İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Ahmet Serdaroğlu: Milli Eğitim Bakanlığı kavga ortamı yaratmaya çalışıyor

Ahmet Serdaroğlu: Milli Eğitim Bakanlığı kavga ortamı yaratmaya çalışıyor

Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kavga ortamı yaratmaya çalıştığını ifade ederek, bakanlığın sorunları çözmek yerine daha fazla ‘kilitlemeye’ çalıştığını kaydetti.

Yayın Tarihi: 29/09/22 12:42
Güncelleme Tarihi: 29/09/22 13:18
okuma süresi: 5 dak.
Ahmet Serdaroğlu: Milli Eğitim Bakanlığı kavga ortamı yaratmaya çalışıyor

Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa konuk olarak katıldı.

Eğitim Bakanlığı’nın çıktığı temizlik ihalesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Serdaroğlu, temizlik ihalesine çıkılacaksa bile, bunun şartnameler koyularak yapılması gerektiğini söyledi.

280 kişi ile ihaleye gidildiğine değinen ancak kişi bazında ihaleye çıkmanında yanlış bir davranış olduğundan bahseden Serdaroğlu, “280 kişi çalışır durumdalar, Eğitim Bakanlığı onları almak zorundadır” dedi.

Serdaroğlu, ismini vermek istemediği başka bir şirkette de durdurma olduğunu ve insanların üç ay maaşını alamadığını ifade etti.

“BAKANLIKTA MÜSTEŞAR DA BU İNSANLARIN SENDİKALI OLDUĞUNU BİLİYORDU”

“Asıl iş veren devlettir, şirkette devletin çalışanıdır” diyen Serdaroğlu, Milli Eğitim Bakanlığı ve müsteşarın çalışanları işe çağırdına değinerek, “Bakanlıkta, müsteşar da bu insanların sendikalı olduğunu biliyordu” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın kavga ortamı yaratmaya çalıştığını ifade eden Serdaroğlu, bakanlığının sorunları çözmek yerine daha fazla ‘kilitlemeye’ çalıştığını kaydetti.

“MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İNSANLARIN HAKLI MÜCADELESİNDE ÇÖZÜMSÜZLÜK VE GREV KIRICILIK YAPIYOR”

Serdaroğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın insanların haklı mücadelesinde çözümsüzlük ve grev kırıcılık yaptığını ifade etti.

Okulların mesai saati dışında açılıp kaderleri ile başbaşa bırakıldığını aktaran Serdaroğlu, şirketlerin başlarında hiçbir devlet çalışanı olmadan, okullarda temizlik yaptığını ifade etti. Serdaroğlu, “Okulun demir başlarının veya belgelerinin kaybolması halinde bunun hesabını kim verecek?” sorsunu sordu.

Kendilerinin örgüt olarak devlete sahip çıkan bir örgüt olduklarını ve bunu kimsenin inkar edemeyeceğinin altını çizen Serdaroğlu, insanların bu tarz eylemlerden dolayı devlete olan inancının kaybolduğunu ve bunu kötü bir durum olduğunu söyledi.

“Şirkette çalışan bir insan devlettede çalışabilir” diyen Serdaroğlu, çalışmamaya niyeti olan kişilerin kollanması halinde, çalışan insanlarında çalışmamaya teşvik edileceğini söyledi.

“BAKANLIK ÇÖZÜM GETİRMEK YERİNE İNSANLARI DAHA FAZLA KIŞKIRTIYOR”

Çocukların sağlığının tehdit altında olduğunun da altını çizen Serdaroğlu, bakanlığın çözüm getirmek yerine insanları daha fazla kışkırttığını ve şirketle kendilerini kavga ettirmeye çalıştığını ifade etti.

“SENDİKALI İNSANLARI GÖZ ARDI MI EDİYORSUNUZ?”

Çalışma Bakanı Hasan Taçoy’a da sitemleri olması gerektiğinden bahseden Serdaroğlu, insanların sendikalı oluşundan dolayı işleri ile tehdit edildiklerini ilettiklerini belirtti. Serdaroğlu, “Sendikalı insanları göz ardı mı ediyorsunuz, nasıl sosyal devlet olacağız biz?” sorularını yönelltti.

Bizzat kendine ‘şirket kur, sen kazanırsın’ teklifinin sunulduğundan bahseden Serdaroğlu, bunu direkt bakanların söylediğini kaydederek, hem emekçi hem iş veren tarafı olmasını istediklerini ve bunun mantık dışı olduğunu ifade etti.

“BİR DEVLET KURUMU SENDİKALISIN BEN SENİ ÖDEMEM DİYEMEZ!”

“Sen bu çalışanların emeğini satın aldın, bir devlet kurumu sendikalısın, ben seni ödemem diyemez...” diye konuşan Serdaroğlu, hakkımızdan ve sendikamızdan vazgeçmiyoruz diyen insanlara bunun için çalışmalarının durdurulacağının söylendiğini belirtti.

Serdaroğlu, sosyal bir devletin örgütlenmeden korkmaması gerektiğinden bahsetti.

“İNSANLAR ÜÇ AY EVLERİNE EKMEK GÖTÜREMEDİLER”

“Bu insanlar üç ay evlerine ekmek götüremediler, Allah bunları bu insanların durumuna düşürmesin” diyen Serdaroğlu, Milli Eğitim Bakanı’nın bariz bir şekilde şirketi koruduğunu ifade etti.

Asgari ücretin vergiden muaf tutulması ile ilgili yasal düzenlemeler konusunda da açıklamalarda bulunan Serdaroğlu, şu anda adaletsiz bir vergi ödeme sistemi olduğunu vurguladı.

10 bin TL maaş alan insandan bile en büyük vergi diliminden sorumlu olduğunu söyleyen Serdaroğlu, “Bununla ilgli yasal düzenleme yapılacak, protokole koyduruyoruz ki, ocak ayında ödeyecekleri yüksek vergi yükümlülüğünden kurtulsunlar” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.