İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

KIB-TEK akaryakıt ihalesinde ‘opsiyon belgesi’ amacına uygun değil, şartnameye de aykırı!

KIB-TEK akaryakıt ihalesinde ‘opsiyon belgesi’ amacına uygun değil, şartnameye de aykırı!

KIB-TEK akaryakıt ihalesinde istenen ‘opsiyon belgesinin’ amacına hizmet etmediği, BP’nin hiçbir sorumluluğu kabul etmediği ortaya çıktı. Öte yandan geçmişte taahhüt ettiği kaynaktan değil, taahhüt harici rafinelerden yakıt getirdiği ve bu konuda “sabıkalı” olduğu iddia edilen Select Energy’nin belge “kendisine” verilmesine ve “belgede uyarılmasına rağmen” başka bir firmaya kullandırttığı ifade ediliyor…

Yayın Tarihi: 20/09/21 20:10
okuma süresi: 3 dak.
KIB-TEK akaryakıt ihalesinde ‘opsiyon belgesi’ amacına uygun değil, şartnameye de aykırı!
VATAN Mehmet
A- A A+

Başbakanlık Denetleme Kurulu, Teknecik Elektrik Santrali’nde alınan ve 4-5 gündür açıkta bekletilen tanker yakıt numunelerinin sonuçlarını kamuoyu ile paylaşarak, bütün değerlerin limitlerin altında olduğunu, yani “uygun” olduğunu açıklarken; Teknik olarak bir değerlendirme yapamayacağını ifade eden Kurul Başkanı Meftun Orkun, görevlerini yerine getirdiklerini ve sonucu kamuoyunun bilgisine sunduklarını kaydetti.

Select Energy yakıtı, BP Oil International’den ve veya uluslararası petrol üreticilerinden en az 13 aylık bir süre için Kuzey Batı Avrupa veya Doğu Akdeniz’deki rafineri tesislerinden nakledeceğini vadediyor.

Ancak şartname yakıtın hangi rafineriden alınacağının “rafineri opsiyon belgesi” ile tanımlanmasını istiyor.

BP HİÇBİR SORUMLULUK ALMAYACAĞINI BEYAN EDİYOR

Ancak BP, ilgili şirkete verdiği yazıda sorumluluk almıyor ve “beyanlarının tavsiye veya gelecekteki performanslarının teyidi olarak görülmemesi gerektiğini, bu beyanın sonucu olarak gerçekleşecek eylemler için “hiçbir sorumluluk” kabul etmediğini” belirtiyor.  

Bu durumda KIBTEK’in hangi rafineriden alınacağı belli olmamasına rağmen “rafineri opsiyon belgesini” ne maksatla istediği, öte yandan rafineri opsiyon belgesinin “ihaleye katılan firmadan” istenmesi gerektiği belirtiliyor…

GEÇMİŞTE TAAHHÜT ETTİĞİ KAYNAKTAN DEĞİL, TAAHHÜT HARİCİ RAFİNELERDEN YAKIT GETİRDİ İDDİLARI GÜNDEMDE

Öte yandan geçmiş yıllarda Select Energy’nin ülkemize gönderdiği yakıtın taahhüt ettiği gibi tamamını BP International’den almadığı, farklı rafinelerden temin ettiği, üstelik bunu beyan da etmediği, BP’den almış gibi hareket ettiği öğrenildi.Kıbrıs Postası’nın güvenilir kaynaklardan aldığı bilgilere göre Select Energy, adaya geçmişte taahhüt ettiği kaynaktan değil farklı, taahhüt harici rafinelerden yakıt getirdi.

Select Energy’nin işbirliği yaptığı yerel firma ile KIB-TEK’in söz konusu “aldatma” için uluslararası mahkemelere de başvuracağı belirtildi.

Geçmiş yıllarda Mors Ltd’nin yakıt sağlayıcısı olan Select Energy, getirdiği yakıtın analizlerinin “değer üstü” olması nedeniyle 500 bin doların üzerinde ceza almasına sebep olmuş ve bu ceza, bu konuda hiçbir kabahatleri olmamasına rağmen Mors Ltd’den tahsil edilmişti.

KIB-TEK’i “kollamaktan” uzak şartname ortada dururken; şartname hukukuna göre BP bu opsiyon belgesini Select Energy’ye vermişse ihaleye “Select Energy’ye” gerektiği, bunu farklı bir firmaya aktarma/transfer işlemi yapamayacağı, İhale Komisyonu’nun ise bunu kabul etmesi durumunda şartnameyi çiğneyeceği belirtiliyor.

KIB-TEK yakıt ihalesinde gelinen kritik aşamada gözler, Merkez İhale Komisyonunun vereceği kararda…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ozgur Kocabay 20/09/21 20:41
Yapmayin bunu temiz ise bir an once kullanilmali aksi takdirde aylarca surecek kesintiye hazir olun Temizse kullanilsin bir an once acilen Yakit bitiyor farkindami herkes alooooooooo

Haberi Facebook'ta gör