İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

KTHES’den koronavirüs hastalarının acile başvurmaları uygulamasına tepki

KTHES’den koronavirüs hastalarının acile başvurmaları uygulamasına tepki

KTHES, Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs hastalarının artık Acil Durum Hastanesi’ne değil, hastanelerin acil servislerine başvurmasına ilişkin başlattığı yeni uygulamaya tepki gösterdi.

Yayın Tarihi: 24/06/22 17:47
okuma süresi: 5 dak.
KTHES’den koronavirüs hastalarının acile başvurmaları uygulamasına tepki
A- A A+

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası (KTHES), Sağlık Bakanlığı'nın Koronavirüs hastalarının artık Acil Durum Hastanesi’ne değil, hastanelerin acil servislerine başvurmasına ilişkin başlattığı yeni uygulamaya tepki göstererek, “Acil tedavi bekleyen hastaların Koronavirüs hastaları ile aynı ortamda bırakılarak, hastaların ateşe atıldığını” belirtti.

Sendika, “Ciddi rahatsızlıkları bulunan hastaların başvurduğu acil servisler içerisinde Koronavirüs pozitif hastaların gezmekte olduğuna” işaret ederek, olası bir bulaşın önüne bu şekilde geçilemeyeceğini ve bu uygulamayı “kabul etmediklerini” söyledi.

Sağlık Bakanlığını uygulamaya soktukları bu karardan vazgeçmeye davet eden KTHES, bu uygulamadan vazgeçilmemesi halinde gerek vatandaşları gerekse kamu sağlık çalışanlarını koruyabilmek adına “ciddi kararlar almaktan çekinmeyeceklerini” de bildirdi.

“SAĞLIK BAKANLIĞI MANTIK SINIRLARINI ZORLAYACAK NİTELİKTE KARAR ALMAKTAN VAZGEÇMEYECEK Mİ?”

KTHES Başkanı İbrahim Özgöçmen tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Sağlık Bakanlığı’nın mantık sınırlarını zorlayacak nitelikte karar almaktan vazgeçmeyecek mi?” sorusu yöneltilerek, “Pandemi bitmiş gibi hareket eden Sağlık Bakanlığı son zamanlarda vakaların tekrar artması üzerine sıra dışı kararlar alarak uygulamaya koymuş bulunmaktadır. Düne kadar pandemi amacı ile kurulan hastanemiz varken bugün artan vakalar üzerine kendince çözüm ve önlemler almış durumda” ifadelerinde bulundu.

Sağlık Bakanlığının resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada son bir hafta içerisinde pozitif vaka oranının 879 kişi olduğunu açıklandığına işaret eden Özgöçmen, “Günlük vaka sayısı ortalaması 122,7 demektir. Günlük 120 civarında hasta çıkmaya başlamış kalabalık ve kapalı alanlarda tekrardan maske zorunluluğu getirilmiş olup pandeminin bitmediği söylenmiştir” dedi.

“BULAŞ RİSKİNİ DAHA DA ARTIRMAK İÇİN ALINMIŞ BÖYLESİNE UYGULAMA KABUL EDİLEMEZDİR”

“Salgını vurgulayan Sağlık Bakanlığı müthiş çözümleriyle şaşkınlık yaratmaktadır” diyen Özgöçmen, “Düne kadar salgınla mücadelenin Pandemi Hastanesinde (Acil Durum Hastanesi) yürütülmeye çalışılırken, şimdi salgının kalbinin acil servislerde yürütülmek istenmesi saçmalıktan öteye gitmemektedir. Acil servise ciddi rahatsızlıkları bulunan insanlarımız başvuruyorken, acil servisin içerisinde pozitif hastalar gezmektedir. Olası bir bulaşın önüne bu şekilde geçilemeyecek böylesine bir saçma uygulamayı kabul etmediğimizi peşinen söylemek istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Özgöçmen, “Acil servisin içerisine ‘covid takip’ odası diye oda açarak pozitif hastalarımız ile içeride acil tedavi bekleyen hastalarımız aynı ortamda bırakılarak vatandaşımız ve hastalarımız ateşe atılmaktadır. Bulaş riskini daha da artırmak için alınmış böylesine uygulama kabul edilemezdir” dedi. Ayrıca Özgöçmen, “Bu uygulamanın yanlış olduğunu söylemeye kalkan sağlık çalışanlarının azarlamaya kalkılmasının da çağdışılık ve diktatörlük olduğunu söylüyoruz” ifadelerinde bulundu.

Özgöçmen açıklamasına şöyle devam etti:

“Herhangi bir rahatsızlığı bulunan vatandaşımız bilmelidir ki, acil servise başvurmaya kalktığında yan tarafında duran vatandaşımızın pozitif olma olasılığı vardır ve kendilerini Sağlık Bakanlığının almış olduğu dâhiyane bu kararlarından dolayı korumaya almalarını tavsiye ederken Sağlık Bakanlığını aklıselim hareket etmeye, almış oldukları ve uygulamaya soktukları bu karardan vazgeçmeye davet ederiz. Bu uygulamadan vaz geçilmemesi halinde gerek vatandaşlarımızı, gerekse meslektaşlarımız özünde kamu sağlık çalışanlarını koruya bilmek adına ciddi kararlar almaktan çekinmeyeceğimizi bildiririz.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör