İÇ HABERLER
okuma süresi: 14 dak.

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, 10’uncu ölüm yıl dönümünde törenle anıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, 10’uncu ölüm yıl dönümünde törenle anıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, ölümünün 10. yılında anıt mezarında düzenlenen törenle anıldı.

Yayın Tarihi: 13/01/22 11:24
Güncelleme Tarihi: 13/01/22 15:42
okuma süresi: 14 dak.
Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, 10’uncu ölüm yıl dönümünde törenle anıldı
A- A A+

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 10’uncu ölüm yıl dönümünde anıt mezarında düzenlenen törenle anıldı.

Törene, Denktaş ailesi, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Vekili Fikri Ataoğlu, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Ana Muhalefet Partisi CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, 28. Tümen Komutanı Tuğgeneral Taner Uysal, bakanlar, siyasi parti başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Tören, protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla saat 10.00’da başladı. Saygı duruşunun ardından bayraklar İstiklal Marşıyla göndere çekildi, ardından yarıya indirildi.  Anıt Özel Defteri Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından imzalandı.

Törende, Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’nden bir öğrenci şiir, Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünsal ise dua okudu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Kurucu Cumhurbaşkanı’nın oğlu DP milletvekili Serdar Denktaş törende konuşma yaptı.

TATAR: “DENKTAŞ’IN SON SÖZLERİNDE BAĞIMSIZLIK, ÖZGÜRLÜK, EGEMENLİK VE TÜRKİYE İLE İYİ İLİŞKİLER VARDI… VASİYETİNİ YERİNE GETİRİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Denktaş’ı, “Mücahit, savaşçı, cesur yürekli ve iyi bir müzakereci”  ifadeleriyle anarak, “Hakkımızın, hukukumuzun ve bağımsızlığımızın kazanılmasına ne kadar önemli hizmetler verdiğini hepimiz biliyoruz. Rauf Raif Denktaş, denildiğinde ilk akla gelen, bağımsızlıktır, egemenliktir, devlettir” dedi.

Çocuk yıllarında Denktaş’la çeşitli sohbetler yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, şöyle devam etti:

“Bana hep dedesi Şeherli Mehmet’ten bahsederdi. En üzgün olduğu gün Osmanlı askerinin adadan ayrıldığı, İngiliz bayrağının da göndere çekildiği günmüş….”

Denktaş’ın bir hukukçu olarak garantörlük meselesine verdiği öneme dikkat çeken Tatar, Denktaş’la ölmeden önce bir araya geldiğini söyledi ve o gün yaşadıklarını şu sözlerle aktardı:

“ ‘Bağımsızlıktan, özgürlükten, egemenlikten, Anavatanımıza, Türkiye sıkı sıkı sarılmaktan asla vazgeçmeyin’ son sözleri oldu. Vasiyet buydu. Biz bu vasiyeti yerine getiriyoruz. Onun okulundan yetişmiş biri olarak, söylediklerini, açıklamalarını, değerlendirmelerini dinleyen, onunla çeşitli sohbetler yapan biri olarak, bir Cumhurbaşkanı olarak ben de müzakere masasında ve çeşitli toplantılarda iki ayrı devlet, iki ayrı egemenlikten söz ettim. Biz ancak bu temeldeki bir anlaşmayla Rauf Raif Denktaş’ın vasiyetini yerine getirmiş olacağız. Bu siyasetten asla geri adım atılmaması gerek.”

DENKTAŞ: “KURUCU CUMHURBAŞKANIMIZI ÖZLEMLE, RAHMETLE VE ÖZÜRLE ANIYORUM”

Serdar Denktaş, Kıbrıs Türk halkının özgürlüğü için çok uzun ve meşakkatli bir yol yürüdüğünü, çadırlarda yaşadığını, her türlü zorluğu göğüslediğini belirtti.

KKTC’nin ilanına değinen, karardan sonra Kurucu Cumhurbaşkanı’nın Cumhuriyet Meclisi önünde çıktığını anımsatan Serdar Denktaş, şunları kaydetti:

“Birlikte mücadele verdiği, zaman zaman tartıştığı, zaman zaman kucaklaştığı ama hep aynı hedefe birlikte yürüdüğü yol arkadaşlarını yanına alarak halkı selamladı. Anıt mezarının duvarına bu kareyi de yansıttık.. Geçmişi hatırlayarak, geleceğe yeni bir vizyonla devam edilmesi gerek. Bugünün yöneticileri olarak eksiğimizi, yanlışımızı yeniden değerlendirerek bu anma gününde, yılda bir kere özür dilemeliyiz... Bugünleri çok daha iyi yaşamamız için verilen bir mücadeleyi layığıyla karşılayamadık.”

Denktaş, anıt mezarın çevre düzenlemesine katkı koyan vatandaşlara, sivil toplum örgütlerine ve kuruluşlara teşekkür etti.

Serdar Denktaş ayrıca, Osman Örek, Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı’nın KKTC’nin ilanından sonra halkı selamladığı fotoğrafın anıt mezarın duvarına yansıtılması için maddi katkı sağlayan Metgin LTD’e, heykelin masraflarını karşılayan Gazinocular Birliği’ne, Rauf Denktaş Üniversitesi’ne, Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’ne teşekkürlerini iletti.

Serdar Denktaş, “Ümit ediyorum ki 11’inci yıla girerken anıt mezarın geriye kalan taraf da tamamlanır ve gelecek yıl 13 Ocak’ta hükümetlerimize teşekkür edebilirim. Kurucu Cumhurbaşkanımızı özlemle, rahmetle ve özürle anıyorum” dedi.

Serdar Denktaş, şehitleri rahmet, gazileri saygıyla andıklarını da belirtti.

CUMHURBAŞKANI TATAR, ANIT ÖZEL DEFTERİ’Nİ İMZALADI: “KIBRIS TÜRK HALKI VE TÜRK DÜNYASININ YÜREĞİNDE YAŞIYORSUNUZ”

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tatar, Anıt Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Rauf R. Denktaş,

Bugün bir kez daha huzurunuzdayız. Halkımızın Rum’un azınlığı ve Kıbrıs’ın bir Helen adası olmaması için her türlü fedakarlığa katlanarak dava arkadaşlarınız ile başlattığınız büyük mücadele ve bu mücadeledeki önderliğiniz, direniş azminiz, kararlı tutumunuz ve ilkeleriniz asla unutulmaz.

Verdiğiniz bu büyük mücadele ile Kıbrıs’ın bir Helen adası olması önlenirken, halkımız özgürlüğüne, bağımsızlığına ve egemenliğine kavuşmuş, onur, gurur ve güç kaynağımız olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulmuştur.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin temellerinde sizlerin ve dava arkadaşlarınızın emeği, alın teri, büyük fedakarlıkları, halkımızın TMT önderliğindeki direnişi, Anavatan Türkiye’nin büyük desteği, Mücahit ile Mehmetçiklerimizin kanları ve canları vardır.

Bizlere en büyük emanetiniz olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatmak azim ve kararlılığındayız. Her ne pahasına olursa olsun devletimizden, özgürlüğümüzden, egemenliğimizden asla vazgeçmeyecek, bunları korumak için ilkelerinizden aldığımız ilham ve güçle mücadelemize devam edeceğiz.

Son nefesinizde “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yaşatınız, Anavatan Türkiye’ye dört elle sarılınız” vasiyetinize bağlı kalacağız.

Sizleri sevgi, saygı, minnet ve büyük bir özlemle bir kez daha anıyoruz. Kıbrıs Türk halkı ve Türk dünyasının yüreğinde yaşıyorsunuz.

Ruhunuz Şad olsun Kurucu Cumhurbaşkanımız.”

RAUF RAİF DENKTAŞ'IN HAYATI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı olan Rauf Denktaş, 27 Ocak 1924 yılında Baf’ta doğmuştur. Henüz 1.5 yaşında iken annesini kaybeden Denktaş, anneannesi ve babaannesi tarafından yetiştirilmiştir. Babası Raif Bey’dir.

1930 yılında öğrenim görmek için İstanbul’a gelerek ilkokul ve liseyi Arnavutköy’de Fevzi Çakmak Lisesi’nde tamamlamıştır. Daha sonra Kıbrıs’a geri dönen Denktaş, Lefkoşa İngiliz Okulu’na gitti. Buradan 1941 yılında mezun oldu.

Yazı yazmaya meraklı olduğu için mezun olur olmaz Fazıl Küçük’ün Halkın Sesi adlı gazetesi için yazılar yazmaya başladı. Aynı zamanda Gazimağusa’da tercümanlık yapmıştır. Bir süre mahkemelerde memurluk ve İngiliz okulunda öğretmenlik yapmıştır.

Daha sonra 1944 yılında Birleşik Krallık’a giderek orada hukuk eğitimi almıştır. 1947 yılında mezun olduktan sonra Kıbrıs’a geri dönerek avukat olmuştur. Bir süre avukatlık yaptıktan sonra savcı olan Denktaş, yaptığı başarılı işlerden dolayı 1956 yılında başsavcılığa yükselmiştir.

YAZARLIK DÖNEMİ

27 Kasım 1948 yılında Kıbrıs Türkleri tarafından hazırlanan ilk mitingte Fazıl Küçük’ün yanında hatiplik yapmıştır. Vatandaşın çıkarları doğrultusunda Faiz Kaymak ve Fazıl Küçük gibi Türk cemaatinin iki önemli ismi ile başarılı çalışmalar yapmıştır.

Denktaş daha sonra Fazıl Kaymak’ın teklifi ve Fazıl Küçük’ün tasvibi ile Kıbrıs Türk Kurumlar Federasyonu Kongresi’nde başkanlık yapmıştır. Birleşik Krallık yönetiminin baskıları ile emekliliğe ayrılmasına altı ay kala savcılık görevinden istifa etmiştir. 1949 yılının ortalarına doğru yeniden avukatlık yapmaya başladı. Yine aynı yıl Aydın Hanım ile evlenen Denktaş, 1955 yılında terörist yanlısı Enosisle mücadelede ve EOKA’ya karşı Kıbrıs Türklerinin direnişine öncülük etmiştir.

Ardından hükümetteki görevinden istifa ederek 1 Ağustos 1958 tarihinde birkaç arkadaşı ile Türk Mukavemet Teşkilatını (TMT) kurmuştur.

Aynı yıl Rum tedhişçilerin Türk köylerine saldırması ile Fazıl Küçük ile birlikte Ankara’ya Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’nun yanına görüşmeye gitti. Yapılan görüşmeler sonucunda Denktaş, Kıbrıs’a Türk askeri gönderilmesi önerisinde bulunda. Böylece 1959 yılında Zürih, Londra, 1960 Antlaşmaları ile Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’nın hazırlanmasına katkıda bulunmuştur.

SİYASET DÖNEMİ

1970 yılı seçimlerinde Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı’na getirilen Rauf Denktaş böylece siyaset hayatına atılmış oldu. 1973 yılına kadar Kıbrıs Cumhurbaşkanı Muavini ve Kıbrıs Türk Yönetim Başkanı olarak görev yapmıştır.

13 Şubat 1975 yılında Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin ilan edilmesinin ardından devlet ve meclis başkanlığında da görev alan Denktaş, anayasanın gerekleri doğrultusunda 1976 yılı seçimlerinde devlet başkanlığına getirilmiştir. 1981 yılı seçimlerinde ikinci kez iktidar olan Denktaş, 15 Kasım 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilan edilmesinin ardından yeniden cumhurbaşkanlığı görevine getirilmiştir. 1990 ve 1995 yıllarında yapılan seçimlerde de ikinci ve üçüncü kez cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

Denktaş, 2004 yılında BM genel sekreteri Kofi Anna tarafından Kıbrıs Sorunu’na yönelik hazırlanan Annan Planı çözüm taslağı’na karşı çıkmıştır. Bu taslak daha sonra Türkler tarafından kabul edilse de Rumların reddetmesi üzerine yürürlüğe girmemiştir.

2005 yılı seçimlerinde bazı nedenlerden dolayı aday olamayan Denktaş, cumhurbaşkanlığı koltuğunu Mehmet Ali Talat’a bırakmıştır.

Organ yetmezliği nedeni ile Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi altına alınan Rauf Denktaş, 13 Ocak 2012 yılında 88 yaşında hayatını kaybetmiştir. Denktaş’ın vefatı Türkiye ve KKTC’de ulusal yas ilan edilmiştir. 17 Ocak 2012 tarihinde yapılan devlet töreninin ardından Lefkoşa’daki Cumhuriyet Parkı’na defnedilmiştir.

Rauf Denktaş'ın Kitapları:

Saadet Sırları (1941)

Ateşsiz Cehennem (1944)

Criminal Cases (1953)

12'ye 5 Kala (1965)

Akritas Planı (1972)

A Short Discourse of Cyprus (1972)

The Cyprus Problem (1973)

Cyprus Triangle (1981)

Gençlerle Başbaşa (1981)

Kur'ân'dan İlhamlar (1986)

Gençlere Öğütler (1988)

İmtihan Dünyası

Yarınlar İçin

Kıbrıs Girit Olmasın

A Handbook of Criminal Cases, 1955

Cyprus Problem in a Nutshell, 1983

Kadın ve Dünya - Woman and The World, 1985

UN Speeches on Cyprus, 1986

Seçenekler ve Kıbrıs Türkleri - The Options and The Turkish Cypriots, 1986

Cyprus, An Indictment and Defence, 1987

The Cyprus Problem 23rd Year, 1987

My Vision for Cyprus, 1988

Atatürk, Din ve Laiklik - Atatürk, Religion and Laïcité, 1989

Kıbrıs'ta Bitmeyen Kavga - The Unending Fight in Cyprus, 1991

Kıbrıs Davamız - Our Cyprus Issue, 1991

İlk Altı Ay - The First Six Months, 1991

What is the Cyprus Problem, 1991

A Challenge on Cyprus, 1990-91

Denktaş As A Photographer, Images From Northern Cyprus, 1991

The Cyprus Problem and the Remedy, 1992, Nicosia (Lefkoşa)

From My Album, 1992

O Günler - Those days, 1993, Nicosia

Images From Northern Cyprus, 1993

Vizyon - The Vision, 1994, Nicosia

Kapılar - Doors, 1995, Nicosia

Observations on the Cyprus Dispute, 1996

Kıbrıs Meselesinde Son Durum - The Latest Situation in Cyprus Issue, 1996, Nicosia

Rum Yunan İkilisi: İstenmeyen Cumhuriyetten Nereye? - Cypriot Greek Duo: Where to from the Unwanted Republic, 1996, Nicosia

Karkot Deresi - Karkot Creek, 1996

Rauf Denktaş'ın Hatıraları, 1964-74, I. cilt (1964) - Memoirs of Rauf Denktaş, 1964-74, volume I (1964), 1996

Rauf Denktaş'ın Hatıraları, 1964-74, II. cilt (1965), 1997

Rauf Denktaş'ın Hatıraları, 1964-74, III. cilt (1966), 1997

Rauf Denktaş'ın Hatıraları, 1964-74, IV. cilt (1967), 1997

Rauf Denktaş'ın Hatıraları, 1964-74, V. cilt (1968), 1997

Rauf Denktaş'ın Hatıraları, 1964-74, VI. cilt (1969), 1997

Rauf Denktaş'ın Hatıraları, 1964-74, VII. cilt (1970), 1997

Kalbimin Sesi - The voice of my heart, 1997

In Search of Justice, 1997

Rauf Denktaş'ın Hatıraları, 1964-74, VIII. cilt (1971-72), 1998

Rauf Denktaş'ın Hatıraları, 1964-74, IX. cilt (1973-74), 1999

Hatıralar, Toplayış, X. cilt - Memoirs, Conclusion, vol X, 2000

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör