İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Ayşegül Baybars: Bütçedeki kalemler doğru kullanılmadı

Ayşegül Baybars: Bütçedeki kalemler doğru kullanılmadı

HP Milletvekili Ayşegül Baybars, hükümetin gofret ve nar ekşisindeki KDV’yi sıfırlama kararını eleştirerek, “Sanki ülkede insanlar gofretin üzerine nar ekşisi döküp yiyorlar” dedi. Baybars, ayrıca bütçedeki kalemlerin doğru kullanılmadığının da altını çizdi.

Yayın Tarihi: 21/12/21 12:52
okuma süresi: 5 dak.
Ayşegül Baybars: Bütçedeki kalemler doğru kullanılmadı
Özel Haber
A- A A+

Halkın Partisi (HP) Milletvekili Ayşegül Baybars, Kıbrıs Postası TV'de yayınlanan ‘Sabah Postası’ isimli programa konuk olarak soruları yanıtladı.

“ASGARİ ÜCRET CİDDİ ANLAMDA YETERLİ DEĞİL”

Son bir yıldır sıkıntıların temel kaynağında ekonomi, alım gücü ve geçim sıkıntısı olduğuna işaret eden Baybars, asgari ücretin ciddi anlamda yeterli olmadığını, insanların gelirleri ve giderlerinin denk olmadığını fakat bunun formüllerinin de olduğunu söyledi.

“BİZ UZUNCA BİR SÜRE AKARYAKIT ZAMMINI ENGELLEDİK”

2018 tarihinde yaşanan ekonomik krizi hatırlatan Baybars, o dönem Fiyat İstikrar Fonu (FİF) ile kendilerine bağlı olmayan zamları engellediklerini belirtti.

Baybars, “FİF, doğru maksatlarla kullanıldığı takdirde akaryakıt zammı yapılmayabilir. Biz göreve geldiğimizde fonun içi boştu. Sonrasında fonu 1-2 ay içerisinde toparlayıp, fondan kullanarak çok uzunca bir süre akaryakıt zammını engelledik” dedi.

“BÜTÇEDEKİ KALEMLER VE FONDAKİ PARALAR DOĞRU KULLANILMADI”

Maliyenin kendilerine net bilgi vermediğinin altını çizen Baybars, “Anladığım kadarıyla o kadar tasarruf tedbirlerini aşmışlar, o kadar çok toplum lehine değil, bireysel çıkarlar lehine bu paralar kullanılmış” dedi.

Sürekli yanlış ihaleler ve çarpık sözleşmeli istihdamlar yapıldığını ifade eden Baybars, “Bütçedeki kalemler ve fonun içerisindeki paralar doğru kullanılamadı” dedi.

“YAŞANAN KRİZLER PARASAL KAYNAKLI”

Azınlık hükümeti döneminde bir sürü kriz yaşandığını ifade eden Baybars, yaşanan krizlerin parasal kaynaklı olduğuna vurgu yaptı.

Bütçe tasarrufunun çok önemli olduğunu ifade eden Baybars, pandemi döneminde hükümette oldukları zamana işaret ederek, “Kendi bakanlık bütçelerimizdeki bütün gereksiz kalemleri, Koronavirüs ile mücadele fonuna aktarmıştık” hatırlatmasını yaptı.

İlaç sorununa da değinen Baybars, geçim derdinin yanında yaşamsal dertlerin de olduğunu vurguladı.

“HÜKÜMET SAVRUK VE BASİRETSİZ”

Baybars, hükümetlerin savruk ve basiretsiz olduğunu, doğru yere para harcanmadığını söyledi. Yine hükümette oldukları 2018 döneminden örnekler veren Baybars, “Kıb-Tek’teki elektrik zammı konusunda, kurumun bütün giderlerini maliye üzerine almıştık ve o zammı engelleyip, devletin hazinesine yazdırmıştık” dedi.

Zorunlu ihtiyaçların ithalatla döviz üzerinden ülkeye geldiğini anlatan Baybars, “Biz, gümrük vergilerini sabit kur uygulamasına geçirmiş ve tüketim malzemelerinde KDV’yi düşürmüştük” dedi.

“SANKİ ÜLKEDEKİ İNSANLAR GOFRETİN ÜZERİNE NAR EKŞİSİ DÖKÜP YİYORLAR”

Gofret ve nar ekşisinde KDV’nin sıfırlanmasına değinen Baybars, hükümeti eleştirerek, “Sanki ülkede insanlar gofretin üzerine nar ekşisi döküp yiyorlar. Toplumla dalga geçmenin bırakılması gerekiyor” dedi.

TL’nin değer kaybıyla ilgili de konuşan HP Milletvekili Baybars, Türkiye ile doğru diyalog kurulması gerektiğini belirterek, TL kullanılmasından kaynaklı kur artışındaki kaybın talep edilmesi gerektiğini dile getirdi.

“GEÇİM SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN SEÇİM GEREKLİ”

HP Milletvekili Ayşegül Baybars, ülkenin esas sorununun geçim olduğunu bildiklerini ifade ederek, “Geçim sorununu çözmek için bu seçim, elzem ve gerekli” dedi.

Baybars, farklı siyasi partilerin vatandaşlığı ‘siyasi rant’ için kullandığını kaydederek, “HP olarak insanlara vatandaşlığı biz vermiyoruz. O insanların yasal hakkıdır. Yasal hakları çerçevesinde, o insanlara, haklarını teslim ediyoruz” dedi.

“HP HÜKÜMETİN KURULMASINDA ‘ANAHTAR’ ROLÜ OLACAK”

Son bir yıldır toplumla iç içe, ortak akılla ve tüm kesimlerle ortak paydada buluşabilecek bir sinerji yakaladıklarını ifade eden Baybars, “HP’nin hükümetin kurulmasında anahtar rolü olacak” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör