İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Erdoğan: Bugün Türkiye ile KKTC arasındaki ezeli kardeşliğimizi tüm dünyaya bir kez daha ilan ediyoruz

Erdoğan: Bugün Türkiye ile KKTC arasındaki ezeli kardeşliğimizi tüm dünyaya bir kez daha ilan ediyoruz

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci yıl dönümü dolayısıyla KKTC Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumunda yaptığı konuşmada, "Bugün Türkiye ile KKTC arasındaki ezeli kardeşliğimizi tüm dünyaya bir kez daha ilan ediyoruz" dedi.

Yayın Tarihi: 19/07/21 16:47
Güncelleme Tarihi: 19/07/21 23:28
okuma süresi: 4 dak.
Erdoğan: Bugün Türkiye ile KKTC arasındaki ezeli kardeşliğimizi tüm dünyaya bir kez daha ilan ediyoruz
Öykü Kendir
A- A A+

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci yıl dönümü dolayısıyla KKTC Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumuna katıldı.

Erdoğan, "Bugün Türkiye ile KKTC arasındaki, gücünü şehitlerimizin kanlarından alan ebedi ve ezeli kardeşliğimizi tüm dünyaya isteseler de istemeseler de bir kez daha ilan ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kıbrıs davası büyük bir davadır. Bu dava, tarihiyle büyük, vicdanıyla büyük, mücadelesiyle büyük, 1974'te yazdığı kahramanlık destanıyla büyük bir milletin davasıdır." dedi.

Erdoğan, "Kıbrıs davasının sahibi, yavru vatanıyla, anavatanıyla, büyük Türk milletinin tamamıdır. Bu davanın sahibi şehitlerimiz, gazilerimizdir." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sırtlarını dayadıkları güçlere güvenerek Kıbrıs Türkü'nü yok edeceklerini sananlar, karşılarında Kıbrıs Türk halkının çelikten iradesini buldular." diye konuştu.

"ZEHİRLİ AYRILIK OKLARINI KIBRIS TÜRK HALKININ KALBİNE SAPLAMASINA FIRSAT VERMEYECEĞİZ"

Erdoğan, "Kimi gafillerin zehirli ayrılık oklarını Kıbrıs Türk halkının kalbine saplamasına fırsat vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "KKTC'nin varlığı ve birliği her türlü siyasi mülahazanın üzerindedir." dedi.

"BİZ BU YOLDA KARARLILIKLA YÜRÜYECEĞİZ"

Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

"Birlik ve beraberliğimizi hedef alan belli çevrelerin, kardeşlik gölümüze fitne mayası çalmasına müsaade etmeyeceğiz. EOKA terör örgütü eliyle, komşusu Türklerin ırzına, canına, malına kastetmekten çekinmeyen Rumlar, Kıbrıs Türklerini hiçbir zaman eşit ortakları olarak görmemiştir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her ne kadar bizlerin burada sergilediği birlik, beraberlik, kardeşlik iklimi Amerika'da birilerini rahatsız etmiş olsa da, biz bu yolda kararlılıkla yürüyeceğiz." diye konuştu.

"BİR 50 YIL DAHA KAYBETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Erdoğan, "Tarih ve bu süreçte acı şekilde edindiğimiz tecrübeler, Rum tarafının ortaklık devleti kurmak gibi bir niyetinin olmadığını açık ve net biçimde herkese öğretmiştir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs'ta adil, kalıcı, sürdürülebilir çözümün, ancak ve ancak Ada'nın gerçeklerini esas alan bir yaklaşım olabileceğini vurguladı.

Rum tarafının Kıbrıs müzakerelerindeki tavrı hakkında Erdoğan, "Artık bizim bunlara inanmamız, bir 50 yıl daha kaybetmemiz mümkün değildir." dedi.

Erdoğan, "KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından Cenevre'de sunulan öneriye desteğimiz tamdır. Taviz vermeyiz, veremeyiz." ifadelerini kullandı.

"BİZİM KİMSENİN TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ YOK, NİYETİMİZ GERGİNLİK DEĞİL"

Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri de değerlendirerek, Rum tarafının Doğu Akdeniz’de Kıbrıs Türkünün haklarını yok saymaya devam ettiğini belirtti ve iş birliği alanlarının ele alınması kapsamında bölgesel bir konferans düzenlenmesinin önerildiğini dile getirdi.

Erdoğan, bu yapıcı teklife henüz bir cevap alamadıklarını da belirterek, “Doğu Akdeniz’de kendi hak ve çıkarlarımızı koruduğumuz gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de haklarını korumaya devam edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim kimsenin toprağında, hakkında gözümüz yok. Niyetimiz gerginlik değil… Sizlerin de desteğiyle tam bir dayanışma ve hak ve hukukumuzu sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör