İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

Erdoğan Sorakın: Tatar’ın seçilmesinin üzerinden 2 yıl geçti, taş üstüne taş koymadı

Erdoğan Sorakın: Tatar’ın seçilmesinin üzerinden 2 yıl geçti, taş üstüne taş koymadı

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, KKTC'nin dünyada elde ettiği itibarında yavaş yavaş kaybolduğunu ve bunun Cumhurbaşkanı Tatar'dan kaynaklandığını söyledi. Sorakın, “Tatar’ın seçilmesinin üzerinden 2 yıl geçti, taş üstüne taş koymadı” ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 11/08/22 11:00
Güncelleme Tarihi: 11/08/22 14:30
okuma süresi: 6 dak.
Erdoğan Sorakın: Tatar’ın seçilmesinin üzerinden 2 yıl geçti, taş üstüne taş koymadı

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa konuk oldu.

Sorakın, altı ay önce yapılan seçimler ile ilgili bir parlemento aritmetiği oluşturulduğunu ve UBP’nin birinci sırada yirmi dört vekil ile CTP’nin ise ikinci sırada on sekiz vekil ile yer aldığını söyledi.

Demokratik yapıya göre, birinci gelen partinin hükümet kurması ve bunu yapması gereken kişinin o partinin genel başkanı olması gerektiğini söyleyen Sorakın, KKTC’de UBP Genel Başkanı'na hükümet kurdurulmadığını ifade etti. Sorakın, kurdurulduğu zaman birinci hükümetin ‘elli dokuz’, ikinci hükümetin ise ‘beşinci’ günde bozulduğunu belirtti.

“ÜYELERİN YÜZDE SEKİZİNİN OYUNU ALAN Ünal Üstel’E HÜKÜMET KURDURULDU”

“Bir yıl önce Ekim ayında UBP kurultayına gidiyor Faiz Sucuoğlu, yüksek bir oy ile parti başkanlığına seçiliyor... Bir önceki sene 5 kişi katılıyor, Faiz Sucuoğlu birinci Hasan Taçoy ikinci, Ünal Üstel ise kurultaydan beşinci sırada çıkıyor” diye konuşan Sorakın, Faiz Sucuoğlu’nun ikinci kez hükümeti kurup bozduktan sonra 2020 kurultayında, üyelerin yüzde sekizinin oyunu alan Ünal Üstel’e hükümet kurdurulduğunu söyledi.

Sorakın, her şeyin açık ve net konuşulması gerektiğini, konuşulmazsa ülke demokrasisine katkıda bulunulamayacağını da kaydetti.

“İRADENİN YÖNETİME YANSIMASI ENGELLENİYOR”

“Taçoy ve Sucuoğlu kendileri de kurultaya müdahele yapıldı dediler” ifadelerini kullanan Sorakın, ortaya koyulan iradenin yönetime yansımasının engellendiğini dile getirdi.

Anayasa ve yasalara uyulmadığını kaydeden Sorakın, bu ülke insanının gerek kurultay gerekse seçimde ortaya koyduğu iradenin yönetime yansımasının da engellendiğinin vurgusunu yaptı.  

“Bizim ifademizle gayrimeşru bir yapı vardır” diye konuşan Sorakın, bu yapının ülkedeki insanlara verecek hiç birşeyinin olmadığını belirtti.

“Akaryakıt ihalesi yapılıyor, bu ülkenin yıllık akaryakıt ihtiyacı bellidir 200 bin ton civarındadır... Bir ihaleye çıkılıyor daha önce 150 bin tonluk bir yakıt alınıyor ve o yaktın da ne zaman biteceğini herkes biliyor” ifadelerini kullanan Sorakın, Kıb-Tek’in ne kadar akaryakıt ihtiyacı olduğunu da herkesin bildiğini söyleyerek, neden daha önce ihaleye çıkılmadığını sordu.

KIB-TEK DÖRT MİLYONUN ÜZERİNDE ZARARA SOKULDU”

Kararname ile akaryakıt alımına gidildiğini ve Kıb-Tek’in 4 milyonun üzerinde zarara sokulduğunun altını çizen Sorakın, bu zararın 12-13 milyon dolara kadar ulaşabileceğinin söylendiğini de ifade etti.

Haziran ayında yapılmayan yerel seçimler konusuna da değinen Sorakın, 2018 yılının Haziran ayında yapılan seçimlerin, 2022 yılının da Haziran ayında yapılması gerektiğini kaydetti.

“ANAYASA İHLAL EDİLİYOR”

Anayasanın yine ihlal edildiğini vurgulayan Sorakın, aslında bunun daha önceden başlayan bir süreç olduğunu belirtti. Sorakın, insanların artık hükümete inanmadığının da altını çizdi.

Faiz Sucuoğlu iki kez hükümet bozup yürütemediği için üçüncü kez hükümet kurulacağında biz gittik ve hükümeti kurmaya talip olduk” diye konuşan Sorakın, Faiz Sucuoğlu’nun iki kere hükümet kurup bozmasının doğal olmadığını cumhurbaşkanına söylediklerinden bahsetti.

Sorakın, “Hükümetin kurulması görevini bize verin dedik, cumhurbaşkanı kabul etmedi, burada baş sorumlu sayın Tatar’dır” dedi.

CTP Genel Başkanı Erdoğan Sorakın, Cumhurbaşkanı Tatar ve KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu ile arasında yaşanan polemik ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

“Sayın Cumhurbaşkanı öfke kontrolünü kaybetmiştir” ifadelerini kullanan Sorakın, Ersin Tatar'ın Hasan Sertoğlu’nu suçladığını belirtti.

“O koltukta oturan birinin böyle davranması beklenemez ama sayın cumhurbaşkanı öyle mi yapıyor?” sorusunu soran Sorakın, Cumhurbaşkanı Tatar’ın zaman zaman ‘padişah’ gibi davrandığını söyledi.

“TATAR’IN SEÇİLMESİNİN ÜZERİNDEN 2 YIL GEÇTİ, TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYMADI”

Sorakın, Tatar’ın seçilmesinin üstünden 2 yıl geçmesine rağmen taş üstüne taş koymadığını ve KKTC'nin dünyada elde ettiği itibarın da yavaş yavaş kaybolduğunu ifade etti. Sorakın, “Bu sayın cumhurbaşkanı sayesindedir. Sayın Tatar baş sorumludur, bu görevi yapamıyor” diye konuştu.

Belediyeler Reformu hakkında da konuşan Sorakın, hep demokratik kuralların çalıştırılmasını istediklerini ifade ederek, “Bu ülkede CTP’nin ne kadar belediyelere önem verdiğini herkes biliyor, bizim yönetimimizde olan belediyelerin durumu ile diğer partilerin yönetiminde olan belediyelerin farkını herkes görüyor zaten” dedi.

Yeni belirlenen asgari ücret ile ilgilide değerlendirmelerde bulunan Sorakın, asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını ve 6 aylık hayat pahalılığının yüzde 56.76 iken asgari ücrete yapılan artışın yüzde 41 seviyelerinde olduğunu ifade etti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.