İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Araştırma: Meclis 4 yılda 365 gün bile toplanamadı

Araştırma: Meclis 4 yılda 365 gün bile toplanamadı

Statica Araştırma ve Danışmanlık Merkezi tarafından yapılan bir araştırmada, KKTC Cumhuriyet Meclisi'nin 4 yılda 365 gün bile toplanamadığı ve bazı vekillerin, 2 yıldır adada bulunmayan UBP Milletvekili Hüseyin Özgürgün’den daha az kürsüye çıktığı ortaya çıktı.

Yayın Tarihi: 06/01/22 17:48
Güncelleme Tarihi: 06/01/22 18:08
okuma süresi: 5 dak.
Araştırma: Meclis 4 yılda 365 gün bile toplanamadı
A- A A+

Statica Araştırma ve Danışmanlık Merkezi’nin KKTC Meclis tutanakları, Cumhuriyet Meclisi Basın Bürosu’ndan (Youtube kanalı) derleyip karşılaştırmalı inceleme yapılarak tamamlanan araştırmanın amacının mecliste milletvekillerinin kürsüyü ne kadar çok aktif kullandığını, meclisin ne kadar aktif çalıştığını ölçme olarak açıklandı.

Statica Araştırma ve Danışmanlık Merkezi’nin araştırma ekibinin hazırladığı verilere göre 1478 gün görevde olan Cumhuriyet Meclis sadece 252 gün toplanabildi.

Genel Kurul, milletvekillerinin görevde olduğu günlerin sadece yüzde 17.12’inde toplandı, görevde oldukları günlerin yüzde 82.95’inde ise toplanamadı…

MECLİS GENEL KURULU 4 YILDA 365 GÜN BİLE TOPLANAMADI

Döviz krizi, pandemi ve çeşitli gündemlerle karşı karşıya kalan KKTC’de, Meclis Genel Kurulu 4 yılda 365 gün (1 yıl) bile toplanamadı.

KKTC’NİN KRİZLERİNE NİSAP KRİZİ EKLENDİ…

Meclis Genel Kurulu geçtiğimiz 4 yılı nisap krizleriyle geçirdi. Genel Kurul bu 4 yılda 276 kez toplanmayı denedi, 14’ü son dönemde tam 24 kez nisabı sağlayamadı.

MECLİS KÜRSÜSÜNÜ EN ÇOK KULLANAN İLK ÜÇ VEKİL

Yapılan araştırmada Milletvekillerinin kürsüye çıkma sayılarına bakıldığında üç Milletvekili öne çıkıyor.

Bunlardan ilki 342 rakamı ile YDP Milletvekili Erhan Arıklı olurken, ikinci 239 rakamı ile kürsüde konuşma yapan TDP Milletvekili Cemal Özyiğit oldu. Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Tufan Erhürman ise 231 sayısı ile üçüncü en çok kürsüye çıkan isim oldu.

DP’Lİ VEKİL Koral Çağman LİSTENİN EN ALTINDA…

Milletvekili yemini de dahil olmak üzere en az kürsüyü kullanan vekil DP Milletvekili Koral Çağman olurken, Çağman biri yemini olmak üzere sadece 4 kez kürsüye çıktı. Önce Halkın Partisi daha sonra ise bağımsız vekil olarak mecliste görev yapan Mesut Genç ise 7 kez kürsüye çıktı.
Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Kutlu Evren de 7 kez kürsüye çıkarak listenin sonlarında yer aldı.

TDP’DE KÜRSÜ ÖZYİĞİT’İN

Üç milletvekili ile Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen Toplumcu Demokrasi Partisi’nin en çok kürüsüye çıkan vekili Cemal Özyiğit oldu. Özyiğit 239 kez kürsüde konuşma yaptı. Özyiğit’i 113 kere kürsüye çıkan Hüseyin Angolemli izlerken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapan Zeki Çeler ise 106 kez kürsüye çıktı.

YDP’DE İKİ VEKİL ARASINDA BÜYÜK FARK

İki milletvekili ile Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen Yeniden Doğuş Partisi’nde ise bu iki vekil arasında büyük fark araştırmaya yansıdı. 342 kez meclis kürsüsünü kullanan YDP Milletvekili Erhan Arıklı listenin birinci sırasında yer alırken önce YDP Milletvekili daha sonra ise partisinden istifa edip Bağımsız Milletvekili olarak devam eden Bertan Zaroğlu ise kürsüye sadece 39 kez çıktı.

UBP’DE LİDER ERSİN TATAR

21 milletvekili ile Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen Ulusal Birlik Partisi’nde ise 2020 yılında Cumhurbaşkanı seçilmesine rağmen ilk sırada 157 kürsü konuşması ile Ersin Tatar yer aldı.
Tatar’ı 144 rakamı ile UBP Milletvekili Ersan Saner ve 142 rakamı ile Sunat Atun takip etti.

HALKIN PARTİSİNDE ÖNE ÇIKAN İKİ İSİM

9 vekil ile Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen Halkın Partisi’nde ise iki isim öne çıkıyor. 134 kez kürsüde konuşma yapan HP Milletvekili Kudret Özersay’ı 122 rakamı ile Jale Refik Rogers izlerken, partiden istifa edip Bağımsız Milletvekilleri olarak devam eden Hasan Büyükoğlu 15, Mesut Genç ise sadece 7 kez kürsüye çıktı.

DP’DE EN AZ KÜRSÜYE ÇIKAN İSİM Koral Çağman

3 milletvekili ise Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen Demokrat Parti de ise en fazla kürsüye çıkan isim Serdar Denktaş olurken, Denktaş 115 kez kürsüde konuşma yaptı. Fikri Ataoğlu ise 69 kez kürsüye çıktı. Demokrat Parti Milletvekili ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman ise milletvekili yemini de dahil sadece 4 kez kürsüye çıkarak en az kürsüye çıkan vekil oldu.

CTP’DE EN ÇOK KÜRSÜYE ÇIKAN İSİM, ERHÜRMAN

12 milletvekili ile Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde ise 231 kez kürsüye çıkan isim muhalefet lideri Tufan Erhürman oldu.
CTP’de kürsüye en az çıkan isim ise 25 rakamı ile uzun süre Meclis Başkanlığı görevini de yürüten Teberrüken Uluçay oldu.

GRUBU OLAN PARTİLER ARASINDA CTP EN ÇOK KÜRSÜYÜ KULLANAN PARTİ OLDU…

Mecliste grubu olan partilerin kürsüye çıkma ortalamasına bakıldığında ise Cumhuriyetçi Türk Partisi 102 rakamı ile ilk sırada yer alırken ikinci sırada 84 rakamı ile Ulusal Birlik partisi yer aldı.
Halkın Partisi ise 63 rakamı ile üçüncü sırada yer aldı.

Tam liste şöyle: 

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör