gerektiğini kaydetti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör