İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Fuat Oktay, Yeşilyurt'ta GİKAD, İKD ve 4K Koop ile kahvaltıda bir araya geldi

Fuat Oktay, Yeşilyurt'ta GİKAD, İKD ve 4K Koop ile kahvaltıda bir araya geldi

Fuat Oktay, Yeşilyurt'ta GİKAD, İKD ve 4K Koop üyeleriyle bir araya gelerek, etkinlikte yaptığı konuşmada, "Eğer bir dönüşüm gerçekleştirmek istiyorsanız, eğer bir üretim üzerinde dimdik ayakta olan bir yapı istiyorsanız, bunu kadınlar ve gençlerle gerçekleştirebilirsiniz" dedi.

Yayın Tarihi: 09/11/22 13:00
Güncelleme Tarihi: 09/11/22 16:29
okuma süresi: 5 dak.
Fuat Oktay, Yeşilyurt'ta GİKAD, İKD ve 4K Koop ile kahvaltıda bir araya geldi

KKTC’de bir dizi temaslarda bulunmak üzere ülkeye gelen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yeşilyurt'ta Kıbrıs Türk Girişimci İş Kadınları Derneği (GİKAD), İş Kadınları Derneği (İKD) ve Kırsal Kalkınma Kadın Kooperatifi (4K Koop) üyeleriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Fuat Oktay, KKTC'ye baktıklarında sadece bir ada görmediklerini, adanın çok ötesinde bir Doğu Akdeniz, Doğu Akdeniz politikalarının olmazsa olmazı, Kıbrıs ve Türkiye'nin güvenliğinin ayrılmaz bir bütünü olarak gördüklerini belirterek, bunun dışında Kıbrıs'a baktıklarında kendi ayakları üzerinde duran, üreten, sadece üretmekle kalmayıp ürettiklerini ihraç eden bir refah adası görmeyi istediklerini ve bunun için çok emek harcadıklarını kaydetti.

Temaslarda bulunmak ve toplu açılış törenlerine katılmak üzere adada bulunan Fuat Oktay ve eşi Hümeyra Şahin Oktay, GİKAD, İKD, 4K Koop üyeleriyle Yeşilyurt’taki Pendaya Garden’da bir araya geldi.

Başbakan Ünal Üstel ise etkinlikte yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk kadınlarının kendi evlerinde yapıyor oldukları el işlerini ve ürettiklerini, zaman içerisinde kurdukları dernekler ve kooperatiflerle daha da geliştirdiklerini kaydederek, hükümet olarak gelecek süreçte çalışmalarını daha ileri taşımaları için her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Yeşilyurt'ta Pendaya Eko Garden'da "Kadın girişimcilerle ve üreticilerle buluşma" adıyla düzenlenen ve derneklerin tanıtıcı stantları ve ürünlerinin de yer aldığı kahvaltılı etkinlikte, Başbakan Ünal Üstel ve eşi, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ve eşi, Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Resmiye Canaltay, dernek başkanları ve üyeleri yer aldı.

Başbakan Üstel, Oktay'ı girişte karşıladı. Ardından Üstel ve Oktay, stantları gezerek, ürünler hakkında bilgi aldı.

OKTAY: "KKTC'Yİ ÜRETEN, KENDİ ÜRETTİKLERİNİ İHRAÇ EDEN BİR REFAH ADASI OLARAK GÖRMEK İSTİYORUZ VE BUNUN İÇİN ÇOK EMEK HARCIYORUZ"

Fuat Oktay, sıcak karşılamadan dolayı teşekkür ederek, KKTC'ye geldiklerinde kendilerini evlerinde hissettiklerini, KKTC'ye gelmek ve Türkiye'de bir bölgeyi ziyaret etmek arasında bir fark görmediklerini kaydetti.

Oktay, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi başta olmak üzere 85 milyonun selamını getirdiklerini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın herhangi bir konuda başarılı olunabilmesi için mutlaka kadınların ve gençlerin dahil edilmesi gerektiğine inandığını ve herhangi bir alanda kadın temsiliyetinde eksiklik gördüğünde bunu ifade ettiğini söyledi. 

Oktay, KKTC'ye baktıklarında sadece bir ada görmediklerini, adanın çok ötesinde, Doğu Akdeniz politikalarının olmazsa olmazı, Kıbrıs'ı Türkiye'nin güvenliği için, Türkiye'yi de Kıbrıs'ın güvenliği için ayrılmaz bir bütün olarak gördüklerini kaydetti.

Bunun da ötesinde Kıbrıs'a baktıklarında kendiyle ayakları üzerinde duran, üreten, sadece üretmekle kalmayıp ürettiklerini ihraç eden bir refah adası görmeyi istediklerini söyleyen Oktay, bunun için çok emek harcadıklarını ifade etti.

Oktay, bir dönüşümü gerçekleştirmek ve üretime dayalı dimdik ayakta duran bir yapının gerçekleştirilmesi için mutlaka kadınlar ve gençlerin dahil edilmesi gerektiğine değindi.

BAŞBAKAN ÜSTEL: "TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİYLE KADIN GİRİŞİMCİLERİ DAHA İLERİ GÖTÜRECEĞİZ"

Başbakan Ünal Üstel de, davetlerine icabet ettikleri için Fuat Oktay ve eşine teşekkürlerini ileterek, böyle bir etkinlikte olmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.

Üstel, Kıbrıs Türk kadınının dernek ve kooperatiflerin kurulmasından önce el işlerini ve ürünlerini evde yaparak, Kıbrıs Türk kültürünü yaşatmaya; kendilerinin ise hükümet olarak bu ürünleri alıp, misafirlerine hediye ederek destek olmaya çalıştıklarını kaydetti.

Üstel, zaman içerisinde kurulan dernek ve kooperatiflerle, kaybolmaya yüz tutmuş eserlerin ortaya çıktığını belirterek, girişimcileri hükümet olarak can-ı gönülden destek verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini aktardı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.