SAĞLIK
okuma süresi: 5 dak.

Tabipler Birliği: Pandemi sona ermedi, yeni varyantlarla daha çok bulaşıcılık kazandı

Tabipler Birliği: Pandemi sona ermedi, yeni varyantlarla daha çok bulaşıcılık kazandı

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, koronavirüs salgının bitmediğinin altını çizerek, yapılan uyarı ve önerilerin dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

Yayın Tarihi: 14/07/22 15:00
Güncelleme Tarihi: 14/07/22 16:22
okuma süresi: 5 dak.
Tabipler Birliği: Pandemi sona ermedi, yeni varyantlarla daha çok bulaşıcılık kazandı

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), Koronavirüs salgınının bitmediğine işaret ederek, “Pandemi sona ermemiştir, yeni varyantlarla daha çok bulaşıcılık kazanmıştır. Ölüm oranları azalmış olsa da tansiyon, diyabet, kalp hastalığı, astım vb. kronik hastalığı olanlar ve ileri yaştakiler hala yüksek risk altındadır” açıklamasını yaptı.

“HALKIMIZIN YORULDUĞUNU VE KURALLARA UYMAYI ZOR BULDUĞUNU BİLİYORUZ.”

Koronavirüsten korunmak için bir takım önerilerde bulunan Tabipler Birliği, yapılan önerilerin dikkate alınması gerektiğini belirtti.

KTTB, “Halkımızın yorulduğunu ve kurallara uymayı zor bulduğunu biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ancak bir tek korunma tedbirlerine uyarak ve uygulayarak kendinizi ve sevdiklerinizi koruyabileceğinizi bilmelisiniz değerlendirmesinde bulundu.

KTTB tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Ülkemizde Haziran 2022 başında maske kullanımı ve test zorunluluğu kaldırılınca yaptığımız uyarılar, maalesef gerçeğe döndü.

Vaka sayıları gittikçe artmakta, birçok pozitif hasta da, resmi kayıtlara geçmeksizin, enfeksiyonu evinde geçirmektedir. Açıklanan vaka sayıları bu nedenle aldatıcıdır. Tüm evrensel veriler nettir; insanlar hala korona virüs enfeksiyonu geçirip hayatlarını kaybedebilmektedir.

Ülkemizdeki yüksek test pozitiflik oranları bunun önemli bir destekçisidir.Her ne kadar hastane yatışları ve yoğun bakım ihtiyacı azalmış olsa da tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de ağır korona virüs vakaları görülmeye devam etmektedir.

Üstelik bilim dünyasında, geçirilen korona virüs enfeksiyonlarından sonra görülen long-Covid netleştirilmeye çalışılmaktadır. Long-covid, kalp, beyin, akciğer, mental sağlık gibi insan vücudunun birçok bölümünü olumsuz etkilemektedir.

Son dönemdeki çalışmalar her 10 Koronavirüs enfeksiyonundan 1-3’ünde (yüzde 10-30) uzun dönemde etkiler görüldüğünü belirtmektedir. Hafif enfeksiyonlardan sonra ve çocuklarda da görülebildiği nettir. Koronavirüs enfeksiyonundan korunma yolları pandeminin başladığı günden beri bilinmektedir.

Günümüzde de güncel bilimsel bilgilere göre önlemlere uymak sizi ve sevdiklerinizi koruyacaktır.”

Korona virüs enfeksiyonundan korunmanın en önemli yolları:

Koronavirüse karşı aşılanma, güncellemelerin düzenli yapılması, kalabalık ortamlarda fiziksel mesafenin korunması, kapalı, kalabalık ortamlarda uygun maske takılması, hapşururken veya öksürürken ağız ve burunun kapatılması, kapalı mekanlarda pencerelerin açık tutulması, ellerin düzenli yıkanmasıdır.

Koronavirüs aşılarında güncellemenin mutlaka yapılması gereklidir. Aşılama en önemli korunma yollarından biridir. Vaka sayılarının arttığı bu dönemde ülkemizde aşı kampanyası düzenlenmeli ve yeni öneriler doğrultusunda mutlaka hatırlatma dozları yapılmalıdır. Aşı merkezleri bakanlık tarafından net şekilde açıklanmalıdır.

Ülkemizde, son dönemde çocuklarda artan pozitiflik oranları dikkat çekicidir. Enfeksiyonun çocuklarda hafif geçirildiği algısı aldatıcıdır. Çocuklar da ağır Solunum sıkıntısı gibi yatış gerektirecek kadar ağır semptomlar gösterebilmektedir.

Üstelik “hafif” bile olsa, geçirilmiş Koronavirüs enfeksiyonundan sonra çocuklarda da long-Koronavirüse ve birçok organı tutup hayati risk oluşturan MIS-C görülebilmektedir.

O nedenle çocuklar da korunmalı ve 5 yaş üstü çocuklar da onaylanmış aşılar ile aşılanmalıdır. Özellikle okullar açılmadan, yüz yüze eğitimin sürdürülebilir olması için mutlaka çocukların aşılanması tamamlanmalıdır.

“PANDEMİ SONA ERMEMİŞTİR”

Pandemi sona ermemiştir, yeni varyantlarla daha çok bulaşıcılık kazanmıştır. Ölüm oranları azalmış olsa da tansiyon, diyabet, kalp hastalığı, astım vb. kronik hastalığı olanlar ve ileri yaştakiler hala yüksek risk altındadır.

Artan vaka sayıları yatış oranı artışı riskini beraberinde getirmektedir. Pandemi ile mücadelede sistemli davranılması, hastane ve sağlık personeline dair organizasyonun, aşılama ve filiasyon çalışmalarının ara verilmeksizin sürdürülmesi önemlidir.

Halka ve hastalara yönelik sürekli ve anlaşılır bilgilendirme ve yönlendirmelerin yapılması da bir o kadar gereklidir. Sağlık Bakanlığı ve ilgililer tarafından önerilerimiz dikkate alınmalı ve tedbirler artırılmalıdır.

Halkımızın yorulduğunu ve kurallara uymayı zor bulduğunu biliyoruz. Ancak bir tek korunma tedbirlerine uyarak ve uygulayarak kendinizi ve sevdiklerinizi koruyabileceğinizi bilmelisiniz.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.