İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Federal Kıbrıs Hareketi: "Kıbrıslı Türkler laikliği içine sindirmiş ve bu konuda hiçbir zaman taviz vermemiştir"

Federal Kıbrıs Hareketi: "Kıbrıslı Türkler laikliği içine sindirmiş ve bu konuda hiçbir zaman taviz vermemiştir"

Federal Kıbrıs Hareketi, Anayasa Mahkemesi'nin Kur'an kursu kararına Türkiye'den gelen açıklamalara tepki gösterdi.

Yayın Tarihi: 16/04/21 21:35
okuma süresi: 3 dak.
Federal Kıbrıs Hareketi: "Kıbrıslı Türkler laikliği içine sindirmiş ve bu konuda hiçbir zaman taviz vermemiştir"
A- A A+

Federal Kıbrıs Hareketi, Türkiye yetkili makamları tarafından Anayasa Mahkemesi'nin Kur'an kursu kararına ilişkin yapılan açıklamalara tepki gösterdi.

Federal Kıbrıs Hareketi adına yazılı açıklama yapan Sözcü Nidai Mesutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın şahsında hukuk sistemini tehdit ettiğini belirterek, "Hiçbir Kıbrıslı Türkün onaylayacağı bir davranış değildir" dedi.

Mesutoğlu açıklamasında, "Bizi bu topraklarda yok sayan, aşağılamayı kendine hak sananlar bilmelidirler ki atalarımız, Osmanlı padişahlarına boyun eğmedikleri için buralara getirilmişler. Biz de, onların torunları olarak boyun eğmemeyi onlardan öğrendik. Bilinmesini istedik" ifadelerini kullandı.

Açıklamanın tamamı şöyle...

"Kıbrıslı Türkler hoşgörülü bir toplumdur. Bu hoşgörü dini inançlarından değil, insani değerlerinden kaynaklanmaktadır.

Kıbrıslı Türkler dini inançlarına göre ibadetlerini yaparlar. Kimse inançlarından dolayı incitilmez. Camiye de gider, meyhaneye de. 

İbadetler herkesin özgür iradesiyle yapılır. Bugüne kadar kurdukları tüm yönetimler kimsenin inancına ve yaşam şekline karışmamıştır ve kimse de buna fırsat vermez.

Kıbrıslı Türkler, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonraki Atatürk’ün devrimlerine kendiliğinden, hiçbir zorlama olmadan sahip çıkmışlardır. Bu özelliği ile çağdaş bir toplumdur.

Laikliği içlerine sindirmişler ve bu konuda hiçbir zaman taviz vermemişlerdir.

Tüm bu gerçekler ortada dururken, garantör ülke sıfatıyla adaya gelen ve buraya nüfus taşıyan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın şahsında hukuk sistemimizi tehdit etmesi, hiçbir Kıbrıslı Türkün onaylayacağı bir davranış değildir.

Ne yazık ki dış dünyaya demeç verirken, 'KKTC demokratik ve laik bir ülkedir' diye nutuk atanlar, bu durum karşısında ezilerek, Erdoğan’ın şerrinden nasıl kurulabiliriz telaşı içine düşmüşlerdir. Türkiye’nin buradaki temsilciliğini yapar pozisyona girenler, ne yazık ki yüzyıllardır bu topraklarda Kıbrıslı Türklerin insani değerlerini yok saymışlar ve toplumun onurunu savunamaz hale gelmişlerdir.

Bizi bu topraklarda yok sayan, aşağılamayı kendine hak sananlar bilmelidirler ki atalarımız, Osmanlı padişahlarına boyun eğmedikleri için buralara getirilmişler. Biz de, onların torunları olarak boyun eğmemeyi onlardan öğrendik. Bilinmesini istedik."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.