İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Murat Karalar: Korsan adı altında rahatça taşımacılık yapıyorlar

Murat Karalar: Korsan adı altında rahatça taşımacılık yapıyorlar

Birleşik Taksiciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Karalar, ‘korsan’ adı altında rahatça taşımacılık yapıldığına değindi. Karalar, isteklerinin haklarına peşkeş çekilmesine karşın yasal mevzuatların ve denetlenebilir mekanizmalar oluşturulması olduğunu kaydetti.

Yayın Tarihi: 07/10/22 11:44
Güncelleme Tarihi: 07/10/22 14:47
okuma süresi: 5 dak.
Murat Karalar: Korsan adı altında rahatça taşımacılık yapıyorlar

Birleşik Taksiciler Birliği, sektörün yaşadığı sıkıntılara tepki göstermek amacıyla Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı.

Birleşik Taksiciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Karalar, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’dan randevu alarak sıkıntılarını aktardıklarını kaydederek, Arıklı’nın Taksiciler Birliği'ne hak verdiğini ifade etti. Karalar, Arıklı’nın hukukçusunu çağırdığını, ve ‘çalışmalara ivedilik ile başlanması gerekiyor’ dediğini söyledi. Görüşmelerinin üzerinden ‘2 ay’ geçtiğini kaydeden Karalar,  Arıklı’nın hukukçusuyla konuştuklarını ve kendisinin onlara sadece gülümsediğinden bahsetti. Karalar, bu gülümsemenin hala çalışmalara başlanmadığı anlamına geldiğinin altını çizdi.

“KORSAN ADI ALTINDA RAHATÇA TAŞIMACILIK YAPIYORLAR”

Afrikalıların, rusların, nijeryalıların ve İngilizlerin kendi ülkelerinde bile yapamayacakları taşımacılığı ‘korsan’ adı altında KKTC'de rahatça yaptıklarına değinen Karalar, bu konuyla ilgili polise yetki verilecek hiçbir yasanın hazırlanmadığını belirtti.

“İSTEĞİMİZ, HAKKIMIZA PEŞKEŞ ÇEKENLERE KARŞIN YASAL MEVZUATLARIN OLUŞTURULMASI”

Taksicilik sektörünün ilgili bakanlıklardan para talep etmediğine değinen Karalar, isteklerinin haklarına peşkeş çekilmesine karşın yasal mevzuatların ve denetlenebilir mekanizmalar oluşturulması olduğunu kaydetti.

Karalar, “Hem Maliye Bakanlığı’ndan, hem Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan hemde Ekonomi Bakanlığı’ndan taleplerimiz oldu ama karşılık göremedik” dedi.

“Söylediğimiz hiçbir şey ile ilgili bir çalışma yapılmadı” diyen Karalar, bu yüzden basın açıklaması yapmak istediklerini dile getirdi. Karalar, açıklamalarından sonra ilgili bakanlıkların görüşlerini ve çalışmalarını bildirmelerini umduğunu söyledi.

Güney Kıbrıs’a geçildiğinde hem plakayı hem de T harfini kapatmak zorunda kaldıklarını anlatan Karalar, Güney Kıbrıs’taki gibi sarı plakalara geçilip, T harfinin kaldırılması konusunda da adım atılmadığını belirtti.

“2017’DE Kİ EYLEMİN DEVAMI OLACAK”

Aksi takdirde 2017 yılındaki eylemin devamı niteliğinde bir eyleme gidecekleri uyarısında bulunan Karalar, tüm taksicilerin hak ve menfaatleri için mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

Çatalköy Taksiciler Birliği Başkanı Muhammet Ercan

Ercan, yasal mevzuatlarda değişiklik yapılması, korsan diye adlandırılan kaçak taşımacılık yapanlara önlem alınması için gerekli çalışmaların bitirilmiş olmasını istediklerini dile getirerek, bakanlığın bunları hayata geçirmemek için sektörü oyaladığını ileri sürdü.

Havalimanı Taksiciler Birliği Başkanı Seydi Polat

Polat ise bir otelin turistik ve özel araçlarla taksi durağı kurup, kaçak taşımacılık yaptığından bahsederek, bölgedeki mevcut taksi durağına iş verilmediğini söyledi. Polat, 4 yıldır bu konuda mücadele verildiğini ancak bu konuya da el atılmadığını ifade etti.

Birleşik Taksiciler Birliği’nin basın açıklaması şu şekilde:

“Yıllardan beri taksicilik sektörü olarak iligli bakanlık ve hükümetlerle yapmış olduğumuz görüşmelerde hep sektör adına mücadelemiz olmuştur... Biz hiçbir zaman bakanlıktan para talep etmedik, aksine ekmeğimizi çalanlara karşı gerekli yasal mevzuatlarda değişiklik yapılması, korsan diye adlandırılan kaçak taşımacılık yapanlara önlem alınması için gerekli çalışmaların bitirilmiş olmasını istedik.

İlgili bakanlık cesaret edip bir türlü isteklerimizi hayata geçirmemiş ve taksi sekötürünü oyalamaktadır.

Sektör adına olan taleplerimiz, hukukçuya talimat verildiği halde hiçbir karşılık almamıştır.

Bu basın açıklamasına hiçbir adım atılmadığı takdirde, 18 Ekim 2022 Salı sabah saat 10.00’da Cumhuriyet Meclisi önünde başlayarak, Ercan Havalimanı önünde araçlarımızı kilitleyip süresiz eylemlerimizin devam edeceğini ilgili bakanlık, hükümet ve tüm kamuoyuna bildiririz.

Bu sorunlarımıza cevap verilmezse eylem yapılacak ve bu sorun çözülene kadar nöbet bekleyeceğiz, sayın başbakanımızdan da bu konuya el atmasını istiyoruz...”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör