İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Mahmut Özçınar: Vatandaşımıza daha ucuz bir hizmet verme mücadelemiz devam ediyor

Mahmut Özçınar: Vatandaşımıza daha ucuz bir hizmet verme mücadelemiz devam ediyor

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, en ucuz belediyenin şu an Güzelyurt Belediyesi olduğuna değinerek, vatandaşın cebine fazla yüklenmediklerini ifade etti. Özçınar, “Vatandaşımıza daha ucuz bir hizmet verme mücadelemiz devam ediyor” dedi.

Yayın Tarihi: 08/08/22 14:25
Güncelleme Tarihi: 08/08/22 15:14
okuma süresi: 4 dak.
Mahmut Özçınar: Vatandaşımıza daha ucuz bir hizmet verme mücadelemiz devam ediyor

Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa katıldı.

Mahmut Özçınar, önceki zamanlarda seçim öncesi gerçekleştirmek istedikleri reform çalışmaları olduğunu ve bu heyecanı yerel yönetimler ile başlatma arzusunda olduklarını dile getirdi.

Bu süreç içinde anayasal değişikliklerin de yapılması gerektiğini vurgulayan Özçınar, sadece mahkemelerin maddesi ile ilgili değişiklik yapılmasını değil, yerel yönetimlerinde 5 yıla çıkarılması ile ilgili talepleri olduğundan bahsetti.

“YEREL YÖNETİMLER İLE İLGİLİ ÇOK ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI”

Şu anda seçimlerin ertelendiğinde ve Kasım ayına taşındığını ifade eden Özçınar, yerel yönetimler ile ilgili çok önemli adımlar atılmış olmasına rağmen, eksikliklerinde hala var olduğuna değindi.

Özçınar, “Türkiyede belde belediyeleri kapatıldı. Hükümette buna uygun olarak böyle bir yapı ortaya koydu ama tepkiler oluştu” ifadelerini kullandı. Konunun ATO komitesine taşındığını ve kriterler berlirlendiğini söyledi.

“4 AY ÇOK DOĞRU YÖNETİLMELİ”

Kendilerinin yapması gerekenin çok süratli çalışmak olduğundan bahseden Özçınar, 4 ayın çok doğru yönetilmesi gerektiğine değindi.

Özçınar, “Biz çöpü ayrıştırma politikalarını uygulayamazsak, sokak lambalarını üzerimize alıp bunu çözemeyeceksek, sokak hayvanlarını disipline edemeyeceksek biz bu işi nasıl yapacağız?” sorularını sordu.

Yeniden bir düzenleme gerektiğinden bahseden Özçınar, “İnsanlara ucuz ve kaliteli bir hizmet vermemiz gerekir” dedi.

Özçınar, ‘Belediyelerimizde şirketleşme var’ konusunun bir tartışma konusu olduğunu ama aslında, şirketleşmenin doğru bir yöntem olduğunu ifade etti.

“Siz 20 milyonluk bütçeye haiz bir belediyeyi bu yapı ile sürdüremezsiniz” diye konuşan Özçınar, yasaların parlamentodan geçmediği için belediyelerin büyük kayıplara uğradığına değinerek, dikkatli olunması gerektiğini kaydetti.

“Örneğin Güzelyurt’tan insanlar Lefkoşa’ya çalışmaya geliyor, eğer biz bu insanların çalışma alanlarını bölgeye yönelik yapmazsak bu insanlar gün geliğinde Lefkoşaya taşınır” ifadelerini kullanan Özçınar, burdaki yapının bunu taşıyamayacağından bahsetti.

Eskiden okulların su ücretlerini ödemediğini ama şu an düzenli ödendiğini belirten Özçınar, askeri birliklerin geçmişte kalan borçlarının olduğunu ama yinede bir meblanın ödendiğini söyledi.

“SOKAK LAMBALARININ BAKIMLARI BELEDİYE TARAFINDAN YAPILMALI”

Sokak ışıkları ödenmiyordu Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) bunu yapmaya kalktı vatandaştan parasını aldı ama hizmeti götüremiyor” diye konuşan Özçınar, bu hizmetin bakım ve idamelerinin belediyeler tarafından yapılması gerektiğini kaydetti.

“Kıb-Tek belediyelere yönelik sorumluluklarını yerine getirmezse güçsüz bir belediyecilik oluşur” ifadelerini kullandı. Özçınar, yerel gelirde enflasyondan kaynaklı bir büyüme olduğunu dile getirdi.

“VATANDAŞIMIZA DAHA UCUZ BİR HİZMET VERME MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR”

Yapmaları gerekenin ellerinden gelenin en iyisini vatandaşa ulaştırmak olduğunu söyleyen Özçınar, “Vatandaşımıza daha ucuz bir hizmet verme mücadelemiz devam ediyor, şu anda en ucuz faturalı belediye biziz. Vatandaşın cebine fazla yüklenmiyoruz vatandaşımızı bölgede tutmak adına bunu yapmak zorundayız” dedi. 

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör