İÇ HABERLER
okuma süresi: 2 dak.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Kasulidis'e yanıt

Dışişleri Bakanlığı'ndan Kasulidis'e yanıt

Dışişleri Bakanlığı, Rum Dışişleri Bakanı Yannis Kasulidis'in Sırbistan Dışişleri Bakanı’nın Güney Kıbrıs’a gerçekleştirdiği ziyareti esnasında ana vatan Türkiye’ye karşı kullandığı ifadelerin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Yayın Tarihi: 04/08/22 16:08
okuma süresi: 2 dak.
Dışişleri Bakanlığı'ndan Kasulidis'e yanıt

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Doğu Akdeniz’deki gerilimin yegâne nedeni Güney Kıbrıs’ın tek yanlı tasarruflarla yürüttüğü faaliyetlerdir. KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti meşru hak ve çıkarlarını korumak amacıyla bu tek yanlı eylemler karşısında muadil adımlar atmaktadır ve atmaya devam edecektir." denildi.

KKTC ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz’de huzur ve istikrarı sağlamak için açılımlar yaparak yapıcı öneriler sunduğu hatırlatılan açıklamada, Cumhurbaşkanının bu husustaki son önerilerinin mürekkebinin henüz kurumadığı, yapıcı olmanın zayıflık olarak algılanmaması gerektiğinin de altı çizildi.

"KAPALI MARAŞ KKTC TOPRAĞIDIR VE BU TOPRAK PARÇASINA İLİŞKİN KARAR VERME YETKİSİ DE KKTC’YE AİTTİR"

Açıklamada ayrıca şunlar yer aldı:

"Sayın Kasulidis’e ayrıca hatırlatmak isteriz, Kapalı Maraş KKTC toprağıdır ve bu toprak parçasına ilişkin karar verme yetkisi de KKTC’ye aittir.

Sırbistan Dışişleri Bakanı’nın Kıbrıs Türk halkının varlığını inkâr edip sadece Rum Dışişleri Bakanı ile görüşerek Kıbrıs konusunda Rum tarafının bilinen görüşlerine arka çıkmasının ahlaki bir değeri yoktur. Birleşmiş Milletler parametreleri çerçevesinde yürütülen tüm müzakere süreçlerinin Rum tarafınca defalarca reddedildiğini ve bu zeminde müzakere süreçlerinin artık son bulduğunu bildiğini ümit ediyoruz.

KKTC’nin adadaki iki devletin egemen eşitlikleri ile eşit uluslararası statülerine dayanan önerisinin kabul görmesi adadaki gerçekler ile uyumlu bir anlaşmanın yolunu açacaktır. Ancak bu sayede taraflara, özgürce müzakere edilmiş ve karşılıklı kabul edilebilir yeni bir zemin sunulmuş olacak ve sadece adadaki iki halkla değil, Doğu Akdeniz bölgesinin refah ve istikrarına da katkı sağlanacaktır."

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.