İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

Sadık Gardiyanoğlu: İzlenimimiz seçimlere 18 belediye ile gidileceği yönünde

Sadık Gardiyanoğlu: İzlenimimiz seçimlere 18 belediye ile gidileceği yönünde

UBP Milletvekili ve Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, yerel seçimler ile ilgili açıklamalarda bulunarak, izlenimlerinin seçimlere 18 belediye ile gidileceği yönünde olduğunu ifade etti.

Yayın Tarihi: 22/09/22 12:56
okuma süresi: 6 dak.
Sadık Gardiyanoğlu: İzlenimimiz seçimlere 18 belediye ile gidileceği yönünde

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili ve Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postasıadlı programa konuk oldu.

Sadık Gardiyanoğlu, Başbakan ve UBP Genel Başkanı Ünal Üstel’in de tasarısının 6 ilçe, 6 bucak şeklinde olduğunu ve bunun üzerine, Ad-Hoc komiteye gidildiğini söyledi. Gardiyanoğlu, Ad-Hoc komitenin üç ay sürdüğünü ve haziran ayında yapılması gereken seçimlerin ise uzayan komite ile zamanında yapılamayacağının aşikar olduğunu ifade etti.

Bunun üzerine 27 Kasım tarihine Meclis’in karar verdiğinden bahseden Gardiyanoğlu, Anayasa Mahkemesi’ne giden bu tarihinde geri döndürüldüğünü ancak başka bir tarih belirlenmesi gerektiğini ifade ettiklerini belirtti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üst yöneticilerinin Üstel ile toplantı yaptıklarına değinen Gardiyanoğlu, yetkililerin ‘tüm alt yapılarının 28 belediye üzerine olduğunu, 18 belediye üzerine makul bir sürece ihtiyacı olduklarını’ söyledi.

Üstel’in kendilerini çağırdığını ve bu talepten bahsettiğini ifade eden Gardiyanoğlu, “Biz yine 27 Kasım olarak konuşmuştuk ama madem böyle bir talep geldi, 25 Aralık tarihi uygun dedik” diye konuştu.

Gardiyanoğlu, “25 Aralık 2022 kesinleşmiş seçim tarihimizdir” dedi.

“İZLENİMİMİZ SEÇİMLERE 18 BELEDİYE İLE GİDİLECEĞİ YÖNÜNDE”

Gardiyanoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin kararına saygı duyduklarını belirterek, izlenimlerinin seçimlere 18 belediye ile gidileceği yönünde olduğunu söyledi.

Komite safhasında belediyeleri birleştirme ile ilgili anayasaya aykırılığın yazım ile ilgili sıkıntılar olduğuna değinen Gardiyanoğlu, “Genel kurula taşındığında düzeltmeler yapıldı birçok avukat, emekli yargıç ve savcılardan görüş alınarak uyarlandı” açıklamasına yer verdi.

“ZAMAN VARSA DÜZELTİRİZ, DÜZELTİLEMEYECEKSE 28 BELEDİYE İLE SEÇİME GİDERİZ”

Anayasa Mahkeme’sinin hayır demesi halinde ise zamanları varsa ve hangi maddelere dayalı reddettiğinide gördükten sonra maddeleri düzeltebileceklerinden bahseden Gardiyanoğlu, “Düzeltilemeyecekse 25 Aralık’ta 28 belediye ile seçime gideriz” dedi.

“KENDİLERİNCE HAKLI BİR EYLEM YAPTILAR”

Meclis Genel Kurulu günü yapılan eylemler ve yaşanan arbedeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gardiyanoğlu, birçok belediye emekçisinin yanlış bilgilendirildiğini ve bu yüzden kendilerince haklı bir eylem yaptıklarını söyledi.

“Gerek yasada gerek komitede belediyelerin birleştirilmesi yasasında personel ve çalışanlar ile ilgili maddelerin hepsi sendikalar tarafından yazıldı” diyen Gardiyanoğlu, "Maddelerin noktasına bile dokunulmadan meclisten geçti" dedi.

“ÖZELLİKLE CTP’YE BAĞLI BELEDİYE ÇALIŞANLARINA YANLIŞ BİLGİLER VERİLDİ”

Gardiyanoğlu, CTP’ye bağlı belediye çalışanlara, belediye başkanlarının, amirlerin veya siyasi kanatların yanlış bilgiler verdiğinden bahsetti.

“Doğrusunu anlatınca bize böyle anlatmadılar dediler diye konuştular” ifadelerini kullanan Gardiyanoğlu, kendisinin yazanı okuduğunu yorum katmadığını dile getirdi.

Belediye emekçilerinin belediyelerin birleştirilmesinden dolayı haklarının yükseleceğini anladıklarında meclis önünden ayrıldıklarını dile getiren Gardiyanoğlu, birçok gencin meclis önünde toplandığını kaydetti.

“BU GRUP EYLEM YAPTIĞINDA BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE DUVARLAR KIRILDI”

“Bende çok eylem yaptım ama bir defa polise karanfil bile verdim ve niyetimiz derdimzi anlatmaktır dedim” diye konuşan Gardiyanoğlu, bu grubun yaptığı eylemlerde başbakanlık önünde duvarların kırıldığını ve polisin kafasının kaldırım taşı ile ezildiğini söyledi.

Gardiyanoğlu, “Biz bugüne kadar halkın hayrı ve birliği için çalıştık” dedi.

"SUCUOĞLU'NUN KAZA GEÇİRMESİ KOMPLO DEDİKODULARI DOĞRU DEĞİL"

UBP eski Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’nun ‘partinin huzuru ve selameti için geri çekiliyorum’ açıklamasına değinen Gardiyanoğlu, kazanın komplo olduğu ile ilgili dedikodular çıktığını ancak böyle bir şey olmadığını ifade etti.

“Kazadan dolayı sağlık sorunları ortaya çıktı Faiz Bey’in ve acil bir şekilde ameliyat oldu, bir aya yakın yoğun tempoda olmaması gerekti” diyen Gardiyanoğlu, Sucuoğlu’nun düzeldikten sonra meclise gelip çalışmalara katılacağını bildirdi.

“BUGÜNE BASAMAK BASAMAK GELDİM”

Gardiyanoğlu, kendisinin belediye başkanı ile ilgili bir talebinin olmadığını da belirterek, gençlik kollarından bugüne basamak basamak geldiğini kaydetti.

Gardiyanoğlu, “Maalesef KKTC’nin türk tarafı zulüm ve ambargolar ezilmektedir ve bu saaten sonra KKTC tanıtılmalıdır” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN GÜCÜ TARTIŞILAMAZ”

Gardiyanoğlu, Türkiye’nin artık Ortadoğu’ya değil tüm dünya siyasetine yön verdiğinden bahsetti. Gardiyanoğlu, “Dünya siyasetine yön veriliyorsa ve dünya tahıl krizini bile çözen bir Türkiye varsa Türkiye’nin gücü tartışılamaz” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör