İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Sendikalar Anayasa Mahkemesi’ndeki davayı geri çekti

Sendikalar Anayasa Mahkemesi’ndeki davayı geri çekti

Maaş kesintisi ile ilgili yasa gücünde kararnamenin yürürlükten kaldırılması kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından sendikalar davayı geri çekti.

Yayın Tarihi: 27/07/22 10:00
Güncelleme Tarihi: 27/07/22 11:37
okuma süresi: 4 dak.
Sendikalar Anayasa Mahkemesi’ndeki davayı geri çekti

Maaş kesintisi ile ilgili yasa gücünde kararnamenin yürürlükten kaldırılması kararının bugün Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından, sendikalar Anayasa Mahkemesi'nde açtıkları davayı geri çekme kararı aldı.

Sendikaları temsil eden Avukat Öncel Polili, Anayasa Mahkemesi'ne yürürlüğe konulan yasa gücünde kararnamenin iptali için başvurduklarını ancak bu kararı dün hükümetin kendisinin almasından dolayı görüşülecek bir davanın kalmadığını kaydetti.

Basın açıklamasına KTAMS, KAMU-İŞ, KAMUSEN, KTÖS, KTOEÖS, TÜRKSEN, DEV-İŞ, HÜR-İŞ, KOOP-SEN, GÜÇ-SEN,VERGİ-SEN, BES, TIP-İŞ, MALİYE-SEN, DAÜ-SEN ve DAÜ BİR-SEN katıldı.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, "Yarın mahkeme var ya da yok, biz orada olacağız. Basın açıklaması yapacağız. Yarın mahkemenin ara emri alacağını bildikleri için, mahkemeden önce kararı kendileri almış gibi gösteriyorlar" diye konuşmuştu.

BENGİHAN: ASGARİ ÜCRET TOPLANTISI ÖNCESİ BAKANLIKTA OLACAĞIZ

Bengihan, bir sonraki adımın asgari ücretle ilgili yüzde 56.76 verilsin diye saat 15.00’te sendikalar olarak, asgari ücret toplantısı öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na gideceklerini duyurdu.

“Makas farkı kapansın diye mücadelemize devam edeceğiz” diye konuşan Bengihan, aynı işi yapan insanların maaş farkı artmasın diye mücadele edeceklerini ifade etti.

Yüzde 56.76’nın yansıtılması ile ilgili direnişleri olduğunun altını çizen Bengihan, “Sendikalarımız adına avukat, basın mensubu, polis ve bu uğurda yanımızda duran herkese teşekkür ederiz” dedi.

Amaçlarını net bir şekilde belirttiklerinden bahseden Bengihan, asgari ücret alanların hayat pahalılığı oranında maaş alabilmelerini sağlamak olduğundan bahsetti.

Bengihan, “Biz emekçilerin ve özel sektörün sessizliğinin sesi oluyoruz, yanlarında durmak vicdani ve insani görevimizdir... Emeğin savunucusuyuz” dedi.

Bıçaklı: Anayasa ve yasalara aykırı hareket edildiği anda eylemlerimiz şiddetini artırarak devam edecek

TÜRKSEN Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, Başbakan ve bakanların ülkeyi “istediği gibi” değil Anayasa ve yasalara uygun şekilde yönetmesi gerektiğini söyledi.

Hükümetin “Anayasa’yı çiğnemeyi alışkanlık haline getirdiğini” savunan Bıçaklı, sendikaların Anayasa’nın çiğnenmesine karşı mücadele etmeye devam edeceğini belirtti.

Bıçaklı, maaşlardan kesinti yapılmasına ilişkin kararnamenin iptali ve durdurulması adına pazartesi günü Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını söyleyerek, dün “aniden kaynağın bulunduğunun açıklandığını” belirtti.

“Eğer kaynak yoksa ya da bulunmasaydı, bu Anayasa’yı çiğneyebileceğiniz anlamına mı gelir. Hayır. Anayasa’yı çiğneyemezsiniz” diyen Bıçaklı, hükümetin davayı kaybedeceğini anladığı için davayı geri çektiğini savundu.

Kararname geri çekildiği için davanın da geri çekildiğini söyleyen Bıçaklı, “Gözümüz üstlerindedir Anayasa ve yasalara aykırı hareket edildiği anda eylemlerimiz şiddetini artırarak devam edecek” diye konuştu.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun bugün toplanacağını anımsatan Bıçaklı, komisyona asgari ücrete açıklanan yüzde 56.76 enflasyon oranında artış yapılması çağrısında bulundu.

POLİLİ

 Sendikaların avukatı Öncel Polili de yasa gücündeki kararnamenin Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra iptal edildiğini anımsattı.

Polili, Bakanlar Kurulu’nun kararnameyi iptal etmesi üzerine davanın geri çekildiğini belirtti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.