İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Belediyede örgütlü sendikalar, Meclis önünde açıklama yaptı

Belediyede örgütlü sendikalar, Meclis önünde açıklama yaptı

Belediyelerde örgütlü sendikalar, Cumhuriyet Meclisi önünde, "belediyeler reformu"nda sadece belediyelerin birleştirilmesine karşı olduklarını yinelerken, Meclis önünde sendikaların yanına giderek açıklama yapan İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler ise 51/95’in yani Belediyeler Yasası'nın teknik çalışmasına bugün başlanacağına vurgu yaptı.

Yayın Tarihi: 15/08/22 11:26
Güncelleme Tarihi: 15/08/22 14:10
okuma süresi: 5 dak.
Belediyede örgütlü sendikalar, Meclis önünde açıklama yaptı

Belediyede örgütlü Dev-İş ve Bes, Cumhuriyet Meclisi önünde basın açıklaması yaptı. 

AŞAM: SADECE SAYILAR ÜZERİNDEN GİDİLMESİNİ KABUL ETMEYECEĞİZ

Dev-İş Genel Başkanı Koral Aşam, "belediye reformu" olarak adlandırılan yasanın Meclis Genel Kurulu'na sadece sayılar üzerinde gitmesi halinde bunu kabul etmeyeceklerini söyledi. 

Belediye bütçeleini alıp kendi bütçelerine sevk eden hükümetlerin belediyelerin bugünkü yapısının ana nedeni olduğunun altını çizen Aşam, "Sendikalar olarak, belediye personellerinin kaos ortamına düşmemei için elimizden geldiğince baskı unsuru olmaya devam edeceğiz" dedi. 

YALINKAYA: ANAYASAL SIKINTILAR VAR

BES Başkanı Mustafa Yalınkaya ise yaptığı açıklamada yapılmak istenen değişiklikte Anayasal sıkıntılar olduğunu belirtti. 

"Kamuoyunun gözünde bir yanıltma var. Birleşme yoktur, ortadan kaldırarak yeni bir belediye yaratma var." diyen Yalınkaya, tüzel kişiliği ortadan kalkacak belediyelerde çok ciddi kaoslar yaşanacağını ifade etti. Yeni kurguılanacak belediyelerin hiçbir altyapısı olmadığını kaynağın da ayrılmadığını anlatan Yalınkaya,  "Belediyeleri birleştirme böyle olmamalı" dedi. 

Meclis önünde bulunan sendika başkanlarının yanına giderek açıklama yapan İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler ise 51/95 yani Belediyeler Yasası'nın teknik çalışmalarına bugün başlanacağını duyurdu. Esas reformun 51/95 üzerinden olacağını daha önce de beyan ettiğini kaydeden Öztürkler, "En büyük hedefimiz yasallaşmasıdır. Ekibimizle bütün katkımızı koyacağız... Ülkeyi kaosa sokmayacağız, birlikte çalışacağız." dedi.

ÖZTÜRKLER

Sendika yetkililerinin açıklama yaptığı sırada İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler de, Meclis önüne gelerek, basına açıklamalarda bulundu. Meclis’te 51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nın bugün teknik çalışmasının başladığını ifade eden Öztürkler, sendika yetkilileri ile aynı noktada olunduğunu gördüğü için Meclis önüne geldiğini anlattı.

“Ne üzücüdür ki çeyrek asırdır devam eden bir sıkıntı var” diyen Öztürkler, bunun 51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nın bir türlü istenilen noktaya getirilememesi olduğuna dikkat çekti. Bakan Öztürkler, bugün belediyelerin düştüğü sıkıntıların temelinde kendi zafiyetleri değil, 51/95 sayılı yasanın yürürlüğe girmemesi olduğunu kaydetti.

“ESAS REFORM 51/95 SAYILI BELEDİYELER YASASI”

Geçen hafta belediyelerin birleştirilmesi ile ilgili yasada komitenin belli bir noktaya geldiğini, Genel Kurul’da görüşmelerin devam edeceğini dile getiren Öztürkler, “İçişleri Bakanı olarak tüm beyanatlarımda esas reformun 51/95 sayılı Belediyeler Yasası olduğunu ifade etmiştim” diye konuştu.

“51/95 SAYILI BELEDİYELER YASASI’NIN EN KISA SÜREDE GEÇMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Söz konusu yasanın birçok güncellemesinin çeyrek asırdır yapılmadığını ifade eden Öztürkler, “Ne belediyelerin gelirlerini artırabildik, ne mali bir disiplin getirebildik” dedi. Belediyelerin kendi öz kaynaklarıyla bağlı bulundukları halka daha iyi hizmet götürebilmesi için önlerini açacak düzenlemelerin de yapılamadığını kaydeden Öztürkler, sendika yetkilileriyle birlikte çalışmaların çoğuna katılarak, 51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nın en kısa sürede geçmesi için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

“51/95 SAYILI YASA GEÇMEZSE REFORM YAPILMAMIŞ OLUR”

“51/95 sayılı yasa geçmezse ve sadece birleştirmeyle kalırsak zaten bu eksik noktada kalır ve reform da yapılmamış olur” diyen İçişleri Bakanı Öztürkler, bu noktada sendika yetkilileriyle aynı noktada olduklarını ifade etti.

51/95 sayılı yasanın görüşmesine bugün başlanmasının planlandığını ancak komitenin çalışmasının uzun sürdüğüne işaret eden Öztürkler, daha önceki görüşlerin tasnif edildiğini ve tasnifin gözden geçirilmesinin ardından yol haritasının çizileceğini belirtti. Yasanın çeyrek asırdır görüşüldüğünü artık yasallaşmasının zamanı geldiğini vurgulayan Bakan Öztürkler, ekibiyle birlikte ellerinden gelen tüm katkıyı koyacaklarını söyledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mario Gomez15/08/22 14:04
Iki dane garagozu susturamadiniz gitti. Var 10 senedir 51/95 den baska bisey soylemezler. 1000 tane da goyun arkalarindan gider. Hollolar.