İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Sağlık Bakanı Altuğra: Tıp-İş’i sağduyulu olmaya devam ediyorum

Sağlık Bakanı Altuğra: Tıp-İş’i sağduyulu olmaya devam ediyorum

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, Tıp-İş'in eylem sürecine girmesine işaret ederek, sendikayı sağduyulu olmaya davet etti.

Yayın Tarihi: 23/09/22 17:44
okuma süresi: 5 dak.
Sağlık Bakanı Altuğra: Tıp-İş’i sağduyulu olmaya devam ediyorum

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası’nın (Tıp-İş) eylem sürecine girme kararı alması nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Altuğra, “Bilindiği üzere tüm dünyada pandeminin hafiflemesiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin inşa ettiği Acil Durum Hastanesi’ni hem daha efektif kullanmak hem de halkımıza daha iyi sağlık hizmeti vermek üzere kullanıma açtık” dedi.

6 ameliyathane 24 yataklı yoğun bakım ve 100 yataktan oluşan binanın Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde özellikle uzun zaman ameliyat sırası bekleyen, yine uzun süreler MR randevusu bekleyen hastaların bekleme sürelerini azaltmak, yoğun bakım yatağı ihtiyacı olan hastalara yer açabilmek için kullanılmak üzere sağlık sistemi içerisinde bekleyen halkın hizmetine açıldığını vurgulayan Altuğra, şöyle devam etti:

“Binanın Dr. Burhan Nalbantoğlu yerleşkesi içerisinde olması bu olanakları sağlayan binanın ana bina hizmet sunucuları ve idare tarafından erişilebilirliğinin kolay olması binanın kullanılabilir olmasını da sağlamıştır. Bilindiğiniz gibi önce üroloji ve göz servislerinin taşınmasıyla bu bölümlerde ameliyat sırası bekleyen hastaların bekleme süreleri kısaltılmıştır. Örneğin göz bölümünde katarakt ameliyatı bekleme sırası 5 aydan 1-2 aya düşmüştür.

Yoğun bakım yataklarının kullanımını onkoloji içerisinde artık hasta sayıları açısından yetersiz bir bölümde olan yenidoğanlar için planlanmıştır. Yenidoğanla birlikte Çocuk Servisi'nin de taşınması için gerekli tüm planlamalar yapılmıştır.”

ÇOCUK ACİL SERVİSİ'NİN AÇILMASI GÜNDEMDE... 

Ülkede yıllardır hedeflenen ancak gerçekleştirilemeyen Çocuk Acil Servisi’nin açılmasının da gündemde olduğuna işaret eden Altuğra, “Ayrıca hastaların yeni bir binada hizmet görüyor olması hasta memnuniyetini arttırmıştır. Bununla ilgili çok pozitif geri bildirimler aldık. Böylelikle çocuklarımız temiz bir yerde ayrı bir ortamda hizmet alabileceklerdir ki tüm dünyada yapılan ve doğru olan uygulama da budur” diye konuştu.

"DÖNEMİMİZDE 47 DOKTOR KADROLANDI, 31 DİĞER SAĞLIK ÇALIŞANININ YANINDA 10 SÖZLEŞMELİ HEKİM ALINDI" 

“Yenidoğan Servisi’nin taşınması Kadın Doğum Servisi’nin de taşınmasını gerekli kılmıştır” ifadelerini kullanan Altuğra, şöyle devam etti:

“Ana-çocuk sağlık hizmeti bir bütündür. Kadın doğum hastalarının da daha yeni temiz bir ortamda hizmet alması önemlidir. Personel çalışmalarına Acil Durum Hastanesi’nde pandemi süresince zaten bu hastanede hizmet vermek üzere alınan sağlık personeli taşınan servis personellerine ek olarak çalışmaya devam edecektir. Bunun yanında taşınan veya taşınması planlanan birimlerin öngördükleri ve tarafımıza ilettikleri gerek personel gerekse diğer ihtiyaçlar karşılanmış ve karşılanmaya devam edilecektir. Bu bağlamda anestezi uzmanı, radyoloji uzmanı, radyoloji teknikeri, anestezi teknikeri, çocuk uzmanı ve pratisyen istihdamları personel dairesi ve Maliye Bakanlığı istişareleri sonucunda yapılmıştır. Talep edilen altyapı değişiklikleri, medikal cihazlar sağlanmıştır. Amacımız halka daha iyi hizmet vermektir. Ancak verirken sağlık çalışanlarının istekleri ve ihtiyaçları da dinlenmekte ve karşılanmaktadır. Dönemimizde 47 doktorumuzu kadrolamış olup, 31 diğer sağlık çalışanının yanında, 10 sözleşmeli hekim alınmıştır.”

"PAZARTESİ GÜNÜ TÜM KESİMLERİN KATILIMIYLA BİR TOPLANTI YAPACAĞIZ"

Sağlık Bakanı Altuğra, sürekli olarak Tıp-İş sendikası ve ilgili tüm paydaşlarla istişare içerisinde olduğunu da belirterek, “Yine önümüzdeki Pazartesi günü ilgili tüm kesimlerin katılımıyla bir toplantı gerçekleştireceğimize dair kararını da birlikte aldık” ifadelerini kullandı.

Altuğra, “Süreç içerisinde tüm paydaşlarla diyalog içerisinde olmamıza rağmen görmekteyiz ki bazı bölümlerin Acil Durum Hastanesi’ne taşınma gerçekleştirilmemesi için Tıp-İş Sendikası bir eylem kararı almıştır.  Amacımız sağlık hizmetlerini aksatmadan halkımıza ve her bireye kaliteli sağlık hizmeti sunmaktır. Hal böyleyken alınan bu eylem kararını kamuoyunun takdirine bırakıyor, Tıp-İş’i sağduyulu olmaya davet ediyorum” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.