İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

CTP: İradeye müdahaleyi de, külliyeyi de reddediyoruz!

CTP: İradeye müdahaleyi de, külliyeyi de reddediyoruz!

CTP, sivil toplum örgütlerinin külliye eylemine destek belirterek, “İradeye müdahaleyi de, külliyeyi de reddediyoruz!” açıklamasında bulundu.

Yayın Tarihi: 27/09/22 13:05
okuma süresi: 4 dak.
CTP: İradeye müdahaleyi de, külliyeyi de reddediyoruz!

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) “külliye” projesini en güçlü biçimde reddettiğini açıkladı.

CTP’den yapılan açıklamada, projenin İnşaat Mühendisleri Odası’ndan vizenlendirilmediğine dikkat çekilerek, “kendi insan kaynağımızca, kurum, kuruluşlarımızca değerlendirilip hazırlanmamış, bu oldubittiyi kabul etmemiz mümkün değildir” denildi.

“KÜLLİYE PROJESİ, TOPLUMUN EN GENİŞ KESİMLERİNDE RAHATSIZLIK YARATMAYA DEVAM EDİYOR”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz yıl 20 Temmuz’da gündeme getirilen ve Kıbrıs Türk halkının hiçbir biçimde talebi olmamasına karşın inşa edileceği müjdelenen “külliye” projesi, toplumun en geniş kesimlerinde rahatsızlık yaratmaya devam etmektedir.

Toplumun her kesimi, dünyanın ve ülkemizin içinden geçmekte olduğu büyük ekonomik kriz koşullarında, oldukça ciddi bir kaynağın böylesi bir projeye harcanmasına anlam verememektedir. Kıbrıs Türk halkı, ortaya atılan ve birçok ağacın da katledilmesine yol açan bu projeyi, hiçbir biçimde desteklememektedir. İnşa edilmesi planlanan bina kompleksinin, kamu maksatları bakımından kullanılacağı gerçeğinden hareketle, Kıbrıs Türk halkının iradesi dışında gündeme getirilmiş olmasının kabul edilebilir hiçbir yanı bulunmamaktır.

Vizelendirilmemiş kendi insan kaynağımızca, kurum, kuruluşlarımızca değerlendirilip hazırlanmamış, bu oldubittiyi kabul etmemiz mümkün değildir.

Söz konusu durum, Kıbrıs Türk halkının iradesine müdahalelerin devam ettiğini de apaçık gözler önüne sermektedir.

CTP, Kıbrıs Türk halkının iradesine her müdahaleyi ve “külliye” projesini en güçlü biçimde reddetmektedir. Tarihsel süreç içerisinde tüm toplum liderlerinin kullandığı ve mimari özellikleri yanında, tarihsel bir anlamı da bulunan Cumhurbaşkanlığı binasının terk edilmesi girişimi, en iyi niyetli yaklaşımla değerlendirildiğinde bile kendinden önceki tarihi dikkate almama ve onu yok sayma girişimidir. Oturmakta olduğu makama hangi koşullar altında geldiği herkesin malumu olan Ersin Tatar’ın böyle bir hakkı da haddi de bulunmamaktadır. Getirildiği makamda sağlayamadığı itibarı gösterişli bir yapıyla sağlayabileceğine inandırılan Tatar’ın bilmesi gereken şey, hiç kimsenin böyle bir yerden itibar devşiremeyeceği gerçeğidir.

“TATAR, KIBRIS TÜRK HALKININ DEMOKRATİK DEĞERLERİNİN AYAKLAR ALTINA ALINMASINA GÖZ YUMMAKTADIR”

Ersin Tatar, göreve gelme sürecinden başlayarak sırf oturmakta olduğu makamda olabilsin diye Kıbrıs Türk halkının tarihsel süreç içerisinde büyütüp geliştirdiği tüm demokratik değerlerin ayaklar altına alınmasına göz yummaktadır. Tatar, itibarını sağlamak istiyorsa önce bu yaklaşımlarından derhal vazgeçip, Kıbrıs Türk halkından gelen seslere kulak vermelidir.

Kurulduğu günden bugüne, Kıbrıs Türk halkının iradesinin her şeyin üzerinde olduğunu vurgulayan Cumhuriyetçi Türk Partisi, “külliye” girişimini bütünüyle reddetmekte ve güçlü bir biçimde “külliyeye hayır!” demektedir. CTP, gelişen süreç içerisinde böylesi bir girişimin hayat bulmaması için tüm gücüyle mücadele edecek ve Kıbrıs Türk halkının her kesiminden insanla kucaklaşarak çaba gösterecektir. Demokratik ve ekonomik fukaralaşmaya sürüklenen Kıbrıs Türk halkı, “külliye” projelerine değil, gençlerin göç etmemesi için doğru vizyon ve projelere ihtiyaç duymaktadır.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.