İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Sunat Atun’dan Tufan Erhürman’a: Ne imzaladığını bilmeyen bir Başbakanlık yaptınız

Sunat Atun’dan Tufan Erhürman’a: Ne imzaladığını bilmeyen bir Başbakanlık yaptınız

Maliye bakanı Sunat Atun, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’a yanıt vererek, "Ne imzaladığını bilmeyen bir Başbakanlık yaptınız” dedi.

Yayın Tarihi: 24/05/22 12:00
Güncelleme Tarihi: 24/05/22 15:39
okuma süresi: 4 dak.
Sunat Atun’dan Tufan Erhürman’a: Ne imzaladığını bilmeyen bir Başbakanlık yaptınız
Özge Nesil ERTÜRK
A- A A+

Maliye bakanı Sunat Atun, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun kürsüsünden Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın 2022 yılı Mali ve İktisadi İşbirliği Protokolü'ne yönelik açıklamalarına yanıt verdi.

Atun, Erhürman’a cevabında, “Hür iradeniz ile imzaladığınız bir belgeden bahsediyorum. Hiç saptırma bana sorarsanız siz ne imzaladığını bilmeyen bir başbakanlık yaptınız ben de size bunu söylerim” dedi.

Öte yandan Atun, “Bilakis TC ile KKTC arasında 27 Mayıs 2016 tarihinde imzalanan 2016-2018 dönemi İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmasının 3. maddesi 7. fıkrasında önceki programdan devredilen kaynaklar ile her yıl ayrılacak kaynakların harcama esas ve usulleri bu anlaşmanın diğer maddelerine aykırı olmamak üzere imzalanacak yıllık protokoller ile tespit edilir ifadesi yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

Maliye Bakanı Atun, Erhürman’la Akdağ arasında imzalanan anlaşmaya değinerek, bu anlaşmaların uzun yıllardır yapıldığını, hepsinin kaynağı kullandırırken koşullar getirmesinin normal olduğunu belirtti.

Hükümetlerin yıllarca bütçe disiplini getirmek için uğraştığını, kendilerinin de bu çabanın bedelini ödediklerini kaydeden Atun, protokolden ekonomik ve mali işbirliğiyle ilgili maddeleri okudu.

Atun, bu anlaşmaların ülkenin refahını arttırmak için yapıldığını belirterek,  ülke bütçesinde aldığı yerle ilgili bilgi verdi; Erhürman’ın imzaladığı ek protokolün Özgürgün’ün imzaladığı 2016-2018 yılı protokolü gereği olduğunu anlattı.

Atun, elektrik konusunun hükümetin tasarrufunda olduğunu ve farklı zamanlarda farklı bakanlıklara bağlandığını hatırlattı.

Bu arada Erhürman, protokolde yer alan "maaş ödemelerinden vergi ve primlerin tahsil edilmesi sağlanacaktır" maddesinin ne anlama geldiğini sordu.

Atun, "bildiğim kadarıyla zaten tüm maaşlardan alınıyor sıkıntı olmaması lazım” diyerek, o maddenin emekli primi kesintisiyle alakası olduğunu söyledi.

Atun, Kıb-Tek’in, devletin bir kurumu olduğunu ve elektrik üretimi ile dağıtımı yaptığını, ticari bir şirket olmadığını kaydetti.

Atun, bu çerçevede devletten devlete satın almak için bir düzenleme yaptıklarını, bunu yaparken de temel amaçlarının, kaliteli yakıt alınması ve yakıtın zamanında gelmesi, stokların korunması olduğunu, ancak son 6 aylık süreçte savaşın da etkilerinden ötürü ciddi sıkıntılar yaşandığını, taşımalarda sorunlar yaşandığını, stokların azalması, bitmesi sorunu yaşandığını anlattı.

Mal bulma, gemi bulma yanında çeşitli sıkıntıların yaşandığını, bazen kontroller yapılmadan yakıtı almak zorunda kaldıklarını ifade eden Atun, ancak devletin halkına karşı görevini yerine getirmesi gerektiğini, bu amaçla Türkiye Cumhuriyeti ile bu konuda gerekli çalışmaların, görüşmelerin yapıldığını, gerekli hamlelerin yapıldığını söyledi.

Atun, yakıt alırken kükürt oranında taviz vermeyeceklerini, ayrıca makinalara, çevreye, sağlığa da zarar verecek kalitede bir akaryakıt alınmayacağını kaydetti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör