İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Ahmet Serdaroğlu: Hükümet yetkilileri yasalara bağlı kalmak zorundadır

Ahmet Serdaroğlu: Hükümet yetkilileri yasalara bağlı kalmak zorundadır

Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, okullarda çalışan ve sendikalı olan hademelerin haklarının gasbedildiğini ifade ederek, “Hükümet yetkilileri yasalara bağlı kalmak zorundadır” dedi.

Yayın Tarihi: 04/10/22 12:00
Güncelleme Tarihi: 04/10/22 12:58
okuma süresi: 3 dak.
Ahmet Serdaroğlu: Hükümet yetkilileri yasalara bağlı kalmak zorundadır

Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde basın açıklaması yaparak, okullarda hademe olarak çalışanların yasal haklarının korunmasını istedi. 

Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, çalışanlarla birlikte yaptığı basın açıklamasının ardından Bakanlığa, Milli Eğitim Bakanlığı ve bazı devlet kurumlarının yasalara uymadığı gerekçesiyle şikâyet dilekçesi de verdi. 

SERDAROĞLU: İLGİLİ MAKAMLAR DUYARSIZ KALIYOR

Serdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, okullarda hademe olarak görev yapan üyelerinin sendikalaşma, Toplu İş Sözleşmesi haklarının ellerinden alınmaya çalışıldığını, grevlerde “grev kırıcılığı” yapıldığını, bunlara da ilgili makamların duyarsız kaldığını savundu. 

Serdaroğlu, bundan dolayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yanında Bakanlar Kurulu, Polis Genel Müdürlüğü ve Başsavcılığı göreve çağırdı.  

Serdaroğlu, sendika olarak tek istediklerinin; devlet kurumlarının aldığı kararlara ve yasalara uyulması olduğunu belirterek, yasalara bağlı kalınması, çalışanların sendikal haklarının korunması, devlet okullarındaki sorunların çözülmesi için müzakere masası kurulması, ayrıca yetkili tüm kurullara, haklarının gasp edildiğini savunduğu 250 emekçinin haklarının korunması için çağrı yaptı. 

“TEK AMACIMIZ EMEK SÖMÜRÜSÜNE DUR DEMEKTİR”

Tek amaçlarının, insan, çalışan, emek sömürüsüne “dur” demek olduğunu ifade eden Serdaroğlu, bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, Milli Eğitim Bakanlığı’nı, yasalara uymadığı için şikayete geldiklerini ve asli görevini yapması için dilekçe verdiklerini kaydetti. 

Devlet okullarında sendikalaşmanın önüne geçildiğini savunan Serdaroğlu, Milli Eğitim Bakanı’na eleştirilerde bulundu, devlet kurumları kararlarının hiçe sayıldığını kaydetti.

Emekçinin sendikalaşma haklarını ellerinden alınmaya çalışıldığını ifade eden Serdaroğlu, “Hükümet yetkilileri yasalara bağlı kalmak zorundadır” dedi.

“EMEKÇİLERİN HAKLARI GASBEDİLİYOR”

Serdaroğlu, sendikanın çarpık düzene alet olmayacağını vurgulayarak, “Yasalar uygulanmakta gecikildiği için emekçilerin hakları gasbediliyor” açıklamasında bulundu.

Okullarda çalışan hademelerin artık sendikalı olduğunu ve Toplu İş Sözleşmesi hakları doğduğunu söyleyen Serdaroğlu, “Hükümet, çocukların eğitimi için gaile çekiyorlarsa bir an önce uzlaşmak için adım atmalıdır” ifadelerini kullandı.

Sendika, bakanlık önünde “Ne ezilen ne ezen insanca hakça bir düzen” pankartı da açtı. 

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.