İÇ HABERLER
okuma süresi: 7 dak.

Kamuda örgütlü sendikalar, Trafik Dairesi Ehliyetler Birimi’nde eylem düzenledi

Kamuda örgütlü sendikalar, Trafik Dairesi Ehliyetler Birimi’nde eylem düzenledi

Kamuda örgütlü sendikalar, partizanca yapılan görevlendirmelerin Trafik Dairesi Ehliyetler Birimi’ne geri gönderilmesi için eylem düzenledi. Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, “Halkımız çalışanlarla karşı karşıya geliyor” derken, Kamu-Sen Başkan Metin Atan ise Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın her yerde başarısız olduğunu söyledi. KTAMS Başkanı Güven Bengihan da sendikaların kurumlarını koruduğunu kaydetti.

Yayın Tarihi: 11/08/22 12:34
Güncelleme Tarihi: 11/08/22 15:44
okuma süresi: 7 dak.
Kamuda örgütlü sendikalar, Trafik Dairesi Ehliyetler Birimi’nde eylem düzenledi
A- A A+

Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Başkanı Metin Atan ile Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan Lefkoşa Trafik Dairesi Ehliyetler Birimi’ndeki personel eksikliği nedeniyle Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı önünde açıklamalarda bulundu.

SERDAROĞLU: HALKIMIZ ÇALIŞANLARLA KARŞI KARŞIYA KALIYOR

Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, halklın çalışanlarla karşı karşıya kaldığını söyledi. Trafik Dairesi’nde işlerin yürümemesine rağmen personellerin Posta Dairesi’ne ve farklı dairelere gönderildiğini kaydetti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın statükonun bekçisi olduğunun altını çizen Serdaroğlu “Erhan Arıklı devletin battığını söylüyor. Sayın Başbakan, devletin battığını açıklasın. Yoksa hükümet ortağından habersiz mi?”  ifadelerini kullandı.

“Memlekette tek statükocu olmayan bakanlığın önünde toplandık kendi tabiri doğrultusunda…” diyen Serdaroğlu, sendikaların haklı mücadelelerini haksız duruma düşürücü ifadelerin kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’ya seslenen Serdaroğlu, Trafik Dairesi’nde işlerin yürümediğini bile bile bir personelin daireden alınarak, Posta Dairesi’ne gönderildiğini savundu. Trafik Dairesi Müdürünün yazdığı yazı ile personeli geri istediğini, Posta Dairesi Müdürünün de buna onay verdiğini öne süren Serdaroğlu, Posta Dairesi Müdürünün bir gün sonra yazısını değiştirdiğini, personele Posta Dairesi’nde ihtiyaç olduğunu yazdığını ileri sürdü. İstihdam yerleri farklı olan ancak 3 yıldır Trafik Dairesi’nde çalışan 3 kişinin ise, yerlerine iş gücü getirilmeden farklı dairelere gönderildiğini iddia eden Serdaroğlu, bu iki konuda Bakan Arıklı’dan açıklama istedi.

Serdaroğlu, Bakan Arıklı'yı statukonun bekcisi olmakla suclayarak usandiysa birakip gitmesi gerektigini savundu.

“BİZ KİMSENİN YANINDA DEĞİLİZ”

“Biz kimsenin yanında değiliz” diyen Serdaroğlu, yanlış yapanın her zaman karşısında olduklarını kaydetti ve “sağ sendika, sol sendika” söylemlerini de eleştirdi. Dün Bakan Arıklı’nın “devletin battığını ilan ettiğini” savunan Ahmet Serdaroğlu, Başbakan Ünal Üstel’in bu konuda açıklama yapmasını istedi.

ATAN: ARIKLI UBP’YE SÖVÜYOR, KOLTUKTA OTURUYOR

Kamu-Sen Başkanı Metin Atan ise Arıklı’nın yandaşlarına ve çevresini işe yerleştirdiğini kaydederek, “Arıklı, UBP’ye sövüyor, koltukta oturuyor” dedi.

Metin Atan da, Bakan Arıklı’yı eleştirerek, “Sayın Bakan herkesi statükoculukla suçluyor” dedi.

Bakan Arıklı’nın Avrupa Birliği’ni diline doladığını dile getiren Atan, Avrupa Birliği’nden bahsediliyorsa hak ve adalet adına konuşulması gerektiğini söyledi.

“Bıktım, usandım diyorsa istifa edebilir” diyen Atan, ülkenin kutuplaştırıldığını, ikiye bölündüğünü öne sürdü. Halkı ve emeği savunan sendikalara karşı bir tutum içerisine girildiğini savunan Metin Atan, iş ve yandaşların istihdam edildiği eleştirisinde bulundu.

BENGİHAN: PARTİLİLERİNİ DAHA RAHAT DAİRELERE GÖREVLENDİRİYOR

KTAMS Başkanı Güven Bengihan da Sürüş Ehliyetler ve Motorlar Araçlar Birimi’nde veznelerde çalışan partililerin daha rahat dairelere görevlendirildiğini söyledi. Sendikaların kamu kurumlarını korumak için eylem yaptığını, kurumların  itibarsızlaştırılmasından razı olmadıklarına vurgu yapan Bengihan, “Onların yapmadıklarını sendikalar yapıyor ve kurumları koruyor. Sadece partizanca yapılan görevlendirmelere geri gelsin... Eylem devam edecek. Yarın da devam edecek” ifadelerini kullandı.

“İŞ YÜKÜ ARTMASINA RAĞMEN PERSONEL AZALTILIYOR”

Ayda 5 Milyon TL para toplayan, Maliyenin en önemli kasası olan birimde çalışan ekibin bozulduğunu dile getiren Bengihan, amacın partiliyi memnun etmek olduğunu öne sürdü. Bazı çalışanların Meteoroloji Dairesi ile Jeoloji ve Maden Dairesi’ne gönderildiğini savunan Bengihan, “Altın yumurtlayan tavuğun kafasını keser gibi iş yükü artmasına rağmen personel azaltılıyor” dedi.

Sendikalara yönelik eleştirilere tepki gösteren Benhigan, şunları kaydetti:

“Bizim amacımız halkın aldığı kamu hizmetini aksatmadan, ertelemeden kaliteli ve verimli bir şekilde vermek, çalışanların da ekip çalışmasını ve motivasyonunu sağlamak. Bunu istemek statükoculuksa evet ben statükocuyum.”

Kurumların itibarsızlaştırılmasına razı olmadıklarını dile getiren Güven Bengihan, “Onlar kurumlarımızı koruyacağı yerde sendikalarımız koruyor” dedi. "Partizanca" olduğunu savunduğu, görevlendirilen çalışanlar geri gelene kadar eylemlerinin devam edeceğini kaydeden Bengihan, ilerleyen günlerde ilçelere de gideceklerini, ilçelerde de bu hizmetlerin verilmeyeceğini söyledi.

“Sayın Erhan Arıklı ne kadar çok Avrupa Birliği sempatizanı oldu” diyen Bengihan, Avrupa Birliği’nde bakanların "ihalesiz akaryakıt alarak, kurumu 140 Milyon TL zarara uğrattıklarında" o koltuklarda oturup, oturamayacağını sordu. “Avrupa Birliği’ndeki bakanların ne şekilde davrandığını ve görevden giderken ceketini alıp gittiğini örnek alsınlar” diye konuşan Bengihan, eski Almanya Başbakanı Angela Merkel’i örnek gösterdi.

Hava Sporları Federasyonu’ndan kamuya 17 kişi istihdam edildiğini kaydeden Bengihan, bu kişilerin nereye gönderildiğini sordu.

UZUN

Vergi-Sen Genel Sekreteri Ediz Uzun ise, Lefkoşa Ehliyetler Birimi’nin Trafik Dairesi’ne bağlı olduğunu sadece çalışanların bildiğini savunarak, Bakan Arıklı’nın birimin Trafik Dairesi’ne bağlı olduğunu bilmediğini ileri sürdü.

Kamu Hizmeti Komisyonu’na suç duyurusunda bulunan Uzun, birimde tahsilat yapan memur ve ehliyetlere imza atan memurun yetkisi olmadığını iddia etti. Yoğunluktan bir personelin hastanelik olduğunu dile getiren Uzun, “partizanca istihdam yapan hükümet yetkililerine” seslenerek, “Kızınızı, kaynınızı, gelininizi alın, alın ama buraya verin. Artık yeter” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör