İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Kudret Özersay: "İki devletin iş birliğine dayanan bir ortaklık çıkış yoludur"

Kudret Özersay: "İki devletin iş birliğine dayanan bir ortaklık çıkış yoludur"

HP Genel Başkanı Kudret Özersay, iki devletin ayrılığına değil iş birliğine dayanan bir ortaklığın çıkış yolu olduğunu vurguladı; “İş birliğine dayalı ortaklık iyi çalışırsa, bu ortaklık bir federasyona evrilebilir" dedi.

Yayın Tarihi: 01/03/21 23:29
Güncelleme Tarihi: 01/03/21 23:46
okuma süresi: 4 dak.
Kudret Özersay: "İki devletin iş birliğine dayanan bir ortaklık çıkış yoludur"
Burcu ECE YILMAZ
A- A A+

Halkın Partisi (HP) Kudret Özersay, BRT’de Levent Kutay’ın #burasıönemli adlı programına konuk oldu.

İki devletli çözümün konuşulmasının esas sebebinin Rum Lideri Nikos Anastasiadis olduğunu söyleyen Özersay, “Sayın Anastasiadis lambadan cinin çıkmasını sağladı” dedi.

"RUM LİDER PANDORANIN KUTUSUNU AÇTI"

Anastasiadis’in federasyon dışında çözümü konuşabileceğini önce Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na, daha sonra Rum Başpiskoposu ve AB yetkililerine söylediğini belirten Özersay, “Anastasiadis şimdi çıkmış beni yanlış anladılar diyor, Hem Çavuşoğlu hem Başpiskopos hem AB yetkileri mi yanlış anladı?” diye sordu.

“Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” diyen Özersay, şöyle devam etti:

“Anastasiadis pandoranın kutusunu açtığı için eskisine göre çok daha rahat biçimde gerek Cumhurbaşkanı Tatar gerek TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘federasyon yok artık kardeşim’ diyebiliyor. Çok net söylüyorlar.”

"FEDERAL ORTAKLIK İÇİN UYGUN ŞARTLAR YOK"

Uzun süredir federasyon müzakereleri içinde yer almış biri olduğunu, son 4 yıldır federal ortaklığın şartlarının olmadığını söyleyen Özersay, “Çünkü bir federasyon yönetimin devletin ve zenginliğin paylaşılması yönünden bir ortaklıktır. Ama o federal ortaklığın yaşayabilmesi için şartların da olması gerekir. Biz de o şartlar bugün yok. 2004 yılında Rumlar o mesajı açıkça verdi. BM raporlarında açıkça yazdı. Rum toplumu devleti ve yönetimi paylaşmaya hazır olmadığı mesajını çok verdi. Buna rağmen federasyon ısrar etmek, ya statüko devam edecek ya da federal ortaklık ittire kaktıra kuralacak ama o ortaklık yaşamayacak anlamınar gelir. BMGK kararlarının altı boşalmış durumdadır. İki taraf da federasyon görüşmeyi kabul ettiği için BMGK kararları geldi. Bugün için müzakere zeminini meşru kılıcak ortak konsensus yoktur.”

5’li konferansın önemini işaret eden Özersay, müzakerelerin “meşru zemini nedir?” sorusuna yanıt bulmak için 5+BM toplantısının çok önemli olduğunu vurguladı.

"İKİ DEVLETLİLİĞİN ALTI HALA DOLDURULMADI"

Federal ortaklıkla ilgili durumun ortada olduğunu kaydeden Özersay, “Kıbrıs Türk tarafının iki ayrı devlet şeklinde söylemi var. Bir süredir bunun altını doldurun diye çağrıda bulunuyoruz. Hala beklentimiz o yöndedir. Pazarlık söz konusu olacağı için detaylarına girmek istmeeyebilirler. Ama kendi içinde tutarlı vee uyumlu politik bir vizyona dönüştürülemediğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

İki ayrı devlet söyleminin Kıbrıs Rum tarafınca Türk tarafının sıkıştırılması çin kullanılabileceğini belirten Özersay, HP olarak bir süredir geliştirdikleri fikre vurgu yaptı.

"ÜÇÜNCÜ YOL VAR"

İki devletin ayrılığına değil iş birliğine dayanan federasyon dışı bir ortaklığın çıkış yolu olduğunu söyleyen Özersay, “Üçüncü yol, iki devlet esasına dayalı bir ortaklık yoludur ve bir çıkış yoludur. Bu yol, 'iki devletin ayrılığına değil iş birliğine dayanan federasyon dışı bir ortaklıktır" dedi.

Sağlık, devlet, doğal gaz, pandemi ile mücadele, ortak kültürel miras ve kayıplar konusunda iş birliği yapılabileceğini dile getiren Özersay, zaman içerisinde bu ortaklığın iki devletin ayrılığına da federasyona da evrilebileceğini söyledi.

Kurulacak olan iş birliğine dayalı ortaklığın iyi çalması ve güven yaratması durumunda, iki halkın iradesiyle o ortaklığın bir federasyona evrilebileceğini vurgulayan Özersay, “Eğer sıkıntı olur ve iş birliği dahi yapamazsak o zaman zaten iki devletin ayrılığına dayalı bir yola girilir ve ayrılık kaçınılmaz olarak boşanma gerçekleşir” diye konuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör