İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Cumhurbaşkanı Tatar, görev süresi dolan TC Lefkoşa Büyükelçisi Başçeri’yi kabul etti

Cumhurbaşkanı Tatar, görev süresi dolan TC Lefkoşa Büyükelçisi Başçeri’yi kabul etti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, görev süresi dolan TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’yi kabulü sırasında yaptığı açıklamada, “Sizlerin, Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle egemen eşitlik ve eşit ulusal statü noktasındaki yeni siyasetimizi dünyaya anlattık” dedi.

Yayın Tarihi: 21/11/22 19:15
okuma süresi: 3 dak.
Cumhurbaşkanı Tatar, görev süresi dolan TC Lefkoşa Büyükelçisi Başçeri’yi kabul etti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, görev süresi dolan TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’yi kabul etti.

BAŞÇERİ

Kabulde ilk sözü alan Ali Murat Başçeri, 1 Kasım 2018’de başladığı Lefkoşa Büyükelçiliği görevinin sonuna geldiğini, çarşamba günü Ankara’ya döneceğini kaydetti.

Görev süresince Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti makamlarının her biriyle yakın ilişki içinde olduğunu belirten Başçeri, güzel bir dayanışma örneği sergilendiğini söyleyerek, Tatar’ın şahsında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki yetkililere teşekkür etti.

TATAR

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ali Murat Başçeri’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ilgili deneyim ve tecrübesinin 10 yıldan uzun olduğunu, müsteşarlık da yapan Başçeri’nin büyükelçilik görevini bu tecrübeyle yerine getirdiğini belirtti.

Tatar, Başçeri’nin Pandemi Hastanesi’nin yapımı, Covid-19 aşılarının temini, ekonomik ve mali iş birliği protokollerinin hazırlanması ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için dönüm noktası olan Maraş açılımına katkılarına da işaret ederek, şöyle devam etti:

“Kıbrıs Türk halkına önemli hizmetler verdiniz. Meselelere vakıf olmanız, birikiminiz bizim için değerlidir. Temennim ve dileğim, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne katkınızın sürebilmesidir.”

“SİZLERİN DESTEĞİYLE YENİ SİYASETİMİZİ DÜNYAYA ANLATTIK”

Kıbrıs konusunda da konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, şunları kaydetti:

“Sizlerin, Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle egemen eşitlik ve eşit ulusal statü noktasındaki yeni siyasetimizi dünyaya anlattık. Başbakanlığım döneminde Kıbrıs'ta iki devleti hükümet programına koyduk. Bunun altını doldurmak için sizlerle çok çalışmalarımız oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bunu Birleşmiş Milletlerde ifade etmesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Devletler Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edilmesi siyasetimizi güçlendirdi.

Kıbrıs’ta iki devlet temelinde bir anlaşmanın nasıl olabileceğinin alt yapısını oluşturmuş vaziyette ve önemli aşamalar kat ettikten sonra, bir bakıma da  buradan gözünüz arkada

kalmadan  ayrılıyorsunuz..  İki devlet temelindeki siyasetimizin dünyaya anlatılmasına katkınızın süreceğine de eminim.”

Tatar, Başçeri’yi bundan sonra da önemli görevlerin beklediğini ifade ederek, görev süresi dolan Büyükelçiye Kıbrıs Türk halkı adına teşekkür etti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.