İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Maliye Bakanı Alişan Şan, yeni ihale yasasını “KIB-TEK süreci özelinde” örnekledi

Maliye Bakanı Alişan Şan, yeni ihale yasasını “KIB-TEK süreci özelinde” örnekledi

Maliye Bakanı Alişan Şan, KIB-TEK’e yakıt alımı ihalesi konusunda sürekli itiraz dosya ve dilekçesi dolduran Sidereal şirketini isim vermeksizin işaret ederek “Herhâlde yıllar içinde o kadar çok paralar kazandılar ki acımadan itiraz ücretlerini iki-üç kez namluya sürercesine ödüyorlar. Belli ki kurumumuzdan da baya paralar kazanmışlar ki rahatlar” dedi ve mevcut ihale yasasındaki aksaklıkları örnekledi.

Yayın Tarihi: 17/10/22 15:00
Güncelleme Tarihi: 17/10/22 19:32
okuma süresi: 3 dak.
Maliye Bakanı Alişan Şan, yeni ihale yasasını “KIB-TEK süreci özelinde” örnekledi

Meclis Genel Kurulu devam ediyor…

Maliye Bakanı Alişan Şan, mevcut ihale yasasındaki aksaklıkları anlattı.

İhaleye itiraz süresi konusunda 2-3 gün kala yapılan itirazlarla ihalelerin aksadığını, böylesi bir limitsiz, koşulsuz itiraz sürelerinin yaşattığı sıkıntıların sadece KIB-TEK yakıt alımı özelinde değil, 5-G ihalelerinde de yaşandığını söyledi.

Meclis Genel Kurulu'nda konuşan Şan, KIB-TEK’e yakıt alımı ihalesi konusunda sürekli itiraz dilekçesi dolduran Sidereal Denizcilik şirketine isim vermeksizin işaret ederek, “Herhâlde yıllar içinde o kadar çok paralar kazandılar ki acımadan itiraz ücretlerini namluya sürüyorlar. Belli ki kurumumuzdan da baya paralar kazanmışlar ki rahatlar” dedi ve mevcut ihale yasasındaki aksaklıkları örnekledi.

Bakan Alişan Şan, göreve gelişi ile birlikte ihale süreçlerinde yaşanan sıkıntılar ve sorunlarla yüzleşme fırsatı bulduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

“Bazı ihale başlıkları konusunda geçen hafta da izahatlar yapmıştım ama sorulan sorulardan yine buna ihtiyaç hissediliyor ki soruluyor. Mesela inşaat ihalelerinde tespit ettiğimiz bazı sıkıntılar var bu yasa yapılırken Türkiye’deki ihale yasasından alınmış belli ki... Hukukçularımız iki yasayı karşılaştırırken bizde eksikleri gördük. Bu sıkıntılara sebep oluyor…”

“İHALE İTİRAZINDA BİR SÜRESİ OLMASI LAZIM. İHALELERİN DURMAMASI GEREKİR”

“Bir ihale katılımcısı, isteklisi ihalenin açılmasına 1-2 gün kala; bir sebepten itiraz ediyor ta ki o görüşme süreleri, evrak isteme, karar alma gibi kırtasiye süreleri ihalenin açılmasına engel olsun…

KIB-TEK’te yaşanan tam olarak budur. Herhâlde yıllar içinde çok paralar kazandılar ki acımadan itiraz ücretlerini 1-2-3 kere namluya sürercesine itiraz ediyorlar. Belli ki kurumumuzdan da baya paralar kazanmışlar ki bu hususlarda rahatlar

İtirazcıya olumlu görüş çıkmadı.. İhale süreci devam edecek. Gördü ki bu olmayacak bu kez ihalenin açılmasına 1-2 gün kala bir itiraz dosyası daha, aynı firmadan… Aynı meseleler 5G ihalelerinde de böyle. İhale yasasındaki bazı değişiklikler bundan…

İhale itirazında bir süresi olması lazım. İhalelerin durmaması gerekir. Ya da itirazların ihalenin açılmasına 1-2 gün önce değil daha önce yapılması lazım…”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.