İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Arıklı: “Stokçu olduğunu düşündüğünüz istasyonları ALO 171’e ihbar edin”

Arıklı: “Stokçu olduğunu düşündüğünüz istasyonları ALO 171’e ihbar edin”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Arıklı, bazı akaryakıt istasyonlarının, tedarikçi firmalardan aldıkları akaryakıtı piyasaya sürmeyip stokçuluk yaptıkları yönünde iddialar bulunduğunu belirterek, vatandaştan, stokçuluk yaptığını düşündükleri istasyonları, ALO 171 hattına ihbar etmeleri çağrısında bulundu.

Yayın Tarihi: 22/10/21 10:02
okuma süresi: 3 dak.
Arıklı: “Stokçu olduğunu düşündüğünüz istasyonları ALO 171’e ihbar edin”
A- A A+

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, akaryakıt stoku ile ilgili sorunun dün sabah çözüldüğünü ancak bazı akaryakıt istasyonlarının, tedarikçi firmalardan aldıkları akaryakıtı piyasaya sürmeyip stokçuluk yaptıkları yönünde iddialar bulunduğunu belirterek, vatandaştan, stokçuluk yaptığını düşündükleri istasyonları, ALO 171 hattına ihbar etmeleri çağrısında bulundu.

Stokçuluğun ağır bir suç olduğunu anımsatan Arıklı, stokçulukla ilgili Yasa maddesini aktardı:

"Herhangi bir kişi darlık yaratma amacı ile denetime tabi herhangi bir malın veya bu malların üretim veya imalinde kullanılan hammaddenin istifçiliğini yapamaz veya yapılmasına yardımcı olamaz veya buna izin veremez... (21/77 sayılı Mal ve Hizmetler Yasası 5.madde 6.fıkra)”

Arıklı, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“İHBAR BEKLİYORUZ...

Önceki gün yaşanan akaryakıt stoku, dün sabah itibari ile çözülmüş ve Tedarikçi firmalar Akaryakıt istasyonlarına dağıtım yapmaya başlamışlardır.

Ne var ki bazı akaryakıt istasyonlarının, Tedarikçi firmalardan aldıkları akaryakıtı piyasaya sürmeyip stokçuluk yaptıkları yönünde iddialar vardır.

Stokçuluk ağır bir suçtur ve cezası da ağırdır.

İlgili yasa maddemiz aynen şöyledir; "Herhangi bir kişi darlık yaratma amacı ile denetime tabi herhangi bir malın veya bu malların üretim veya imalinde kullanılan hammaddenin istifçiliğini yapamaz veya yapılmasına yardımcı olamaz veya buna izin veremez..." (21/77 sayılı Mal ve Hizmetler Yasası 5.madde 6.fıkra)

Bu yasaya aykırı hareket eden firmaya kesilecek ceza da stoku yapılan malın bedelinin %20 sidir.

Değerli vatandaşlarımızı stokçuluk yaptığından şüphelendikleri akaryakıt istasyonlarını, Ticaret Dairemizin Alo 171 hattına ihbarda bulunmaya davet ediyoruz.

Şurasının herkes tarafından bilinmesini istiyoruz ki, Kimse Devletten daha güçlü değildir..."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör