İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Mühittin Tolga Özsağlam: Türkiye-KKTC ilişkilerinin bu şekilde bir yere varması pek mümkün görünmüyor

Mühittin Tolga Özsağlam: Türkiye-KKTC ilişkilerinin bu şekilde bir yere varması pek mümkün görünmüyor

Kıbrıs Postası yazarı, akademisyen Doç. Dr. Mühittin Tolga Özsağlam, Türkiye-KKTC ilişkilerinin bu şekilde bir yere varmasının pek mümkün olmadığını söyledi. Özsağlam, düşünceler nedeniyle Türkiye’ye giriş yapılamamasının ise ‘sorunsal’ olduğunu kaydetti. Özsağlam, yapımına başlanan 'külliye' ile ilgili ise "Okullarımız dökülüyor, altyapımız iyi değil... Kaynak aktarımını bu noktalarada yönlendirmek daha iyi olur” dedi.

Yayın Tarihi: 28/09/22 11:36
Güncelleme Tarihi: 28/09/22 11:53
okuma süresi: 4 dak.
Mühittin Tolga Özsağlam: Türkiye-KKTC ilişkilerinin bu şekilde bir yere varması pek mümkün görünmüyor
Özel Haber

Kıbrıs Postası yazarı, akademisyen Doç. Dr. Mühittin Tolga Özsağlam, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ‘Sabah Postası’ isimli programa konuk olarak değerlendirmelerde bulundu.

“İLK KEZ BİR TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI KKTC’NİN TANINMASI ÇAĞRISINDA BULUNDU”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Millet’in (BM) 77’nci Genel Kurulu’nda “KKTC’yi tanıtın” çağrısıyla ilgili 1974’ten bu yana ilk kez bir Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın KKTC’nin tanınması gerektiğini söyledi.

KKTC’nin tanınmasının BM’nin 540-541 kararları nedeniyle pek mümkün görünmediğini ifade eden Özsağlam, “KKTC, BM’ye üye olduğu an Türkiye ile KKTC’nin başka bir güvenlik anlaşması ihtiyacı doğar. Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğü adanın tümünde değil, sadece kuzeyde geçerli olur” dedi.

KKTC’ye doğrudan uçuş konusunu da değerlendiren Özsağlam, uluslararası ilişkilerde “mümkün değildir” denilemeyeceğini kaydeden Özsağlam, “Birileri, bu iş olmasın diye bunu medyaya yansıttı” ifadesini kullandı.

“İZOLASYONLARIN KIRILMASIYLA MUTSUZ OLUNMAZ”

İzolasyonların kırılmasından mutsuz olunmayacağını, ekonomik, prestij ve  Kıbrıs Türk toplumun görünürlüğü açısından olumlu baktığını belirtti. Özsağlam, Türkiye üzerinden, teknik anlamda sorun yaşanmadan direkt olarak KKTC’ye uçuş yapılabileceğini söyledi.

“TÜRKİYE-KKTC İLİŞKİLERİ BU ŞEKİLDE BİR YERE VARAMAZ”

Türkiye-KKTC ilişkilerinin bu şekilde bir yere varmasının pek mümkün olmadığını söyledi. Türkiye-KKTC ilişkilerine değinmeye devam eden Özsağlam, tarafların birbirini daha iyi anlaması gerektiğinin altını çizdi.

“OKULLARIMIZ DÖKÜLÜYOR, ALTYAPIMIZ İYİ DEĞİL...”

 Özsağlam, “Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclisi binasının kötü bir durumda olduğunu herkes kabul ediyor. Paydaşların konuşması ve ona göre karar verilmesi gerekirdi. Neden Hamitköy tepelerine yapılmıyor? Ekonomik şartlarda Kıbrıs Türk toplumunun hastane ihtiyacı var. Okullarımız dökülüyor, altyapımız iyi değil... Kaynak aktarımını bu noktalarada yönlendirmek daha iyi olur” dedi.

“MONARŞİDE YAŞAMIYORUZ”

Cumhurbaşkanlığı çalışma ofisine ‘saray’ denildiğine işaret eden Özsağlam, monarşide yaşanmadığına vurgu yaptı.  

“HERHANGİ BİR DEVLET, BAŞKA BİR DEVLETİN VATANDAŞINI GERİ ÇEVİRME HAKKINA SAHİPTİR”

Türkiye’ye girişleri engellenen Kıbrıslı Türklerle ilgili de ifadeler kullanan Özsağlam, diplomatik olarak “Herhangi bir devlet, başka bir devletin vatandaşını sınırdan geri çevirme hakkına sahiptir, açıklama yapmak zorunda da değildir.” dedi.

Başka bir ülkeye girerken geri çevrilen çok Kıbrıslı Türkler olduğunu ifade eden Özsağlam, KKTC’ye gelen Türkiye vatandaşlarından da geri çevrilenler olduğunu kaydetti.

“DÜŞÜNCELERDEN DOLAYI TÜRKİYE’YE GİRİLEMEMESİ ‘SORUNSAL’DIR”

Siyasal ve sosyal yönden ise düşüncelerinden dolayı Türkiye’ye girilememesinin ‘sorunsal’ olduğuna vurgu yapan Özsağlam, “Türkiye’ye girmelerine yasak koymak, buradaki gerilimi ve sorunu çözmüyor. Eleştiri sınırları olduğu içinde bu kişilerin bu şekilde cezalandırılması doğru değildir” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.