İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Fikri Toros: Dijital Yeşil Geçiş Kartı uygulamasına Kuzey Kıbrıs’ın dahil edilmesi için acilen girişim yapılmalı

Fikri Toros: Dijital Yeşil Geçiş Kartı uygulamasına Kuzey Kıbrıs’ın dahil edilmesi için acilen girişim yapılmalı

CTP Milletvekili Fikri Toros, turizm sektörünü yeniden canlandırmak için hükümete ve Cumhurbaşkanlığı'na çağrı yaptı; "Dijital Yeşil Geçiş Kartı uygulamasına Kuzey Kıbrıs’ın dahil edilmesi için acilen girişim yapılmalı" dedi...

Yayın Tarihi: 10/05/21 17:15
okuma süresi: 3 dak.
Fikri Toros: Dijital Yeşil Geçiş Kartı uygulamasına Kuzey Kıbrıs’ın dahil edilmesi için acilen girişim yapılmalı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Fikri Toros, sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak, "Dijital Yeşil Geçiş Kartı" uygulamasına Kuzey Kıbrıs’ın dahil edilmesi için acilen sonuç odaklı girişimler yapılması gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği’nde Koronavirüs aşı programı hızlandırılırken üye ülkeler arasında seyahatleri güvenli olarak yeniden normalleştirebilmek için, Avrupa Komisyonu aşı pasaportu olarak da bilinen "Dijital Yeşil Geçiş Kartı" önerisinde bulunduğunu anımsatan Toros, "Dijital Yeşil Geçiş Kartı’na ilişkin yasa tasarısı temel olarak kişilerin aşı olmuşlarsa nerede olduklarını, hangi aşıyı ne zaman olduklarını, olmamışlarsa PCR testi tarihlerini ve sonuçlarını, Koronavirüs geçirmişlerse antikor oluşturup oluşturmadıkları gibi tıbbi bilgilere ait dijital verileri içerecektir" dedi.

Dijital Yeşil Geçiş Kartını almanın, sadece aşı yaptırmaya bağlı bir şey olmadığını vurgulayan Toros, "PCR testlerini yaptıranlar da bu sertifikayı alabilirler" diyerek, bunun yanında Koronavirüse yakalanıp iyileşenlerin durumunun da Yeşil Kartta belirtileceğini; seyahat edebilmek için bu 3 veriden birinin olmasının yeterli olacağını kaydetti.

"Gerek havalimanımız, gerekse geçiş noktalarımızdan Kuzey Kıbrıs destinasyonlu seyahatlerin de normale dönmesi turizm sektörümüz açısından ivediliğini korumaktadır" ifadelerini kullanan Toros, Cumhurbaşkanlığı makamının, bir taraftan geçiş noktalarının yeniden açılması için Rum Yönetimi ile, diğer taraftan da Dijital Yeşil Geçiş Kartı uygulamasına Kuzey Kıbrıs’ın da dahil edilmesi için Avrupa Birliği yetkilileriyle derhal sonuç odaklı girişimler yapması gerektiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı'nın ayrıca Kuzey Kıbrıs’ın epidemiyolojik verilerini, istenen kriterlere uygun ve düzenli olarak Dünya Sağlık Örgütüne iletmesi gerektiğini söyleyen Toros, "Bunun yapılmamış olması, ilgili haritalarda Kuzey Kıbrıs’ın “bilinmez gri bölge” olarak belirtilmesine yol açacak ve turizmi engelleyici bir unsur olacaktır" dedi.

Toros, tipik bir ada ekonomisine sahip olan ülkemizde turizm sektörünü yeniden canlandırmak için hükümeti ve Cumhurbaşkanlığını acil olarak göreve çağırdı...

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.