İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

Candan Avunduk: “Kıbrıs Türk Sanayi Odası, sanayicilerin odasıdır, şirketi değil”

Candan Avunduk: “Kıbrıs Türk Sanayi Odası, sanayicilerin odasıdır, şirketi değil”

KTSO Başkanı Candan Avunduk, "Güney Kıbrıs’ta bir şirket kurarak, o şirket üzerinden mallarımızı satmak istiyoruz" ifadelerini kullanan KTSO Yönetim Kurulu Başkanı adayı Ali Kamacıoğlu'nu eleştirerek, "Pazar genişletmek istiyorsanız, olmayacak yerlerle uğraşacağınıza İngiltere’ye uzan, şirketi orada kur…" dedi. Avunduk, Sanayi Odası'nın, sanayicilerin odası olduğunu, şirketi olmadığının da altını çizdi.

Yayın Tarihi: 20/05/21 11:50
okuma süresi: 6 dak.
Candan Avunduk: “Kıbrıs Türk Sanayi Odası, sanayicilerin odasıdır, şirketi değil”
Öykü Kendir
A- A A+

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) 22 Mayıs Cumartesi günü bir Yönetim Kurulu değişikliğine gidecek. Mevcut Başkan Candan Avunduk ve Kamtek LTD. Direktörü Ali Kamacıoğlu başkan adaylıklarını açıklamıştı.

KTSO Başkanı Candan Avunduk, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa katıldı.

Candan Avunduk, pandemi süreci boyunca sanayicilerin yaralarını sarmaya çalıştıklarını ifade ederek, “Asıl konu o hastanın sağlığına kavuşturulmasıdır… Bizim devletten beklediğimiz budur” dedi.

Hedeflerin büyütüldüğüne işaret eden Avunduk, organize sanayi bölgelerine, organize denilmemesi gerektiğini çünkü sanayilerin çok dağınık olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

“Yeni en baştan organize sanayi bölgesi yapalım dedik, Güvercinlik bölgesinde bir arazi belirledik. Türkiye ile görüşüp destek aldık. 2021 İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolünün içerisinde yer verdirdik. Tüm işlemlerini tamamladık. Orada çok güzel bir sanayi bölgesi kurulacak…

“SERMAYENİN ARAZİYE DEĞİL MAKİNELERE YÜKLENMESİ GEREKİYOR”

Organize Sanayi Bölgesi Yasası için çalışıyoruz, çalışmalarımız devam ediyor. Biz bunun içerisinde etkin bir şekilde olacağız. Sermayenin araziye değil makinelere yüklenmesi gerekiyor. Ortaya koyduğumuz vizyonda tamamen ağırlıklı olarak yeni yatırım yapmak isteyen ve mevcut sanayilerde sıkışanlara yönelik.”

“NİYE BİZ BAŞKALARINA İMRENELİM Kİ? NEDEN ONLAR BİZE İMRENMESİN…”

“Biz topluma karşı sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullanan Avunduk, “Bir şeylerin değişmesi lazım… Aklımız da, zekâmız da, gücümüz de, çalışma arzumuz da var. Niye biz başkalarına imrenelim ki? Neden onlar bize imrenmesin…” şeklinde konuştu.

“HANGİ MANTIKLA HANGİ EKONOMİK AKILLA SÖYLENDİ…”

KTSO Yönetim Kurulu Başkan adayı Ali Kamacıoğlu’nun ‘Güney Kıbrıs’ta bir şirket kurarak, o şirket üzerinden mallarımızı satmak istiyoruz’ ifadelerini kullanması üzerine Avunduk, bu durumun bir hayal olduğunu “hangi mantıkla hangi ekonomik akılla söylendi” diyerek eleştirdi.

“KIBRIS TÜRK SANAYİ ODASI, SANAYİCİLERİN ODASIDIR, ŞİRKETİ DEĞİL”

Avunduk, “Güney Kıbrıs da oturacak seni seyredecek… ‘Haklısın tamam geç oğlum’ mu diyecek. Bir kere hayal kurmamak lazım, ayağınızın yere basması lazım. KDV ve vergiyi Güney Kıbrıs’a ödeyeceksin. Hissedarların anında kim olduğunu Güney Kıbrıs araştırdığında, o şirketin önünü tıkar. Günün ortalama pozisyonuna bakarak hareket etmek lazım. Bu aslında resmin hepsini görememek. Sanayi odasını kendi özel şirketi gibi düşünmek demektir. Sanayi odasının verdiği evraklar ve bilgiler devletin verdikleriyle eş değerdir. Bir ağırlığı vardır. Siz kaldırıp bunu bilmem kimin altına koyamazsınız…” ifadelerini kullandı.

“Kıbrıs Türk Sanayi Odası, sanayicilerin odasıdır, sanayicilerin şirketi değildir” diyen Avunduk, Sanayi Odası’nın özel bir şirket olarak görülemeyeceğinin altını çizdi.

“HİÇ KİMSE KENDİ PAZARINI BAŞKASIYLA PAYLAŞMAK İSTEMEZ”

Güney Kıbrıs’ın bizimle aynı pazarda rekabet etmek istemediğine de işaret eden Avunduk, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Hiç kimse kendi pazarını başkasıyla paylaşmak istemez. Bu doğanın tabiatıdır. Madem Yeşil Hat Tüzüğü açık, Güney üzerinden Avrupa’ya mal gönderebiliriz. Kaç kilo hangi maldan gönderdik? Rum marketlerinde etiketli hangi ürünümüz var?

RESMİ GÖRMEK GEREKİYOR…

Yeşil Hat Tüzüğünü çalıştırmıyorlar, helva ve zeytinyağı gönderemiyoruz. Tüzükte serbest ama gönderemiyoruz. Bunu görmek lazım. Bu resmi gördükten sonra da sizin gidip de orada ‘bunu açacağım’ derseniz hayal pompalamak olur…

OLMAYACAK YERLERLE UĞRAŞACAĞINIZA İNGİLTERE’YE UZANIN

Elle tutulur bir projeler üretmemiz gerekiyor... İngiltere pazarını doğru kullanabiliriz. Bizim başvurularımız, çabalarımız var. Orada büyük bir pazar var. Biz oraya girmek için çalışmalarımızı başlattık. Pazar genişletmek istiyorsanız, olmayacak yerlerle uğraşacağınıza İngiltere’ye uzanın. Şirketi İngiltere’de kur…

YÜZDÜK YÜZDÜK KUYRUĞUNA GELDİK

Biz ne ürettiğimizi, ne üreteceğimizi nereye ne satacağımızı biliyoruz. Elle tutulur gözle görülür projeler üretip enerjimizi harcadığımız yerde de sonuç odaklı olacağımızı düşünüyoruz. Yeni dönemde zaten bunların ete kemiğe büründüğünü de göstereceğiz. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik…”

"TURİZM TESİSLERİMİZE SAHİP ÇIKAMAMIZ LAZIM"

Avunduk, Otelciler Birliği ile pandemi başlamada önce bir protokol imzaladıklarına işaret ederek, “Turizm tesislerimize sahip çıkmamız lazım. Yeni dönemde, günlük tüketilecek yerli üretimimiz ve dayanaklı tüketim mallarımız oteller tarafından kullanılacak” dedi.

“ELLERİNİ VİCDANLARINA KOYARAK OY VERMELERİNİ İSTERİM…”

“Yaptıklarımızı çok şükür bitirdik. Devam eden projelerimiz var. Hayallerimiz var…” ifadelerini kullanan Avunduk, “Hiç olumsuz bir dönüş almadık iyiyiz. İyi gidiyoruz. Bu bir bayrak yarışıdır. Demokratik bir yarıştır. Bu işin bir manevi kazancı var biz bunun peşindeyiz. Pazartesi günü birbirimizin yüzüne bakacak şekilde olmalıyız. Üyeler oy verirken, ellerini vicdanlarına koyarak oy vermelerini isterim. Kıbrıs Türk sanayisinin, sanayicisinin ve genelde ülke ekonomisinin kazancı için oy vermelerini istiyoruz…” şeklinde konuştu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör