İÇ HABERLER
okuma süresi: 10 dak.

CTP Kurultayı yapıldı, Erhürman yeniden başkan… 75 kişilik PM belirlendi

CTP Kurultayı yapıldı, Erhürman yeniden başkan… 75 kişilik PM belirlendi

CTP 28. Olağan Kurultayı YDÜ AKM'de gerçekleşti. Kurultayda 'tek aday' olan Tufan Erhürman yeniden genel başkan seçilirken, 75 kişilik PM üyeleri de belirlendi.

Yayın Tarihi: 04/09/22 21:30
Güncelleme Tarihi: 04/09/22 23:31
okuma süresi: 10 dak.
CTP Kurultayı yapıldı, Erhürman yeniden başkan… 75 kişilik PM belirlendi

Asım Akansoy

Aslı Murat

Aziz Kaya

Behçet Öznaçar

Bengiz Eroğlu

Bilen Sayılı

Birol Karaman

Burhan Eraslan

Çağkan Kabataş

Cemal Mert

Cemil Sariçizmeli

Cenk Paşa

Ceyhun Birinci

Çiçek Göçkün

Derviş Aygın

Devrim Barçın

Doğukan Akdeniz

Dudu Kılınç Cumaoğulları

Erdoğan Sorakın

Erdoğan Garip

Erkut Şahali

Fatma Şençağ

Fazilet Özdenefe

Feriha Tel

Fide Kürşat

Fikri Toros

Filiz Besim

Gaye Astan Çoban

Gökhan Paşa

Gülden Karakaya

Haffe Işısal

Halil Uskuri

Hamit Caner

Hasan Öztaş

Haşim Kiracioğlu

Hasret Destebanoğlu

Hazar Vahip

Hüda Avşaroğlu

Hülya Demirel Akbil

Hülya Devaşan

Huri Akansoy

Hüseyin Özel

Hüseyin Gürşan

İzlem Nizam

Mahmut Kanber

Meftüne Hocalı

Mehmet Çağlar

Mehmet Ceylanlı

Mehmet K. Kişi

Muhittin T. Özsağlam

Osman Bican

Öykü Akcan

Reyhan Soyseven

Salahi Şahiner

Serkan Soyalan

Şifa Çolakoğlu

Sıla Usar İncirli

Simge Okburan

Suzan Kısaoğlu

Teberrüken Uluçay

Tekin Söylemez

Tufan Vudalı

Tülay Sönmez

Tülin Murat

Ulaş Erzen

Umure Örs

Ürün Solyalı

Veli Ardiç

Yalçin Kömürcügil

Zalihe Sipahi

21.15 - OY VERME İŞLEMİ TAMAMLANDI

Kurultayda Parti Meclisi’ne seçilecek 75 kişi için oy verme işlemi sona erdi.

Oy sayımının ardından yeni PM üyeleri belli olacak.

20.15- ERHÜRMAN OYUNU KULLANDI

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, eşi Nilden Bektaş Erhürman ile birlikte oyunu kullandı.

Parti Meclisi’ne seçilecek 75 kişi için oy verme işlemi saat 21.00’de son bulacak.

20.00 – ŞU ANA KADAR 800 CİVARI ÜYE OY KULLANDI

Mevcut genel başkan Tufan Erhürman'ın oy birliğiyle yeniden başkan seçildiği kurultayda, 75 kişilik PM için oy kullanma devam ediyor.

Kıbrıs Postası'nın güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre, şu ana kadar 800 civarı üye oy kullandı.

16.30 - PM İÇİN OY VERME İŞLEMİ DEVAM EDİYOR

Kurultayda saat 14.00’de başlayan Parti Meclisi için oy verme işlemi, saat 21.00’e kadar devam edecek.

Elektronik ortamda gerçekleştirilen oy verme işlemi sonucunda, CTP’nin 75 kişilik Parti Meclisi belirlenmiş olacak.

14.15 - CTP GENEL BAŞKANI YENİDEN ERHÜRMAN 

CTP 28’inci Olağan Kurultayı’nda tek başkan adayı olan Tufan Erhürman, oy birliğiyle yeniden başkanlığa seçildi. Parti Meclisi adayları da üyeye tanıtılırken, Yüksek Disiplin Kurulu’na seçilen isimler de belli oldu.

Yüksek Disiplin Kurulu, şu isimlerden oluştu:

Ezer Özsoy, Fatma Ekonoğlu, Halil Onbaşı, İlker Işınsu, Sibel Sorakın.

Üçüncü kez CTP Genel Başkanlığı’na seçilen Tufan Erhürman, gösterilen güven ve destek için teşekkür etti.

Genel Başkan Tufan Erhürman’ın konuşmasının ardından Parti Meclisi seçimine geçildi, oy verme işlemi başladı.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman şu ifadeleri kullandı:

“Gösterdiğiniz güven ve destek için hepinize yürekten teşekkür ediyorum. Bilmenizi istiyorum ki; genel başkan falan değil, her bir CTP’li gibi, ‘sarı karınca’ olarak çalışmaya devam edeceğim. Hepinizi yürekten selamlıyorum.”

11.30 – GENEL BAŞKAN ERHÜRMAN’IN KONUŞMASI

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kurultay’da açıklamalarda bulundu.

Erhürman, CTP'nin 52 yıllık mücadele tarihinde partilileri bir şeyler olmak için değil, bir şeyler yapmak için hep uğraştığını söyledi.

Özgürlüğün, adaletin aydınlattığı yolun kol kola yürüyen yoldaşları olduklarını belirten Erhürman, dünyada ne olup ne bittiğini izlediklerini belitti.. Gerektiğine özeleştiri de yaptıklarını söyleyen Erhürman, ne barıştan ne de demokrasiden vazgeçeceklerini ifade etti.

"Bütün dünyaya bakar, bütün dünya için barış isteriz" diyen Erhürman, 52 yıllık partinin bir deneyimin üzerinde durduklarını söyledi. Adaya kalıcı barışın ancak çözümle geleceğini ifade eden Erhürman, çözümü de istediklerini barışı da istediklerini kaydetti. Soyut birtakım kavramların peşinde olmadıklarını dile getiren Erhürman, "Kim ne derse desin bu adada çözümün yöntemi iki toplumlu, iki bölgeli federal çözümdür" dedi.

Tarihlerinde ilk kez federasyondan vazgeçildiğini görmediklerini anlatan Erhürman, CTP olarak toplum liderlerin masada mücadele ettiklerini söyledi. 

Seçilmiş cumhurbaşkanlarının ve masadaki Türkiye temsilcilerinin hep federasyonu görüştüğünün altını çizen Erhürman, pek çok emekçinin insanca yaşam uğrana gözünü güneye çevirdiğini söyledi. Erhürman, CTP'nin Kıbrıslı Türkleri kimseyi yama etmeyeceğine de vurgu yaptı.

Erhürman "Herkes haddini bilecek" dedi. Mümkün olan en kısa süre içerisinde mücadele etmeye devam edeceklerini söylerken, çözümsüzlük koşullarında çok nesil kaybettiklerini ifade etti.

İş insanlarını ve kültür sanatı uluslararası hukukla buluşturmaları gerektiğini anlatan Erhürman, "Sevdamız ülkemize ve çocuklarımızadır" dedi.

CTP'nin "çözüm olsa da nasıl isterse olsun" demediğini belirten Erhürman, "Birileri kuzeyden birileri de güneyden statükonun devamını istiyor" dedi.

Erhürman, "Ne Türkiye'den ne de başka yerden gelen iradeye müdahaleyi kabul ederiz" dedi.

Doğru zeminin Kıbrıs Türk halkının iradesi olduğunu ifade eden Erhürman, bugünkü hükümetin müdahale mahsulü olduğuna vurgu yaptı.

Mecliste mücadele edeceklerini, hükümetin müdahale mahsulü olduğu gerçeğini ise perdeleyen bir çaba olmayacağını da ifade Erhürman, "Bu meselenin çözümü iradenin asli sahibine gitmektir. İradede sığınılabilecek tek liman Kıbrıs Türk halkının iradesidir. Bu nedenle bir an önce erken seçim" dedi.

Son zamanlar artan 'göç'e de değinen Erhürman, halka göç etmeme çağrısında bulunarak, "Umudunuzu yüreğinizde sıcak tutun. Siz gitmeyin, onlar gidecek" dedi.

CTP'nin halkın temel direği olduğunu kaydeden Erhürman, "CTP'liler ve Kıbrıs Türk halkı var oldukça Kıbrıs Türk halkı dimdik ayakta olacak" diye konuştu.

11.00 – DİVAN ÜYELERİ BELİRLENDİ

Kurultayda Divan üyeleri belirlendi. Divan Başkanı, eski başbakanlardan Özkan Yorgancıoğlu, Divan Başkan Yardımcısı ise Pembe Ardıç oldu.

Divana gösterilen güven adına teşekkür eden Yorgancıoğlu, “4 ay sonra çok çetin mücadelelerle bugünlere gelen CTP'nin 52'nci yaş gününü kutlayacağız” dedi

Yorgancıoğlu, CTP'nin değer ve önem verdiği bazı prensipleri olduğuna değinerek, “İnsan hakları, düşünce özgürlüğü” ifadeleri kullandı.

Kendi kendini yönetme hakkı ve federal çözüme ulaşana kadar mücadeleye devam edileceğini ifade eden Yorgancıoğlu, “CTP hep var olacaktır” dedi.

10.45 – CTP GENEL SEKRETERİ SORAKIN’IN AÇILIŞ KONUŞMASI

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, kurultayın açılış konuşmasını yaptı.

Pandeminin dünyayı kavurduğunu, ülkede alım gücünde ciddi anlamda gerilemeler yaşandığını belirten Sorakın, “Yokluk ve yoksulluk giderek arttı. Bizdeki hükümetler 'ben yaparım' mantığıyla bizleri kaosa sürükledi” dedi.

Sorakın, Rusya-Ukrayna savaşıyla da bütün sektörlerin etkilendiğini ifade ederek, “Savaşın kazananı yok, kaybedeni ise çok. Çözümsüzlük ortamının acısını çok iyi biliyoruz” diye konuştu.

Sorakın açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Kıbrıs Türk halkının bütün kurumları tehdit altında. 1970'de CTP kuruldu... O günün koşullarında hedefler hazırlayarak halkımıza çözümler sundu. Tam 52 yıldır federasyon için çalışıyoruz. Demokrasi, emek... Bu temel hedefler için yoldaşlarımızla birlikte mücadele ediyoruz.

Bu ülkede son 3 yılda 5 hükümet kuruldu, bozuldu 6'ncısı ise gayri meşru... Kazanılmış hakları ortadan kaldırmak için meclise yasalar getiriyorlar. Meclis daha çok sokakta, sokak daha çok mecliste diyerek mücadelemize devam edeceğiz.

Emek ve barış mücadelesini yükseltmek lazım. Ülkeyi karanlıktan aydınlığa çıkarmak lazım.”

10.30 – CTP OLAĞAN KUTULTAYI BAŞLADI

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) 28’inci Olağan Kurultayı toplandı.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Kurultay, saat 10.30 itibarıyla başladı. 

“Biz Varız, Biz Halkız, Biz Çözeriz” ana temasıyla hazırlanan 28’inci Olağan Kurultayı’nda 114 kişinin başvurduğu 75 kişilik Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri belirlenecek.

Kurultay’da Genel Başkanlığa tek aday, halen bu görevi sürdüren Lefkoşa milletvekili Tufan Erhürman.

Parti Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın’ın hitabıyla başlayan Kurultay’a siyasi partilerden HP, TDP, TKP, DP, oda ve sendika yetkilileri,  Güney’den ise AKEL ve DİSİ partileri ile PEO federasyonu katıldı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.