İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Cumhurbaşkanlığı: Rum tarafının muhatabı Türkiye Cumhuriyeti değil, Kıbrıs Türk tarafıdır

Cumhurbaşkanlığı: Rum tarafının muhatabı Türkiye Cumhuriyeti değil, Kıbrıs Türk tarafıdır

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis'in açıklamaları işaret edilerek, "Rum tarafının muhatabı Türkiye Cumhuriyeti değil, Kıbrıs Türk tarafıdır" denildi.

Yayın Tarihi: 21/07/21 18:52
okuma süresi: 4 dak.
Cumhurbaşkanlığı: Rum tarafının muhatabı Türkiye Cumhuriyeti değil, Kıbrıs Türk tarafıdır
A- A A+

Cumhurbaşkanlığı, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis'in diyalog için 'Türkiye'nin hiçbir ön koşulunu kabul etmeyeceğini, bunun için gerekli zeminin var olduğu' yönündeki açıklamaları eleştirererek, Rum tarafının muhatabının Türkiye Cumhuriyeti değil, Kıbrıs Türk tarafı olduğunu vurguladı.

 Rum tarafının Türkiye'yi muhatap gösterme gayretiyle, kendilerini Kıbrıs'ın tek egemeni, Kıbrıs Türk halkını ise işgalleri altındaki gayrı meşru sözde 'Kıbrıs Cumhuriyeti'ne tabi bir azınlık olarak görmelerinin bir yansıması olduğu belirtilen açıklamada, "Kıbrıs sorununun çözümlenememesinin temel nedeni budur" denildi.

"Kıbrıs müzakerelerinde ön koşul aranıyorsa, Kıbrıs Türk tarafına dayatılmaya çalışılan, Kıbrıs Rum tarafının gasp ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti sıfatıdır" ifadelerinin yer aldığı açıklamada, her türlü hukuki, siyasi ve fiili dayanaktan yoksun olan bu sıfatın, halihazırda görüşmelerin önündeki en büyük engel olduğu kaydedildi; Kıbrıs Türk tarafının bu ön koşulu kabul etmesinin söz konusu olamayacağı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"Rum lider Anastasiadis dün yapmış olduğu bir açıklamada, diğer şeyler yanında, diyalog için 'Türkiye'nin hiçbir ön koşulunu kabul etmeyeceğini, bunun için gerekli zeminin var olduğunu' iddia etmiştir. Her şeyden önce Rum tarafının muhatabı Türkiye Cumhuriyeti değil, Kıbrıs Türk tarafıdır. Rum tarafının Türkiye'yi muhatap gösterme gayreti, kendilerini Kıbrıs'ın tek egemeni, Kıbrıs Türk halkını ise işgalleri altındaki gayrı meşru sözde 'Kıbrıs Cumhuriyeti'ne tabi bir azınlık olarak görmelerinin bir yansımasıdır ve Kıbrıs sorununun çözümlenememesinin temel nedeni budur.

Kıbrıs’ta çözüm ve uzlaşı tarafların birbirlerinin muktesep/mündemiç haklarına saygı göstermesi, bunun kabulü ve uygulamada da görülmesi üzerine yapılacak resmi müzakereler sonucunda gerçekleştirilebilir. Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs’ın tümünün egemeni olduğu iddiaları devam ettiği sürece Kıbrıs Türk tarafı da kendi egemen eşit haklarını korumak için gereğini yapmaya devam edecektir.

İkinci olarak, BM Genel Sekreteri Guterres 29 Nisan 2021 tarihinde Cenevre’de gerçekleştirilen 5 artı BM gayrı resmi görüşmeleri sonunda yaptığı açıklamada yeterli ortak zemin olmadığını açıklamış, ancak çabalarını sürdüreceğini söylemiştir. Bu açıklamaya rağmen, Sayın Anastasiadis’in gerekli ortak zemin’in var olduğunu açıklaması, Genel Sekreter'in bu açıklamasıyla da çelişmekte olup en hafif tabiriyle bir aldatmacadır.

Üçüncü olarak bizim dile getirdiğimiz egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü ilkeleri ön koşul değil, eşit mündemiç hakkımızdır (equal inherent rights). Kıbrıs Türk tarafı Rum tarafının sahibi olduğunu iddia ettiği ve kullandığı bütün haklara sahiptir. Buna ayrı, bağımsız ve egemen bir Devlet olma hakkı da dahildir.

Son olarak, Kıbrıs müzakerelerinde ön koşul aranıyorsa, bu da Kıbrıs Türk tarafına dayatılmaya çalışılan, Kıbrıs Rum tarafının gasp ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti sıfatıdır. Her türlü hukuki, siyasi ve fiili dayanaktan yoksun olan bu sıfat, halihazırda görüşmelerin önündeki en büyük engeldir. Kıbrıs Türk tarafının bu ön koşulu kabul etmesi söz konusu değildir."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör