İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı: Barçın’ın sosyal medyada yapmış olduğu paylaşımlar doğruluktan uzaktır

Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı: Barçın’ın sosyal medyada yapmış olduğu paylaşımlar doğruluktan uzaktır

Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı tarafından CTP Milletvekili ve Meclis Başkanlık Divanı üyesi Devrim Barçın'ın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlara işaret edilerek, "Doğruluktan uzaktır" denildi.

Yayın Tarihi: 15/08/22 18:35
okuma süresi: 4 dak.
Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı: Barçın’ın sosyal medyada yapmış olduğu paylaşımlar doğruluktan uzaktır

Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı tarafından Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili ve Meclis Başkanlık Divanı üyesi Devrim Barçın’ın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Meclis Başkanı Zorlu Töre, yasayı bertaraf edercesine Meclis adına kendisinin madalya ve rozet vermesi yönünde karar almış” ifadelerini kullanması üzerine bir açıklama yapıldı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Başkanlık divanının 11 Ağustos 2022 tarihinde yapmış olduğu toplantıda söz konusu fikir Başkanlık divanı üyesi UBP Girne Milletvekili Hasan Küçük tarafından önerilmiş ve Başkanlık Divanının tüm üyeleri tarafından da benimsenmiştir” denildi.

Başkanlık Divanında yer alan CTP Gazimağusa Milletvekili Şifa Çolakoğlu’nun da bu fikri desteklediği vurgulanan açıklamada, “Hatta kapsamının geniş tutularak, müzik, sanat, tiyatro gibi alanlarda da başarılı olan Kıbrıslı Türklere verilmesi hususunda görüş beyan etmiştir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Başkanlık Divanı toplantısına Başkanlık eden Meclis Başkanı Zorlu Töre’nin madalya verilecek olan kişilerin divan tarafından belirlenmesi hususunu gündeme getirdiğine işaret edildi.

Toplantıda bahsedilen madalyanın türünün Barçın’ın paylaşımında bahsettiği gibi altın olmadığı da kaydedilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Söz konusu madalyaların, çok daha düşük maaliyetlerde olması düşünülmüş ve Meclis’in armasının olduğu, başarılı kişilere devletin desteğinin simgesel olarak da var olduğunu ifade etmeye çalışan bir düşüncenin ürünü olarak değerlendirilmesi vurgusu yapılmış ve yine bu husus da divan toplantısına katılan tüm üyeler tarafından da benimsenmiştir.

Üstelik söz konusu işlemin Meclis’te hali hazırda mevcut olan madalyaların değerlendirilmesi ile mümkün olacağı hususu da gündeme gelmiş ve uygun bulunmuştur.

Söz konusu madalyalar, Teberrüken Uluçay’ın Meclis Başkanlığı döneminde çeşitli sportif aktivitelerde kullanılmak üzere kullanılmak üzere hazırlanmış ve kendisinin döneminden bugüne kadar çeşitli sportif faaliyetlerde değerlendirilmiştir.

Söz konusu tarihte yapılan toplantıya katılmayan ve katılmadığı halde divan üyelerinin hiçbirinden gereken bilgiyi dahi almadan CTP Milletvekili ve Başkanlık Divanı üyesi Devrim Barçın’ın sosyal medyada yapmış olduğu paylaşımlar doğruluktan uzaktır.”

BARÇIN: “MİLLET GEÇİM DERDİNDE, UBP MADALYA VE ALTIN ROZET DAĞITMA PEŞİNDE”

Barçın’ın konuya ilişkin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama şöyle:

“56/2000 sayılı Madalya ve Nişanlar Yasası, aşağıda fotoğraftaki gibidir dostlar.

Ama bir bakıyoruz ki gelen bir mesaj ile Meclis Başkanı Zorlu Töre, yasayı bertaraf edercesine Meclis adına kendisinin madalya ve rozet vermesi yönünde karar almış. Hatta meclis rozetinin altın olmasını bile önermişler ama yapamamışlar. Millet geçim derdinde, UBP ve Zorlu madalya, gösteriş derdinde…”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.