İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Fikri Toros sosyal medya linçlerine yanıt verdi, CTP'nin kararını anlattı

Fikri Toros sosyal medya linçlerine yanıt verdi, CTP'nin kararını anlattı

Kıbrıs Postası’nın ulaştığı CTP milletvekili Fikri Toros, CTP’nin kararına dair özellikle sosyal medyadan gelen sert eleştiri ve linç girişimlerine yanıt verdi. Toros, CTP’nin aldığı kararın özünü Kıbrıs Postası’na anlattı.

Yayın Tarihi: 17/07/21 16:05
okuma süresi: 3 dak.
Fikri Toros sosyal medya linçlerine yanıt verdi, CTP'nin kararını anlattı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın 20 Temmuz törenlerinde KKTC Cumhuriyet Meclisinde yapacağı konuşma KKTC siyasetinin de merkezine oturdu.

Toplumcu Demokrasi Partisi’nin  (TDP) katılmama kararı ardından ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) de söz konusu toplantıya Parti Meclisi kararı doğrultusunda katılmayacak.

Gelişmelere siyasi düzeyde verilen tepki ile eleştiriler yanında özellikle sosyal medyada sert, aleyhte söylemler hâkim…

Kıbrıs Postası’nın ulaştığı CTP milletvekili Fikri Toros, CTP’nin kararına dair özellikle sosyal medyadan gelen sert eleştiri ve linç girişimlerine yanıt verdi.

Fikri Toros, CTP’nin aldığı kararın özünü Kıbrıs Postası’na anlattı.

İKİ TOPLUMLU, İKİ BÖLGELİ VE SİYASİ EŞİTLİĞE DAYALI FEDERASYON CTP’NİN OMURGASIDIR

CTP’nin Kıbrıs Türk toplumunun en köklü siyasal kurumu olduğunun altını çizen Toros, CTP’nin Kıbrıs Türk toplumunun geleceğine dair vizyonunun ortada olduğunu söyledi.

Toros, CTP’nin 60’lardan bu yana Kıbrıs’ta çözüm vizyonunu taşıdığını, o tarihlerden beri Kıbrıs Türk halkı için siyasi eşitliğe dayalı bir mücadele içinde olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Postası’na konuşan Fikri Toros, “iki toplumlu, iki bölgeli ve siyasi eşitliğe dayalı federasyon CTP’nin omurgasıdır” dedi.

CTP’NİN GEREKÇELİ KARARI ÖZÜNDE NE DİYOR?

CTP’nin gerekçeli kararı özünde ne diyor?” sorusuna yanıtla ise Fikri Toros bunu iki madde ile özetledi ve şöyle konuştu;

“Gelinen noktada Ada’da çözümsüzlüğün esas sorumlusu Rum tarafı rahatlamış durumdadır… Bu nettir. Meşru zeminden çıkılmıştır. Bu birincisi… İkincisi kayan, bu değişiklik ile ve değişiklikte CTP dışlanmıştır. Bu stratejide dışlanmıştır. Yok sayılmıştır.

CTP hepimizin gerek kurumsal gerek kişisel kapasitemizle Türkiye ile Türkiye halkı ile çok özel ve önemli olan bir ilişki ve münasebet içindeyiz. Hepimiz de Türkiye halkı ile sosyal ve kültürel pek çok ilişki içindeyiz. Biz açıklamamızda ‘özneyiz’ diyoruz, dedik. Bunun açık anlamı ‘dışlanmayı kabul etmiyoruz’ demektir. CTP kararı ne Türkiye ne de Türkiye halkına yöneliktir”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kuzey Kibrisli17/07/21 18:54
Ne söylesen bu aldığınız kararı izah edemen. Belki bu açıklama ile kendini diğerlerinden ayrı göstermeye çalışın ama boşuna uğraşın. Çok büyük yanlış ve ayıb eddiniz. 1960’lı yıllara takılıp kaldınız ve aslında omurgasızgillerden olduğunuzu bir kez daha isbat eddiniz. Çok yazık…. Ortada büyük bir tepki varsa buna linç deyip ajitasyon yapmaya çalışman ise tam bir çaresizliktir, acınacak durumdasınız…. Bari husolup oturun?