İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Tufan Erhürman: “Hükümetin ‘ad-hoc komite’ önerisi Anayasa’daki temel ilkelere tamamen aykırı”

Tufan Erhürman: “Hükümetin ‘ad-hoc komite’ önerisi Anayasa’daki temel ilkelere tamamen aykırı”

İktidarın kendi istediği seçim tarihini onaylatmak adına önermeye hazırlandığı ad-hoc komite ile ilgili konuşan CTP lideri Tufan Erhürman, söz konusu önerinin “Anayasa’daki temel ilkelere tamamen aykırı” olduğunu belirterek, mevcut yönetimi “diktatör” olarak niteledi.

Yayın Tarihi: 17/05/21 12:58
okuma süresi: 4 dak.
Tufan Erhürman: “Hükümetin ‘ad-hoc komite’ önerisi Anayasa’daki temel ilkelere tamamen aykırı”
A- A A+

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kıbrıs Postası TV’de Gökhan Altıner’in sunduğu “Sabah Postası” programına telefonla bağlanarak, iktidarın kendi istediği seçim tarihini onaylatmak adına önermeye hazırlandığı ad-hoc komite ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“SEÇİM TARİHİYLE İLGİLİ YETKİLİ KOMİTE, HUKUK VE SİYASİ İŞLER KOMİTESİDİR”

Bugün toplanacak Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu gündeminde, söz konusu ad-hoc komitenin kurulması önerisinin bulunduğunu ifade eden Erhürman, “Bu konuda bizim tavrımız son derece net. Seçim tarihiyle ilgili yetkili olan komite, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesidir” dedi.

“KENDİ İSTEDİKLERİ SEÇİM TARİHİNİ GEÇİRMEK İSTİYORLAR”

Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde, muhalefet ile iktidar vekil sayısının eşit olması nedeniyle, hükümetin istediği seçim tarihinin geçirilemediğini, bu nedenle de bir ad-hoc komite oluşturulması önerisinin ortaya çıktığını belirten Erhürman, “Meclis Başkanlığı’nın da kendilerinde olmasını dikkate alarak Meclis Başkanı’nın oyuyla ad-hoc komitede çoğunluk sahibi olmak ve kendi istedikleri seçim tarihini geçirmek istiyorlar” ifadelerini kullandı.

“ANAYASA’DAKİ TEMEL İLKELERE TAMAMEN AYKIRI”

Program sunucu Gökhan Altıner’in “Peki bu yasal mı Sayın Başkan” sorusuna yanıt veren Tufan Erhürman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Anayasa’ya göre komitelerin oluşumu, Meclis’teki grupların temsil edildiği sayıya bakılarak yapılır. Burada hükümet, Anayasal ilkeyi ihlal ederek, kendinin çoğunlukta olacağı bir komite tasarladı. Anayasa’daki temel ilkelere tamamen aykırı. Amaç ne? Çoğunlukta olmadığınız bir komitenin yetkisinde olan bir konuyu, çoğunlukta olacağınız bir komite kurarak yetkiyi almak. Tamamen iktidarın kendi istediği kararı çıkarmak amacıyla yapılan bir öneri.”

“YASAMA İRADESİNE VE ANAYASAL İLKELERE VURULMUŞ BİR DARBE”

Söz konusu öneriyi, “yasama iradesine ve Anayasal ilkelere vurulmuş bir darbe” olarak niteleyen Erhürman, “Haziran’da gerçekleşmesi gereken ara seçimi de sallaya sallaya, Meclis’i, Anayasayı ihlal eder bir duruma düşürdüler” dedi.

“SANER, TEHDİTLER SAVURMAYA BAŞLADI”

Başbakan Ersan Saner’in tehditler savurmaya başladığını ifade eden Erhürman, “Eşitliğin olduğu komitelerde, hükümetin çoğunlukta olmasını sağlayacak çalışmalar yapacaklarını” duyurduklarını belirtti.

“KOMİTELER, HÜKÜMETİN LEHİNE KARAR ÜRETMEK ZORUNDAYMIŞ GİBİ BİR DİKTATÖR ANLAYIŞ”

Erhürman, Saner’in, komitelerdeki vekil sayısıyla ilgili altında imzası olan bir kararının bulunduğunu anımsatarak, “İmzasına rağmen bunu da kendi lehine değişmeye çalışıyor. Öyle bir diktatör anlayışı yansıtıyorlar ki sanki komiteler hükümetin lehine karar üretmek zorundaymış ve bu görevini yerine getirmiyormuş gibi” şeklinde konuştu.

Erhürman, “muhalefetin komitelerdeki görevinin, hükümetin lehine karar çıkartmak değil; halkın lehine kararlar üretmek ve hükümetin, halkın aleyhine yasa çıkarmaya çalışması halinde, buna engel olmak” olduğunu ifade etti.

“DİKTATÖRYAL BİR YÖNETSEL ZİHNİYET”

Erhürman, “diktatöryal bir yönetsel zihniyet… Demokrasiyle uzaktan yakından ilgisi yok” yorumunda bulundu.

Hükümetin ad-hoc komite dayatmasının devam etmesi halinde, sürecin mahkemede sonlanacağını vurgulayan Erhürman, “Bunu tehdit olarak algıladılar. Mahkemeye gitmek, hukuku korumak için ortaya konan bir adımdır. Mahkemeye gitmek, muhalefetin sorumluluğudur, tercihi değil” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör