İÇ HABERLER
okuma süresi: 2 dak.

Sideral Denizciliğe ait yakıt tankeri Teknecik’e geldi ancak boşaltma için 1 milyon Dolar eksiğimiz var!

Sideral Denizciliğe ait yakıt tankeri Teknecik’e geldi ancak boşaltma için 1 milyon Dolar eksiğimiz var!

Sideral Denizcilik’e ait tanker, Teknecik santraline geldi ancak yakıtın boşaltılması için 1 milyon Dolar kadar ödeme açığımız var...

Yayın Tarihi: 04/04/22 16:05
okuma süresi: 2 dak.
Sideral Denizciliğe ait yakıt tankeri Teknecik’e geldi ancak boşaltma için 1 milyon Dolar eksiğimiz var!

KIB-TEK'e akaryakıt getiren Sideral Denizcilik’e ait tanker, Teknecik santraline geldi ancak yakıtın boşaltılması için 1 milyon Dolar kadar ödeme açığımız var.

KIB-TEK’in 30 Milyon TL kadar iç borçlanma talebi var ancak tankerin beklediği her gün 17 bin dolar Demuraj ücreti (cezası) ödeniyor.

SİDERAL'İN CEZASI VAR, MAHSUPLAŞMA DA MASADA

Teknecik’e  ikinci kez sözleşme şartlarına aykırı şekilde yakıtı geç ulaştıran Sidereal Denzcilik'in toplam 698 bin 977 Dolar cezası var.

KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun mahsuplaşma yoluna gitmesi de masadaki alternatiflerden biri…

GELEN YAKIT SADECE 10 GÜNLÜK

Yaşanan tüm sıkıntılara ek olarak; gelen yakıtın 6 bin ton olduğu, günlük 600 tondan gelen yakıtın da KKTC’ye 10 gün kadar yeteceği, geminin yakıtı bırakıp yenisini getirme sürecinin ise yine en az 10 gün süreceği, bu durumda da aradaki açığın yine elektrik kesintileri ile telafi edileceği ifade ediliyor.

ŞARTNAMEYE UYMAYAN TANKER ÇEVRE FELAKETİ RİSKİ TAŞIYOR

Öte yandan yakıt alımına ilişkin şartnameye göre yakıtı getiren tankerin 20 yaş üstü olmaması gerekiyor.

Ancak Bakanlar Kurulu söz konusu şirket Sideral’in baskıları ile “bir kereye mahsus” karar alması gerekirken “süresiz” bir karar aldı.

Tankerin hem taşıma hem de boşaltma işlemlerinde ciddi çevre riskleri taşıyor.

Daha önce 12 tonluk büyük tankerlerle şartnameye uygun alım yapılıyordu.

Büyük gemiler, liman olmaması nedeniyle daha az indirme boşaltmadan kaynaklı kaza riski taşırken; şu an 6 tonluk daha hafif, küçük ve dolayısı ile dalga ve sallantı riskleri nedeniyle daha büyük “risk” altında bu işlemler gerçekleştiriliyor.

Olası kazalara adeta bu uygulama ile davetiye çıkarılıyor...

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Elliot Alderson 05/04/22 08:02
Sayın gardaşçıklarım, kandırıldınız. Hükümet kallavi zam yapmak ZORUNDA ama bunu size dürüstçe söylemedi. CTP başa gelseydi, onu kötüleyeceklerdi. Aaah ahh.... insanlar hep bugünkü küçük faydayı yarınki büyük faydaya tercih ediyorlar, geleceklerini heba ediyorlar. Ödeyeceyik gazzzık faturaları başka çare yok. Haydi, ver elini stagflasyon+enflasyon.