İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Mehmet Çağlar: Cumhurbaşkanı Tatar ve Türkiye çözümsüzlükten sıkıntı duymuyor

Mehmet Çağlar: Cumhurbaşkanı Tatar ve Türkiye çözümsüzlükten sıkıntı duymuyor

CTP eski Milletvekili, Dr. Öğretim Üyesi, Kıbrıs Postası Yazarı Mehmet Çağlar, asıl istenenin KKTC'nin tanınması olduğunu vurgulayarak KKTC’nin tanınmasının, Türkiye’nin garanti ve ittifak anlaşmalarından doğan haklarını terk etmesi anlamına geleceğini söyledi. Çağlar, Türkiye’nin bu şekildeki bir iddiayı gündeme getirmiş olmasının çözümsüzlük istemesi anlamına geldiğini söyleyerek, "Bu davranış Sayın Tatar ve Türkiye’nin çözümsüzlükten sıkıntı duymadıklarını gösteriyor" dedi.

Yayın Tarihi: 20/09/22 11:50
Güncelleme Tarihi: 20/09/22 12:07
okuma süresi: 3 dak.
Mehmet Çağlar: Cumhurbaşkanı Tatar ve Türkiye çözümsüzlükten sıkıntı duymuyor

CTP eski Milletvekili, Dr. Öğretim Üyesi, Kıbrıs Postası Yazarı Mehmet Çağlar, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu 'Sabah Postası' adlı programa katılarak, Kıbrıs konusu ile ilgili değerlendirmeler bulundu.

Mehmet Çağlar, her sene eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için heyecan duyduğunu belirtti. Çağlar,  orada genel sekreter ile Kıbrıs Rum liderlerinin ve Kıbrıs Türk liderlerinin buluşmasının olası olduğunu söyledi.

Müzakere süreçlerinin de hızlanması veya başlaması ile ilgili beklentilerinin de olduğunu ifade eden Çağlar, “Şu an böyle bir şey yok” dedi.

Çağlar, Kıbrıs Rum tarafı ile Kuzey Kıbrıs’ın, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’na göre, siyasi eşitliğin var olduğunu ifade etti.

“KIBRISLI TÜRKLER’İN SİYASİ EŞİTLİĞİ TANINSIN DEMEK İSTENENİ GİZLEMEKTİR”

‘Kıbrıslı Türkler’in siyasi eşitliği tanınsın’ demenin gerçekleri saptırmak veya isteneni gizlemek olduğundan bahseden Çağlar, asıl istenenin KKTC’nin tanınması olduğunun altını çizdi.

“İstenen bu ama başka açıdan bakılınca KKTC’nin tanınması demek Türkiye’nin garanti ve ittifak anlaşmalarından doğan haklarını terk etmesi demektir” diye konuştu.

Çağlar, Türkiye’nin bu şekildeki bir iddiayı gündeme getirmiş olmasının kendi içinde bir çelişki olduğuna ve çözümsüzlüğü istediği anlamına geldiğini belirtti.

“DAVRANIŞLARI SAYIN TATAR VE TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜMSÜZLÜKTEN SIKINTI DUYMADIKLARINI GÖSTERİYOR”

Çağlar, “Bu davranış Sayın Tatar ve Türkiye’nin çözümsüzlükten sıkıntı duymadıklarını gösteriyor” dedi.

“TATAR’A NE İÇİN NEW YORK’A GİTTİĞİNİN SORULMASI GEREKİYOR”

KKTC’nin demografik olarak değiştiğine vurgu yapan Çağlar, böyle bir dönemde Tatar’a ne için New york’a gittiğinin sorulması gerektiğini ifade etti.

“KKTC’NİN TANINMASI BUGÜNKÜ KONJONKTÜRDE YASAKLANMIŞTIR”

“KKTC’nin tanınması bugünkü konjonktürde yasaklanmıştır” diyen Çağlar, Türkiye’nin gönül birlği ile KKTC’nin yanında olduğunu ifade etti.

Çağlar, yaratılmış olan politikalarla Newyork’tan bir beklentisi olmadığını da kaydetti.

“RUSYA, AVRUPA İLE YAŞADIĞI AMBARGOLARDAN DOLAYI GÖZDAĞI VERİYOR”

Rusya’nın Ercan Havalimanı’na direkt uçuş gerçekleştireceğinin söylendiğini ama bunun Rusya’nın bir girişimi olduğunu dile getiren Çağlar, Türk tarafının böyle bir girişimi olduğunu düşünmediğini ifade etti. Çağlar, “Rusya, avrupa ile yaşadığı ambargolardan dolayı gözdağı veriyor” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör