İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

21. Yüzyıl İnsanlık Forumu Başkanı Ferhat Atik’ten, Türkiye Cumhuriyeti İnsan Hakları Eylem Planı değerlendirmesi

21. Yüzyıl İnsanlık Forumu Başkanı Ferhat Atik’ten, Türkiye Cumhuriyeti İnsan Hakları Eylem Planı değerlendirmesi

21. Yüzyıl İnsanlık Forumu Başkanı Ferhat Atik, Türkiye Cumhuriyeti İnsan Hakları Eylem Planı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yayın Tarihi: 08/03/21 08:34
okuma süresi: 3 dak.
21. Yüzyıl İnsanlık Forumu Başkanı Ferhat Atik’ten, Türkiye Cumhuriyeti İnsan Hakları Eylem Planı değerlendirmesi
A- A A+

Ülkemizin uluslararası birçok ödüle ve üne sahip yazarı ve aynı zamanda gazetemiz köşe yazarı Ferhat Atik, taşıdığı yine uluslararası bir sıfatı üzerinden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İnsan Hakları Eylem Planı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Aynı zamanda 21. Yüzyıl İnsanlık Forumu Başkanı olan Ferhat Atik, Erdoğan’ın İnsan Hakları Eylem Planı ile ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı'nı açıkladı. Bu planda sıraladığı ana başlıklar veya detaylara bakıldığında bir dizi değerlendirme yapmak mümkündür:

10 yıllarca devam eden, ihtilaller sonrası askeri yönetimlerin ve askeri anayasaların gölgesinde yaşayan ve cuntalarca yönetilen Türkiye Cumhuriyeti, uzun yıllardır İnsan Hakları konusunda sıkıntılar yaşamaktadır. Hemen hemen her iktidar döneminde, birçok hukuki kavramın yozlaşmasına neden olunmuş, ihtilali gerçekleştiren askerler cuntası eliyle ve/veya etkisiyle temeli hazırlanmış anayasalar nedeniyle de, gerek demokrasi gerekse insan hakları başlıkları altında sorumsuzca davranılmasına tanık olunmuştur. Yarım yüzyıldır Türkiye Cumhuriyeti, insan hakları ihlalleri konusunda başarılı bir karneye sahip olamamıştır. Hal böyle iken aslında olması gerekenlerin sıralandığı İnsan Hakları Eylem Planı, bir yandan tarihi ve gurur verici bir toplumsal sözleşme niteliği taşırken, diğer yandan 100. yaşına ilerleyen Türkiye Cumhuriyeti’nin, kurulduğu tarihten bu yana süregelen, çalkantılı insan hakları serüveninin ayıplarını ortaya koymaktadır. Yeni bir in san. Hakları anlayışı ile Türkiye’de yaşayan herkes, artık kendilerini Türk olarak nitelendirmese de ‘Türkiyeli’ olarak kabul edebilmelidir. Bu temelin sağlanabileceği demokratik ve insan hakları perspektifli bir yeni anayasa ile taçlandırılması gereken İnsan Hakları Eylem Planı, Anadolu’nun bin yıllık halklarının ve 624 yıl tarih yazmış Osmanlı Devleti’ni köken bilen herkesin hakkıdır.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör