İÇ HABERLER
okuma süresi: 7 dak.

Asgari Ücret Toplantısı haftaya ertelendi

Asgari Ücret Toplantısı haftaya ertelendi

Asgari Ücret Toplantısı nisabın sağlanamaması nedeniyle toplanamadı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Taçoy, bu ay asgari ücretin belirlenmezse brüt 7 bin , net 6 bin 90 TL asgari ücretlinin eline geçeceğini söyledi.

Yayın Tarihi: 22/07/22 11:48
Güncelleme Tarihi: 22/07/22 17:16
okuma süresi: 7 dak.
Asgari Ücret Toplantısı haftaya ertelendi
A- A A+

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplantısının, işçi tarafının toplantıya katılmaması, iki işveren ve bir devlet kanadı temsilcisi üyenin ise yurt dışında olmasından dolayı nisabın sağlanamaması nedeniyle gelecek haftaya ertelendiğini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, ‘‘Sendika tarafının nisabı sağlamaması, bu masanın kurulma sebebi olan asgari ücretin belirlenmesini engellemiştir’’ dedi.

Bakanlık açıklamasına göre, Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen), Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) tarafından asgari ücrete yapılan itirazları değerlendirmek amacıyla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çağrısıyla bugün  saat 11.00’da Bakanlık Toplantı Salonu’nda yeniden bir araya geleceği duyurulan Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplantısı, işçi tarafının  toplantıya katılmaması, iki işveren  ve bir devlet kanadı temsilcisi  üyenin de yurt dışında olmasından dolayı nisabın sağlanamaması nedeniyle gelecek haftaya ertelendi.

 “BİZİM NİYETİMİZ ORTAMI GERMEK DEĞİL, YAPILAN İTİRAZLARI DEĞERLENDİRMEK”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, konuyla ilgili açıklamasında, KKTC’de devlet çalışanı hariç, asgari ücret alan 22 bin 264 aktif sigortalı KKTC vatandaşı çalışan olduğuna dikkat çekerek, toplamda 61 bin kişinin asgari ücret aldığını ifade etti.

Taçoy, bu dağılımın değerlendirmesini yaptıklarında, asgari ücret dağılım tablosunun mesleki kodlara ve eğitim seviyesine göre belirlenmesi için yasal çalışmalar hazırladıklarını kaydetti.

Önceki toplantıda işveren tarafı ile oybirliğiyle asgari ücretin net 8 bin 600 TL olması için karara vardıklarını belirten Bakan Taçoy, asgari ücretin tespit edilmesinin yalnızca asgari ücretliyi değil, devletin sağlamış olduğu menfaatleri de ilgilendirdiğini, bir çok ceza ve menfaatin asgari ücret üzerinden hesaplandığını belirtti.   

Bu hesaplamaların da Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun değerlendirmeleri içerisinde olduğuna işaret eden Taçoy,  piyasa koşullarında aile yaşantısına bakıldığında ve ortalama alındığında  8 bin 600 TL rakamının ortaya çıktığını  söyledi.

‘’Masada sendikalara ve işveren tarafına da bir şey söyledik. Hayat pahalılığı, yüzde 30 oranını aştığı takdirde biz Eylül ayında bu masayı yeniden kurarız.  Halen bu masada verdiğim sözden dönmüş değilim’’ şeklinde konuşan Taçoy, gelişen ve değişen dünya ekonomisi ile  enflasyona  göre,  daha belirgin rakamların ortaya çıkmasıyla ,üç ay sonra asgari ücreti  yeniden değerlendirmeye  hazır olduklarını belirtti.

‘‘Asgari ücretin tespit edilmesi için tüm tarafların sorumlulukla masada yer alması ve bu masanın karar üretmesi gerekmektedir’’ diyen Bakan Taçoy, gerginlik ortamının kimseye fayda sağlamayacağını, niyetlerinin ortamı germek değil, yapılan itirazları değerlendirmek olduğunu vurguladı.

‘‘Sendika tarafının nisabı sağlamaması, bu masanın kurulma sebebi olan asgari ücretin belirlenmesini engellemiştir’’ sözleriyle sendika tarafının toplantıya katılmamasını eleştiren Bakan Taçoy, sendika  tarafının katılması halinde yapılabilecek bir toplantının gerçekleşmemiş olduğunu söyledi.

Taçoy, çalışanların durumunun göz önünde tutulmasının ve yeni asgari ücretin bir an önce belirlenerek hayata geçirilmesinin gerektiğini vurgulayarak, ‘‘Asgari ücretin tespit edilmesi için tüm tarafların sorumlulukla masada yer alması ve bu masanın karar üretmesi gerekmektedir’’ dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Taçoy, Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun  itirazları değerlendirmek üzere, gelecek hafta yeniden toplanacağını söyledi.

SERDAROĞLU: HP’NİN ASGARİ ÜCRETE YANSITILMASI MASADA OLMAYACAKSA TOPLANTIYA KATILMAYACAĞIZ

"HP’nin asgari ücrete yansıtılması masada olmayacaksa toplantıya katılmayacağız" diyen işçi tarafı temsilcisi Hür-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, bunun masadan kaçmak olmadığını vurguladı, açlık sınırı ve hayat pahalılığının göz ardı edildiğini, buna izin vermeyeceklerini söyledi.

“Hükümet edenler görevini yapmaz diye bunun bedelini asgari ücretli mi ödeyecek?” diye soran Serdaroğlu, amaçlarının asgari ücretliyi açlıktan kurtarmak olduğunu belirtti.

“Karnı doymayacaksa neden işçi işlesin?” diye de soran Serdaroğlu, “Bu ücreti veremeyiz” diyen işverenlere yanıt olarak da “Zor durumda işveren varsa araştırsınlar neden zor durumdadır. Kötü işlettiği için mi? İşletemezse kapatsın dükkânı” dedi.

Sektörel bazda asgari ücreti gibi konuları tartışmaya hazır olduklarını ifade eden Serdaroğlu, “Ama ortada tartışacak biri yok, sürekli hükümet değişiyor” dedi.

“Asgari ücrete işe girişe ilk ücreti deniliyor ama geçim ücreti haline getirildi” diyen Serdaroğlu, “Yoksa kıdeme liyakata önem verilse kimsenin gözü bu masada olmazdı. Herkesi sağduyuya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

ARHUN: SEÇİM ÖNCESİ HAYAT PAHALILIĞI ÜZERİNDE BİR ARTIŞ VERİLDİ

İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun ise “Ortamın bu kadar gerilmesini arzu etmeyiz. Çalışan haklı, ciddi bir hayat pahalılığı var” dedi.

Seçim öncesi hayat pahalılığı üzerinde bir artış verildiğini dile getiren Arhun, bu defa da bunun altında bir rakam verildiğini, söyledi, “Bunlar olabiliyor” dedi.

TEMSİLİ "ASGARİ ÜCRETLİ TABUTU" BAŞBAKANLIĞA TAŞINDI

Toplantı denemesinin ardından Bakanlık önünde basına açıklamalarda bulunan Hür-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, asgari ücretlinin bu ay sonu yürürlükte olan 6 bin 90 TL net asgari ücreti alacağını belirterek, bunun sorumlusu olarak asgari ücrete HP oranında artışı uygun görmediği gerekçesiyle hükümeti işaret etti.

“Asgari ücretli de uyansın” diyen Serdaroğlu, çalışanların işten durdurulmakla tehdit edildiğini ancak çalışanlar olmazsa çarkların duracağını söyledi.

Ardından Hür-İş temsilcileri kabine üyelerinin yüzlerini yansıtan maskelerle, temsili “asgari ücret tabutunu” Başbakanlığa taşıdı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör