İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Ergün Olgun: "Guterres kararlılığını yitirmedi, bir çıkış yolu arıyor"

Ergün Olgun: "Guterres kararlılığını yitirmedi, bir çıkış yolu arıyor"

Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Ergün Olgun, BM Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs meselesine ilişkin kendine konulan sınırları zorlayarak bir çıkış yolu aradığını belirterek, "Guterres, Kıbrıs meselesindeki kararlılığını yitirmedi. Güvenlik Konseyi kararları ötesinde, neler yapılabileceğine dair kendi inisiyatifini kullanarak, çıkış yolu arıyor. Benim değerlendirmem budur” dedi.

Yayın Tarihi: 03/05/21 20:45
okuma süresi: 4 dak.
Ergün Olgun: "Guterres kararlılığını yitirmedi, bir çıkış yolu arıyor"
Burcu ECE YILMAZ
A- A A+

Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Ergün Olgun, BRT’de Levent Kutay’ın sunduğu #burasıönemli adlı programına konuk oldu; Cenevre’de gerçekleşen Kıbrıs görüşmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"PARAMETRELER DİNAMİKTİR, TARAFLARI MÜTABAKATINA BAĞLIDIR"

Olgun, Kıbrıs Türk tarafının Cenevre’de kalıcı çözüm için 6 maddeden oluşan öneriyi BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e sunmasının ardından vurgulanan BM parametreleri konusu ile ilgili olarak, “Parametreler dinamiktir, tarafların mütabakatına bağlıdır” dedi.

"BM KARARLARI KIBRIS TÜRK TARAFI VE RUM TARAFININ İRADESİ DIŞINDA OLAMAZ"

Crans Montana’da başarısız olunmasının ardından Kıbrıs Türk tarafının parametreleri değerlendirdiğini ve söz konusu parametrelerin şartlara uygun bir çerçeve olmadığını ortaya koyduğunu dile getiren Olgun, “BM kararları Kıbrıs Türk tarafı ve Rum tarafının iradesi dışında olamaz” dedi.

"AYNI PARAMETRELERİN GEÇERLİ OLDUĞUNU SÖYLEMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR"

4.Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Crans Montana’nın ardından “Bizim neslin son denemesiydi” dediğini de anımsatan Olgun, Crans Montana’nın ardından müzakere zeminini teşkil eden parametrelerin artık Kıbrıs Türk tarafının rızasına sahip olmadığını kaydetti; aynı parametrelerin geçerli olduğunu söylemenin mümkün olmadığını vurguladı.

"BM'NİN AMACI TARAFLARA BELLİ BİR FORMÜLÜ EMPOZE ETMEK DEĞİLDİR"

BM’nin Kıbrıs’taki amacının taraflara herhangi bir formülü empoze etmek olmadığının altını çizen Olgun, “BM’nin esas amacı, iki tarafın kabul edeceği, kendi rızaları ile üzerinde anlaşacakları anlaşmanın gerçekleşmesini sağlamaya çalışmaktır” dedi.

"KIBRIS SORUNU İKİ TOPLUM ARASINDAKİ BİR MESELE DEĞİLDİR"

Rum Lider Nikos Anatsasiadis’in daha geçtiğimiz aya kadar Kıbrıs’ın helenizmin ayrılmaz bir parçası olduğunu ve EOKA terör örgütünü kahramanlar olarak tanımladığını söyleyen Olgun, “Bunlar neyi gösteriyor. Kıbrıs meselesi sadece iki toplum arasındaki bir mesele değildir” ifadelerini kullandı.

"KIBRIS TÜRK TARAFI STATÜKOYU KIRMAK İÇİN BİR HAMLE YAPTI"

Kıbrıs Türk tarafının statükoyu kırmak için bir hamle yaptığını dile getiren Olgun, 6 maddeden oluşan çözüm önerisini işaret ederek, “Öneriler maddede, Kıbrıs Türk tarafının, egemen eşitlik ve eşit uluslararası statünün tanınması ve bu yolla iki devlet arasında bir iş birliği ilişkisinin kurulabileceği yer alıyor” diyerek, ancak bu şekilde gerçekçi ve sürdürülebilir bir çözüme ulaşabileceğini kaydetti.

"GERÇEKÇİ FİKİRLERLE CENEVRE'YE GİTTİK"

Rum tarafının uluslararası statüye sahip olduğunu, Kıbrıs Türkünün bunun altında bir statüye sahip olması ile sürdürebilir bir anlaşma olmasının mümkün olmadığını vurgulayan Olgun, Kıbrıs Türk tarafının başarısız olan federal görüşmelerin ötesine geçen gerçekçi fikirlerle Cenevre’ye gittiğini dile getirdi.

"BM'NİN MİSYONUNA TERS DÜŞÜLMEDİ"

Egemenliğin pazarlık konusu olmadığını söyleyen Olgun, “Biz iki tarafın egemen eştiliği ve eşit uluslararası statüye bağlı olarak Rum tarafı ile nasıl bir iş birliği ilişkisi koyabileceğimizi müzakere etmeye hazırız” dedi. Olgun, Kıbrıs Türk tarafının ortaya koyduğu önerilerin, BM’nin bugüne kadar gösterdiği misyona ters olmadığını söyledi.

"GENEL SEKRETER ÇIKIŞ YOLU ARIYOR"

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs meselesinde bir çıkış yolu bulmaya çalıştığını söyleyen Olgun, kendine konulan sınırları zorlayarak bu çıkış yolu aradığını vurguladı. Olgun, “Genel Sekreter, Kıbrıs meselesindeki kararlılığını yitirmedi. Güvenlik Konseyi kararları ötesinde, ne yapılacağına dair kendi inisiyatifi kullanarak, çıkış yolu arıyor. Benim değerlendirmem budur” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör