İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Aşçıoğulları: Çayönü-İncirli İlkokulu’nun kapatılması kararı toplumsal vicdan açısından kabul edilemez

Aşçıoğulları: Çayönü-İncirli İlkokulu’nun kapatılması kararı toplumsal vicdan açısından kabul edilemez

Avukat Şefik Aşçıoğulları, Çayönü-İncirli İlkokulu’nun kapatılarak Rauf Raif Denktaş İlkokulu’na bağlanması yönündeki kararın kamu yararı ve toplumsal vicdan açısından kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Yayın Tarihi: 07/09/22 19:30
Güncelleme Tarihi: 07/09/22 20:09
okuma süresi: 3 dak.
Aşçıoğulları: Çayönü-İncirli İlkokulu’nun kapatılması kararı toplumsal vicdan açısından kabul edilemez

Bakanlar Kurulu, Çayönü-İncirli İlkokulu’nun kapatılarak Rauf Raif Denktaş İlkokulu’na bağlanması yönünde bir karar üretti.

Avukat Şefik Aşçıoğulları, söz konusu karara yazılı açıklama yaparak tepki gösterdi.

Kararın kamu yararı ve toplumsal vicdan açısından kabul edilemez olduğunu ifade eden Aşçıoğulları, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Çayönü ve İncirli köylerinde eğitim gören ilkokul öğrencilerinin eğitime ulaşımı açısından da engel teşkil etmekte olan bu karar ile çok küçük yaştaki öğrenciler, Güvercinlik köyünde yer alan Rauf Raif Denktaş ilkokulu ile Çayönü-İncirli ilkokulu arasındaki kusurlu yollarda çekince altında bir eğitim hayatına sahip olacaklardır. Ülkemizde maalesef okul otobüsleri ile yaşanan talihsiz olaylar, yolların ne denli kötü ve güvensiz olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir.”

Avukat Aşçıoğulları, Çayönü-İncirli İlkokulu okul aile birliğinin ve köy halkının ilgili karara karşı çıkmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı konu ile ilgili hiçbir adım atmamakta kararlı olduğunu belirtti.

Toplu taşıma ihalesinin halen tamamlanmamış olmasının yeni eğitim yılında Güvercinlik, Çayönü ve İncirli köylerindeki ilkokul öğrencilerinin durumunu belirsiz bir hale soktuğunu dile getiren Aşçıoğulları, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Anne ve babaların çocuklarını, her gün okula bu denli belirsizlik ve can güvenlikleri hiçe sayılarak göndermesini beklemek tamamen vicdansızlıktır. Bakanlar Kurulunun yeterli araştırma yapılmadan, gereksiz ve fevri bir biçimde gerçeklerle uyuşmayan böylesi bir karar alması toplumsal vicdanı zedelemektedir. İlköğretimin bu şekilde belirsizliğe sürüklenmesi ise Milli Eğitim Bakanlığının sorumlulukları açısından endişe vericidir. Birleşmiş Milletler mevzuatı çerçevesinde ülkemizde kabul edilen uyum yasaları, Anayasa ve diğer yasalara rağmen hukuksuz bu uygulama Çayönü–İncirli ilkokulu okul aile birliği ve bölge halkı adına Ü(K-I)609-2022 sayılı kararın ivedilikle geri çekilmesi gerektiğini yetkili mercilere duyurur, tüm hukuki haklarımızın saklı kaldığını bildiririm.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.